«Бажаю жити в Україні», «Невизначеність нас вбиває», «ВПО - владою покинуті особи» та інші плакати тримали вдень перед стінами міськради учасники мітингу. Близько 11-ої години під міською радою зібралися близько 200 переселенців. Про проведення мирної акції, 3 травня, ще було відомо в анонсі від ГО переселенців «Спільна справа». У ньому йшлося, що люди вимагають від влади вирішення житлового питання.
Поговорили з кількома учасниками, щоб дізнатися про головну мотивацію переселенців. І ось що розповіли жінки поважного віку, які переїхали з окупованого Донбасу.
— Будемо вимагати від влади житло. За чотири роки, як ми тут живемо, це питання ніяк не вирішилося. А ми усією сім'єю переїхали з Луганську, бо не хочемо жити під окупантами. Винаймаємо квартиру на проспекті Космонавтів за 5,5 тисяч гривень на місяць, — розказала пані Лідія, яка переїхала з Луганська.
— Є звернення до влади про виділення землі на ВПЗ. Ми зробили житлово-будівельний кооператив, але не можемо почати будуватися, бо немає землі! Ось що просимо чи то вимагаємо від влади, — додала ще одна жінка з Луганська, яку звати Ольгою.
У сім’ї з Донецька — Ольги та її сина Валерія — житлове питання є дуже гострим. Бо, як вони розказали, їхня рідна домівка — зруйнована бойовиками.
— Чотири роки живемо у Вінниці, а перспектив ніяких не маємо. Той дім, що в нас був у Донецьку зараз зруйнований — жили раніше у Донецьку, поблизу аеропорту. І шляху назад у нас немає, — сказав Валерій.
— Окей, якщо немає землі, то нехай зробили б пільгове кредитування на купівлю житла. Про «Муніципальне житло» знаємо, але в мене зарплата 5000 гривень. Звідки я візьму тих 30% внеску за житло, щоб отримати бажані метри? — Ольга.
Під час мітингу люди підтягнули гучномовець, динаміки та закликали представників влади спустися до них. Переселенці вимагали від чиновників пояснень та пошуку рішень їх проблеми.
А ще запевнили, що вони є також вінничанами, хоча без прописки.
— Ми сплачуємо податки в місцевий бюджет, ми працюємо на благо міста. Наша громадська організація проводить численні заходи не тільки для переселенців, а й для мешканців Вінниці. Урешті-решт, ми теж Україна! — заявляли люди з імпровізованої трибуни.
А одна з жінок сказала, що переселенці досі не мають право голосу на виборах всіх рівнів.
— А якщо ми не маємо права голосувати, то владі ми й не цікаві. Бо ми ж не електорат! Тому прошу людей підписати петицію до Президента України, щоб нам нарешті надали право голосувати на наступних виборах.
Щоб отримати пояснення по суті акції журналіст поговорив з головою громадської організації «Спільна справа» Юрієм Зиковим, що є одним з ініціаторів зібрання під стінами міськради.
— Пільгові програми купівлі житла для переселенців є. Існує «Муніципальне житло», «Доступне житло»
— Пільги є тільки в тому, що переселенці можуть отримати житло поза чергою. І все. У свій час пропонували прибрати серед вимог 30% внесок на будівництво. Люди не мають такого ресурсу, щоб вступити в цю програму. Як варіант, зробити таку систему оплати, як вони сплачують гроші за оренду житла — щомісяця, рівними, невеликими частинами.
— Ви заявляли, що у планах є будівництво будинку на ГПЗ, де переселенці були б інвесторами. Звідки тоді візьмете гроші, якщо немає коштів на квартиру в муніципальному будинку?
— Влада пообіцяла заплатити третину від вартості будівництва. Порахували, що виходить ціна квадратного метра — 7000 гривень. Ці квартири стали б «соціальним житлом», а не комерційним проектом. Було анкетування, яке проводили громадською організацією «Спільна справа», де люди погодилися взяти участь в будівництві на таких умовах.
— І що не склалося?
— Нам не виділяють земельну ділянку, яку раніше обіцяли в районі Підшипникового заводу. Без цього не можемо знайти ані забудовника, ані міжнародних донорів. Ось наша мета зібрання.
Близько 12-ої години до переселенців так ніхто й не вийшов з міськради. Чоловік, що є членом ГО «АвтоЄвроСила» дістав гучномовець та закликав:
— Мер виходи! Гройсман би вже вийшов!
— Ми бажаємо побачити мера. Якщо його не буде, то будемо жити тут — казали люди, розкладаючи каремати.
Пізніше переселенцям пояснили у приймальній, що з ними зустрінуться заступники міського голови, бо Сергій Моргунов у відрядженні.
Зібравши ініціативну групу, вони піднялися на третій поверх у приймальню. Там їх очікували заступники мера Сергій Тимощук, Галина Якубович та керівниця департаменту соцполітики Лариса Попова.
Якщо коротко, то переселенці вимагали від чиновників надати землю під будівництво житла. Посадовці, в свою чергу, вимагали гарантій, що люди зможуть за власні кошти побудувати дім на ГПЗ. І як казали міські чиновники схожа розмова вже була у Галини Якубович та Юрія Зикова на минулому тижні.
— Житлове питання не просте для всіх. Компетенція надавати житло — не у місцевих органів влади, а центральних органів. У нас сьогодні 2500 АТОвців у черзі на землю, а ще є чорнобильці, багатодітні, інваліди війни та інші пільговики, — пояснювала Якубович. — У земельній ділянці під будівництво ніхто не відмовляв. Але ми маємо діяти в рамках закону: зробити зонування території, пройти громадські слухання, затвердити — це довготривалий процес.
— Коли буде надана земля? Вже рік існує наш будівельний кооператив, але я не можу збирати з людей кошти, звертатися до міжнародних донорів про фінансову підтримку, адже вони не знають, чи буде місце під будівництво дому. Ми теж є вінничанами і як всі сплачуємо податки, — запитував Зиков.
— Ми допоможемо із земельною ділянкою та виготовленням проектно-кошторисної документації. Але є певні ризики до вашого будівельного кооперативу. Міська рада має отримати гарантії, що ви зможете оплатити будівництво будинку. Бо існує така практика, що в людей закінчуються гроші, і вони вимагають завершити будівництво їхнього дому за кошти бюджету міста, — сказала Якубович.
— Ми платоспроможні. Пройшло анкетування, люди погодилися на умови, — відповів на це голова ГО «Спільна Справа» Юрій Зиков.
— Якщо ви платоспроможні, то ми готові надати півбудинку, будинок в рамках програми «Муніципальне житло». Давайте працювати конструктивно, а не мовою ультиматумів, — наостанок сказала заступниця міського голови.
Після 20 хвилин емоційної розмови, яка іноді переходила на крик, міські чиновники погодилися підписати гарантійний лист, що земельна ділянка під будинок на ВПЗ буде для переселенців. Як потім пояснила заступниця мера Галина Якубович, це вже не перший такий лист з гарантіями від міськради.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер