Пропозиція надати дім переселенцям під ремонт надійшла від ГО “ОП Спільна справа”. Цю організацію створили самі вимушені переселенці, які переїхали з Криму та Сходу України під час АТО.
- На балансі у міста немає таких будинків, - каже по телефону заступник голови організації “Спільна справа” Світлана Дмитрієва. - Нам пропонували дім в аварійному стані на Тарногродського (вул. Сергія Зулінського). Але там поряд завод, і несприятливі умови для життя.
Альтернатива цьому - будівництво дому “з нуля”. Та на це потрібно набагато більше коштів.
Аварійні будинки чи довгобуди - тільки у приватній власності
Журналіст зустрівся з головою ГО “Спільна справа” Юрієм Зиковим, який розповів, чому переселенці бажають отримати будинок у Вінниці і що планують для цього робити.
- Ви зрозумійте, ми не вимагаємо житло, як “бідні та нещасні”, - каже Юрій при зустрічі. - Буде не чесно, якщо переселенці почнуть безкоштовно отримувати житло, в той час коли корінні вінничани стоять в черзі на соцжитло понад 20-25 років. Але переселенці також бажають мати власний дах над головою.
Юрій Зиков, голова ГО "ОП Спільна справа". Під час зустрічі пану Юрію неодноразово дзвонили переселенці. І він кожному давав поради.
Чоловік розповів і деталі зустрічі з міською владою.
- Позавчора люди з нашої організації були на прийомі у заступника міського голови Галини Якубович. Запитували про такі приміщення. Та показали які вже примітили. Наприклад, є стара будівля, яка майже розвалилась, на вулиці Чкалова. Недобудова стоїть на вулиці 600-річчя, навпроти торгового центру "Мегамол". На Київській також є дві недобудови. Але заступник мера сказала, що усі подібні будівлі знаходяться у приватній власності і мерія ними не розпоряджається.
Усі люди сімейні, і не планують повертатися
До проекту долучилися 385 сімей переселенців. Кошти планували залучати від міжнародних та місцевих інвесторів. Для початку збирались реалізувати пілотний проект: відремонтувати будинок на 40 квартир. А якщо все вийде, продовжувати далі. Але варіант, який пропонує місцева влада - знайти інвестора та побудувати новий дім, дуже дорогий.
Володимир Ярославцев, активіст ГО "ОП Спільна справа". У "минулому житті" залишив бізнес та двоповерховий будинок. І повертається в "нові реалії" не бажає
- Нам пропонують знайти інвестора та збудувати будинок “з нуля”, - каже активіст ГО “ОП Спільна справа” Володимир Ярославцев. - Але це не тільки не вигідно, а навіть неможливо. За нашими підрахунками на будівництво дев’ятиповерхівки потрібно понад 50 мільйонів гривень. Закордонні інвестори не будуть приймати участь в такому дорогому проекті. Тим більше, він не комерційний.
Юрій Зиков розповів й про мотивацію, яка штовхає переселенців на створення власного житла.
- У мене є старший син, якому 19 років, - каже він. - І я хочу мати власне житло, коли він приведе додому дівчину, з якою захоче одружитися. Подібна мотивація є у всіх переселенців у Вінниччині - коли маєш власний дах над головою, то можна розвиватися далі, думати про майбутнє.
Альтернативи є!
ГО “ОП Спільна справа” зараз працює над вирішенням житлового питання в кількох напрямках. І варіант будівництво будинку “з нуля” ще не відпав.
- Щоб привернути увагу інвесторів до Вінниці потрібно їм щось запропонувати, - каже активіст організації Володимир Ярославцев. - Наприклад, побудувати будинок на кошти інвестора та віддати йому в приватну власність земельну ділянку під філію їхнього підприємства. Але й міська влада на таку угоду не піде. Тому потрібно шукати компромісне рішення.
Друге, це ремонт будинку в аварійному стані чи добудування довгобуду. Це буде дешевше і переселенці швидше отримають власне житло.
Третій варіант - пільгові кредити для переселенців. До речі, це є однією зі складових комплексної державної програми підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції переселенців до 2017 року. Цю постанову затвердив Кабмін 16 грудня.
- Ми направили листи до Кабміну, Адміністрації президента та Верховної ради з пропозицією по пільговим кредитам, - каже голова ГО “ОП Спільна справа” Юрій Зиков. - За нашим планом, переселенець сплачував би тіло кредиту, а держава - відсотки. Наприклад, людина взяла кредит на 300 тисяч гривень і сплачує тільки “тіло” 10-15 років та не хвилюватися за відсотки. Ми розглядаємо усі варіанти та пропозиції, - каже він. - Будь це невеличкі будиночки на околицях міста, села або будівництво багатоповерхівки з нуля. Ми продовжуємо “стукати” у двері, звертатися до міжнародних організацій, спілкуватися з переселенцями з інших областей України.
Вінничани "прохолодно" зустріли бажання переселенців отримати житло в місті.
Читач пише на сайт: Люди, не морочіть нікому голову, в селах області вас чекають сотні тисяч тисячі покинутих хат, що залишились після старих одиноких людей. При чому є такі напівзакинуті села навіть за десять хвилин пішки від електрички або автотраси.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер