У четвер, 3 травня, об 11-й годині під стінами міської ради переселенці збираються на віче під гаслом «Житло переселенцям: коли будуть зрушення?». Обіцяють зібратися на захід до півтисячі людей.
«Від початку окупації території Сходу України та Криму переїхало близько 2 мільйонів українців. Майже 12 тисяч з них обрали місцем проживання Вінниччину, залишивши за лінією фронту своє минуле. Зокрема й житло, — йдеться у повідомленні ГО «Спільна справа» — Протягом останніх трьох років представники громадської організації переселенців неодноразово зверталися до вінницької влади з пропозиціями щодо вирішення житлових питань. Серед них – виділення земельної ділянки під житлове будівництво, реконструкція та добудова приміщення під житло для ВПО, пільгове кредитування на житлове будівництво для переселенців тощо.
У організації зазначають, що переселенці-підприємці сплачують до бюджету Вінниці понад 26 мільйонів гривень податків. А у той же час влада не спромоглася надати власні пропозиції щодо поліпшення житлових умов для ВПО.
Знайти спільне рішення квартирного питання запрошують губернатора Вінниччини Валерія Коровія та мера обласного центру Сергія Моргунова. Як зазначив голова ГО «Спільна справа» Юрій Зиков участь у заході вже підтвердили представники ОБСЕ.
Журналісту відомо щонайменше чотири спроби, як переселенці у Вінниці намагалися отримати житло.
1. Дім на Зулінського
Переселенцям пропонували аварійний будинок на вулиці Зулінського. Його відновлення люди не змогли би потягнути за власний кошт, тому відмовилися:
— Нам пропонували дім в аварійному стані на Тарногродського (вул. Сергія Зулінського). Але там поряд завод, і несприятливі умови для життя. Альтернатива цьому - будівництво дому «з нуля». Та на це потрібно набагато більше коштів, — розказувала заступниця голови організації «Спільна справа» Світлана Дмитрієва.
2. Довгобуд на 600-річчя
Десятиповерхівку поряд з ТЦ «Мегамол» хотіли відремонтувати переселенці. Але у мерії їм відмовили, бо довгобуд є у власності Міністерства юстиції
— Буде не чесно, якщо переселенці почнуть безкоштовно отримувати житло, в той час коли корінні вінничани стоять в черзі на соцжитло понад 20-25 років. Але переселенці також бажають мати власний дах над головою, — казав Юрій Зиков. — Наприклад, є стара будівля, яка майже розвалилась, на вулиці Чкалова. Недобудова стоїть на вулиці 600-річчя, навпроти торгового центру «Мегамол». На Київській також є дві недобудови. Але заступник мера сказала, що усі подібні будівлі знаходяться у приватній власності і мерія ними не розпоряджається.
3. Дім у Пироговому
Багатоповерхівка-довгобуд на вулиці на Пирогова, 161а у колишньому селі Пирогова мала прийняти ще 12 сімей переселенців. За кошти інвесторів тут бажали створити цілу прибудову, разом з поліцією, поштою та лікарнею. Але на громадських слуханнях жителі будинку сказали «Ні», бо мерія раніше приймала рішення щодо розміщення лікарні в будинку.
4. Дім на ВПЗ
Цілий житловий квартал планують звести на території мікрорайону Підшипникового заводу, що знаходиться на вулиці Зулінського. Як розказував головний архітектор Вінниці Олександр Рекута там планували звести будинки для військових, поліцейських та для переселенців.
— Там працюватимуть різні забудовники. Зведуть багатоповерхівки для поліцейських, військових. Переселенці з окупованого Донбасу, які мешкають у Вінниці, хочуть звести для себе будинок. І виконавчі органи влади підшукують їм в тому районі ділянку. Але цей генплан є планом на майбутні роки. Його втілення залежатиме від бажання інвесторів вкладати сюди кошти, — казав Рекута.
Крім того, у мерії продовжили термін громадського обговорення. Питання щодо нового кварталу на ВПЗ досі не вирішено.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер