Історики розповіли, яке значення для Вінниці мала Битва при Синіх Водах

- Навесні цього року вулиця Маяковського у Вінниці отримала нову назву — Синьоводська. Цей топонім є присвятою Битві при Синіх Водах, що відбулася 660 років тому — восени 1362-го.
- Історики з «Музею Вінниці» розказали про цю битву і яким чином з цією подією «зв’язано» наше місто.
- А також дали відповідь на питання, звідки у Вінниці виникла назва вулиці Князів Коріатовичів, яку перейменували ще під час декомунізації, замість Свердлова.
Наслідком Синьоводьської битви стало звільнення Поділля з-під влади Золотої Орди та перетворення Вінниці зі звичайного поселення на середньовічне місто, розповідають в «Музеї Вінниці».
«Після монгольської навали в 1240-х територія сучасної Вінниччини опинилася під владою ординців і перебувала під управлінням баскаків – намісників хана Золотої Орди та місцевих отаманів. Вважається, що ця влада була номінальною і зводилася лише до збору данини, — розповідають історики. — В середині 14 століття Велике князівство Литовське розширювалось на південь і дійшло до Поділля. Восени 1362 року біля річки Сині Води (територія сучасної Кіровоградщини, річка тепер називається Синюхою) відбулося зіткнення литовсько-руського і татарського військ»
Литовсько-руське військо очолював князь Ольгерд Гедимінович, а в татар було троє воєначальників: ханські намісники на Поділлі Хаджибей, Кутлугбей і Дмитро (у різних джерелах трапляються різні варіанти написання цих імен).
Деякі дослідники вважають, що битва тривала з кінця вересня по кінець грудня. Зрештою татари зазнали поразки та відступили на південь.
«Після 120 років ординського панування Поділля було звільнено. Князь Ольгерд передав його в управління своїм племінникам, учасникам Синьоводської битви братам Юрію, Федору, Олександру і Костянтину Коріатовичам. Згідно з літописом, вони «увійшли в приязнь з отаманами, почали боронити Подільську землю від татар, а баскакам данини вже не давано», — йдеться в дописі «Музею Вінниці».
Також наводять фрагменти з праці історика Валентина Отамановського, який дізнався, що на момент приходу Коріатовичів «в Подільській землі не було жодне місто ні деревом роблене, а ні каменем будоване…». Вважається, що Коріатовичі взялися за розбудову та укріплення Вінниці, через що у місті з’явився перший дерев’яний замок.
Як зазначає історик Віталій Михайловський, Поділля у другій половині 14 століття поступово перетворилося у новий історичний регіон – Подільське князівство під владою князів Коріатовичів.
«Варто зазначити, що це відбулося там, де раніше не було нічого подібного. В часи Русі тут не існувало жодних удільних князівств, є лише згадки про окремі міста біля Дністра та Південного Бугу. А подальша ординська навала не сприяла розвитку та заселенню Поділля. Тому, після Синьоводської битви, загальне уявлення про цей край не змінилося», — підкреслюють в «Музеї Вінниці».
У 1370-80 роках край розвивався, але доволі повільними темпами: на захист торговельних шляхів будували мережі дерев’яних фортець, Коріатовичі надавали привілеї краківським купцям на ведення торгівлі на території Поділля.
«А татарська загроза ще впродовж довгих років залишалася одним з визначальних факторів у історії Поділля», — наостанок йдеться в дописі істориків.
Раніше, нагадаємо, розповіли про те, коли та як виникло село Пирогове, що нині є мікрорайоном Вінниці.
Читайте також:
Як зростала Вінниця: фото супутників за 36 років
Європейська площа у Вінниці — простір (не) пам'яті? Історики розповіли про це місце
Музей Вінниці показав концепцію реставрації садиби Львовича. Чи буде вільний вхід для вінничан?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.