Поруч із нами ростуть незвичайні діти, їх називають «дітьми дощу»: вони більше полюбляють грати з предметами, а не з друзями, вони радіють іншому. Для них не існує норм і правил, звичних для нас. У них свій, закритий для сторонніх світ, але їм дуже потрібна допомога, підтримка і розуміння.
Напередодні новорічних свят, з метою привернення уваги до проблем дітей з аутизмом, вінницька громадська діячка Діана Мороз організувала благодійний проект «Світ всередині».
— У проекті бере участь десять дітей віком від 8 до 17 років, переважно хлопчики, бо саме вони частіше — розповідає Діана. — Проект складний, оскільки діти дуже емоційні і малоконтактні з чужими людьми. Дехто не зміг зніматися ні в фото, ні в відеозйомках. Діапазон емоцій за одну хвилину може змінюватися від щасливого сміху до пронизливого плачу. Цього разу це дійсно особливий проект, найчуттєвіший. Діти з аутизмом дуже різні, і кожна дитина вимагає індивідуального підходу.
Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.Такі діти проявляють здібності, іноді просто геніальні — до малювання, музики, конструювання, математики тощо. При цьому інші сфери життя не будуть цікавити дитину. Аутизм неможливо вилікувати, проте з часом можна адаптувати таку людину до соціального життя. Якщо за кордоном «діти дощу» живуть повноцінним життям, у нас суспільство часто вважає їх ізгоями, — ділиться Діана Мороз.
— Проект покликаний наблизити наше суспільство до дуже важливого розуміння: ми повинні перестати сприймати людей з аутизмом, як погіршеної версії нормальних людей. Вони просто інші,— говорить організатор проекту «Світ всередині». — Днями відбувся кулінарний майстер-клас з приготування хачапурі в грузинському ресторані Georgian Factory. Діти із задоволенням готували смаколики і пригощали батьків. Вони не лише здобували нові уміння та навички, а й контактували з новими людьми в нових обставинах. Для людей за аутизмом, в яких емоційний контакт часто відсутній, це неабиякий досвід.
— Світ особливих дітей таки особливий, — продовжує громадська діячка. — І найбільше такі дітки потребують нашої дорослої підтримки, розуміння, вияву толерантності та правильного виховання. Кожна дитина має право на освіту, на повноцінне життя в соціумі, на щасливе дитинство. Тому серія проектів про і для дітей з особливими потребами, відбувається в першу чергу, щоб заявити, що такі діти є, і вони також потребують нашого розуміння, прийняття та підтримки.
У середу 30 грудня відбудеться фінал проекту «Світ всередині». Захід проходитеме у закритому форматі і без концертної програми, не лише через карантин.«Діти дощу» не сприймають сторонні шуми і велику кількість незнайомих людей.
Читайте також:
Як вберегтися від ковіду, робити КТ і лікуватися вдома? Рекомендації сімейних лікарів
Нетипові симптоми і складний перебіг. Чому літні люди важко переносять COVID?
Їх забрав 2020-й. Знані вінничани, які померли від коронавірусу
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер