Більшість — «За». Обговорили бюджет та програму розвитку Вінниці на 2025 рік
- На слуханнях вінничанам представили проєкт бюджету та програми розвитку Вінниці на наступний рік.
- Людей обурило те, що 79 мільйонів гривень виділяють комунальним ЗМІ та понад 600 мільйонів — на утримання чиновників міськради.
- Про що ще питали? Та які відповіді люди отримали?
Цього четверга, 5 грудня, відбулися громадські слухання щодо проєкту бюджету та проєкту програми розвитку Вінниці на 2025 рік. На обговорення головних документів для міста прийшли майже дві сотні людей (191).
Доходи громади на наступний рік за планами мають скласти 6 мільярдів 419 мільйона гривень. Витрати — на 100 мільйонів більше, ніж загальна сума доходів.
Три галузі міста отримають найбільше грошей з бюджету: освіта (1 мільярд 755 мільйонів гривень), безпека та оборона (1 мільярд 13 мільйонів гривень), житлово-комунальне господарство (867 мільйонів гривень).
Промисловий розвиток у 2025-му полягатиме у запуску двох заводів від товариств «Візарді» та «Смарт лайн» на території індустріального парку «ВінІндастрі». На тому ж місці планують почати підготовчі роботи до будівництва заводу, який належатиме товариству «Агромаш Калина».
Програма капітального будівництва на наступний рік доволі скромна. Загальний її обсяг — 445 мільйонів гривень. У ТОП-3 найдорожчих проєктів: будівництво доріг в Індустріальних парках, що на Немирівському шосе (74 млн грн), будівництво чотирьох протирадіаційних укриттів при закладах освіти (60,4 млн грн), реконструкція комплексу будівель «Центру матері та дитини» на Коцюбинського, 50 (50 мільйонів гривень).
Що питали вінничани на слуханнях та як їм відповідали посадовці міськради?
Треба мурал «Грінці» та скоротити дотації
— Чи доцільно фінансувати телеканал «Віта» та радіо «Місто над Бугом» на 79 мільйонів гривень протягом наступного року? Враховуючи те, що їх використовують для піару міської влади, — підприємниця Катерина Шаповал
— Ці засоби масової інформації дають збалансовану, перевірену інформацію, яка є важливою для вінничан. Багато людей не мають доступу до Інтернету, щоб переглядати інтернет-ресурси. Багато людей не можуть читати через порушення зору, тому слухають радіо, — відповіла директорка департаменту ЗМІ та зв’язків з громадськістю Наталія Конончук.
Між ними виникла суперечка, яку припинила Ольга Ситник з департаменту правової політики. Власне, вона була модераторкою слухань. Подякувала підприємниці за запитання і передала слово іншій людині.
— Я хочу, я вимагаю від Вінницького міського голови, щоб для моєї дитини, яка віддала своє життя за Україну, створили мурал на школі №32, — сказала мати полеглого «Азовця» Назарія Гринцевича Маріанна Колос.
— Я говорила з мамою Назарія. В принципі, це питання може бути вирішене. Але ми маємо ще 16 загиблих випускників з цієї школи, — почала відповідати заступниця мера Галина Якубович. — Тому тут варто зібратися разом з усіма родинами полеглих Героїв та знайти спільне рішення.
«Чи можна зекономити на зарплатах чиновників?»
З зали пролунало питання стосовно того, що робить Вінниця, аби забезпечити стійкість енергетики під час блекаутів.
На це відповіли, що органи влади впровадили компенсації для бізнесу, аби той переходив на альтернативні джерела енергетики (уже маємо 15 МВт виробництва енергії з сонячних панелей), компенсують до 40 тисяч гривень вразливим категоріям вінничан, які купують інвертори та акумулятори (цим скористалися уже 75 сімей). Також для забезпечення безперебійного теплопостачання на потужностях міськтеплоенерго поставили когенераційні установки, які виробляють електроенергію з газу.
— Наша громадська організація опрацювала місцевий бюджет і радимо цей бюджет не приймати. Він «сирий», його потрібно доопрацювати. Щоб соціальну підтримку та забезпечення отримали ті, хто її насправді потребує, — говорила Інна Березюк, голова ГО «Експертна рада суспільних досліджень та проєктів у сфері Національного здоров’я та соцзахисту».
Вона звернула увагу, що на апарат міськради виділяють аж 660 мільйонів гривень
— Чи можемо ми тут скоротити видатки? — запитала Березюк.
— Проєкт бюджету сформували в межах чинного законодавства. В тому числі бюджет на утримання апарату міськради. Державою встановлені чіткі нормативи щодо виплати зарплати посадовим особам, — відповіла директорка департаменту фінансів Антоніна Лесь.
Ще учасники слухань питали, чи можна буде збільшити підтримку військових з місцевого бюджету. На це посадовці відповіли, що «ця стаття бюджету буде коригуватися відповідно до потреб».
Як приклад навели 2024 рік. Спочатку на підтримку для ЗСУ, Нацгвардії та інших військових формувань закладали на рівні 900 мільйонів гривень. Згодом її збільшили до 1 мільярда. А за прогнозом на кінець року на потреби Сил оборони спрямують вже 1,3 мільярда гривень.
Це як закупівля військових товарів органами влади, так і перерахунок коштів, аби військові частини закуповували вузькоспеціалізоване обладнання самостійно.
На кінець громадських обговорень провели голосування. За те, щоб рекомендувати депутатам міськради ухвалити проєкт бюджету громади та проєкт програми розвитку на наступний рік проголосували «За» 188 учасників слухань, «Проти» — одна людина, «Утрималися» від голосування — двоє учасників. Тепер ці документи мають розглянути на черговій сесії міськради.
Читайте також:
Після війська — нове життя. У «Кльовому місці» діє програма підтримки для Захисників
«А потім кажуть, що жінки здіймають галас»: чому ТЦК забирають телефони та чи мають на це право?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Микола Бондар
Марианна
Александр Савчук
Яна ❤️