«А потім кажуть, що жінки здіймають галас». Чому ТЦК забирають телефони та чи мають на це право?

«А потім кажуть, що жінки здіймають галас». Чому ТЦК забирають телефони та чи мають на це право?
  • До нашої редакції часто звертаються громадяни з проханням поширити інформацію про випадки, коли чоловіків нібито викрали, їх забрали до ТЦК, і вони не виходять на зв’язок протягом кількох днів.
  • Ми вирішили з’ясувати деталі таких інцидентів і дізнатися у представників ТЦК та СП, як саме мають діяти їхні працівники та в чому проблема дати можливість повідомити рідних про ситуацію.

 

Лише за останні два тижні до редакції надійшло два звернення із повідомленням, що чоловіків забрали до ТЦК, і вони кілька днів не виходили на зв’язок.

Без зв’язку чотири дні

Перший випадок стався 19 листопада в районі Академічного, поблизу гаражного кооперативу. На зупинці до Івана Остапчука підійшли працівники ТЦК та СП разом із поліцією. Свідками цієї ситуації стали дружина Івана, Аліна, та їхня 10-річна донька, яких чоловік саме посадив на тролейбус.

— Це бачила наша дитина. Він посадив нас у тролейбус, а ми проїжджали поруч. Донька почала кричати і благати відкрити двері, щоб вибігти до тата, — розповідає Аліна.

Відео дня

Коли Аліна з донькою повернулися до місця, де чоловіка затримали працівники ТЦК, його вже там не було. Іван зателефонував і лише встиг сказати, що його везуть для перевірки документів.

За словами дружини, коли вона прибула до зазначеного місця, Івана знову садили в автомобіль і відвозили в невідомому напрямку. Після цього чоловік чотири дні не виходив на зв’язок.

Лише 24 листопада Іван зателефонував і повідомив, що перебуває на полігоні. Розмова була короткою: чоловік сказав, де він, і попросив привезти необхідні речі.

— Чому не можна було нормально сповістити родину? Чотири дні ми з дитиною не знали, де він. До того ж ключі від гаража, де він ремонтував автівки для клієнтів, були у нього, — обурюється Аліна. — Якщо забрали, то повідомте сім’ю, що чоловік проходитиме ВЛК. Залишити людину без зв’язку на кілька днів — це неприпустимо. А потім вони кажуть, що жінки здіймають галас. І правильно! На очах у дитини я не знаю день, не знаю два, де мій чоловік і як він там. Я ж не буду сидіти, склавши руки, тому й почала звертатися до різних інстанцій.

Варто додати, що Іван Остапчук безкоштовно ремонтував автівки для військових. Крім того, має проблеми зі здоров'ям. 

Так само чотири дні без зв'язку

29 листопада до редакції звернулася Ольга, яка розповіла, що дорогою на роботу її колегу забрали працівники ТЦК.

— У п’ятницю о дев’ятій ранку нашого співробітника затримали. Інформації про те, де він перебуває, жодної. Він надіслав лише повідомлення: «На роботу не прийду, мене запхали в бус і везуть». На моє запитання «Чи знаєш, куди?», відповів: «Ні». Потім я ще написала: «Нічого не підписуй, ми шукатимемо тебе». Але це повідомлення залишилося непрочитаним, — розповіла Ольга.

Дружина цього чоловіка змогла зв’язатися з ним лише через чотири дні. Він повідомив, що перебуває вже на полігоні.

Обидва випадки об’єднує той факт, що чоловіки не оновили свої дані. Через це працівники ТЦК під час перевірки документів доправили їх до територіального центру комплектування.

Чи законно доставляти людей до ТЦК з вулиці?

Аналізуючи ці інциденти, а також ряд інших випадків, якими ми займалися, ми помітили певну закономірність: у мобілізованих забирають телефони, через що вони не можуть навіть нормально повідомити чи пояснити, що з ними відбувається. Тож нас зацікавив саме цей аспект.

Ми вирішили напряму звернутися до ТЦК та СП, щоб дізнатися, як саме мають діяти працівники ТЦК та СП під час мобілізації. Також ми попросили пояснити ситуацію зі здачею мобільних телефонів.

За словами Євгена Филипця, адвоката, кандидата юридичних наук та офіцера юстиції ЗСУ, єдиним законним способом запрошення до ТЦК військовозобов'язаного, який не є порушником правил військового обліку, має з собою військово-облікові документи й не перебуває у розшуку, є вручення повістки.

Однак, якщо військовозобов’язаний не з’явився до ТЦК за першою повісткою або не оновив свої дані, працівники ТЦК та СП можуть доставити його до центру комплектування, але виключно у присутності поліції.

У розглянутих випадках обидва чоловіки не оновили свої дані, через що їх і мобілізували.

Адвокат також наголосив, що затримання людини правоохоронцями має супроводжуватися складанням протоколу. У такому випадку затриманий матиме доступ до правової допомоги – державного захисника або власного адвоката.

У ТЦК нам пояснили, що їхні дії відповідають постанові №560 від 16.05.2024 року, якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Простими словами, призов відбувається за такою послідовністю:

  1. Оповіщення військовозобов’язаного про необхідність з’явитися до ТЦК.
  2. Прибуття військовозобов'язаного до ТЦК. У разі потреби, якщо це не було зроблено раніше, уточнюють персональні дані, вносять зміни у військово-облікові документи та фіксують цю інформацію в Єдиному державному реєстрі.
  3. Проходження медичного огляду (ВЛК).
  4. Перевірка підстав для надання відстрочки (за їх наявності).
  5. Документальне оформлення призову, зокрема видача відповідних розпорядчих актів.
  6. Відправка до місць проходження військової служби.

Чи мають право забирати телефони?

Як з’ясувалося з відповіді на наш запит, на виконання розпорядження командира військової частини А2393 від 30 вересня 2023 року особисті засоби стільникового зв’язку, які мають функції запису фото-, відео- та аудіоінформації, визначення геолокації, а також підключення до мережі Інтернет, у пунктах постійної дислокації здаються на тимчасове зберігання у вимкненому стані.

Таке рішення аргументували необхідністю зберегти життя та здоров’я особового складу, а також недопущенням витоку інформації військового характеру та інформації з обмеженим доступом. Зазначається, що це стосується територій органів військового управління, військових частин (установ), навчальних закладів, і має на меті уникнення запису інформації у будь-якій формі, фото- та відеозйомки тощо.

Повідомили також, що пристрої зберігають у спеціально обладнаних місцях, оснащених шафами з окремими чарунками, які замикаються.

Водночас, в інтерв’ю Українській правді адвокат Євген Филипець прокоментував, що забирати мобільний телефон під час затримання не має права ніхто, адже це є власністю людини.

«Обґрунтовують це зазвичай тим, що ТЦК нібито є режимним об’єктом, на якому не можна здійснювати фото- та відеофіксацію. Однак, якщо людина нічого не фотографує і не знімає на відео, телефон має залишатися з нею. Це не режимно-секретний об’єкт, куди заборонено вхід», — зазначив Филипець.

Крім того, адвокат наголошує, що залишаючи людину без зв’язку, працівники ТЦК позбавляють її права на захист адвоката.

«Насправді, це дуже велика біда, тому що порушує всю базу принципів взаємодії між людиною і державою. Без телефону людина навіть не має можливості повідомити родичам про своє місцеперебування. Крім того, затримані мають право на захисника – особистого чи державного. А без телефону вони не можуть отримати хоч якусь консультацію», — пояснив він.

Але попри згаданий вище наказ, у Вінницькому обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на запитання, чи має мобілізований можливість зателефонувати рідним та повідомити про мобілізацію, відповіли, що така можливість є.

— Мобілізовані, звичайно, мають можливість зателефонувати рідним та повідомити про своє місцеперебування, — зазначили у відповіді.

 

Читайте також:

«Бренд відомий у гарячих точках, на нулі». Вінничанки шиють плащі і каремати для захисників

Діти, дорослі, вся громада: як Агрономічне провело в останню путь Захисника Сергія Постового

«У кожну сітку вплітаємо молитви». Серед волонтерів Шаргорода є музикант і автор пісень гурту Kozak System

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (124)
  • Elias Radko

    Ножем в вухо піксельну падлу, і ніякі документи не потрібні.
  • Леонiд Вiкалюк

    Так не справедливості багато,але захищати Україну треба всім
  • Сергій Миколайович

    Ви бля чекаєте чого???? Що пишете такі коменти
  • Анатолий Херсонец

    Хоч хтось з спеціалістів по тцк коли щось пише на цю тему розуміє хто такі працівники тцк і чим вони займаються?

keyboard_arrow_up