Берегти дерева та «ні» парканам: показали концепцію оновлення парку «Хімік»

Берегти дерева та «ні» парканам: показали концепцію оновлення парку «Хімік»
 • Єдиний парк на Замості очікує масштабні перетворення. Фахівці «Інституту розвитку міст» представили базові принципи оновлення парку. Серед них — не зрізати дерева, створити зони для відпочинку і спорту, зробити унікальні об’єкти, які підкреслять ідентичність «Хіміку».
 • Хоча готового проекту реконструкції ще немає, є намір почати реконструкцію парку влітку 2019 року.

Ще з квітня 2018 року вінницькі урбаністи разом з мешканцями Замостя проводили дослідження парку «Хімік». А саме обговорювали та міркували, як перетворити захаращену зону з поламаними гойдалками на місце, де кожна людина може займатися спортом, відпочивати, гуляти з дітьми тощо.

Їхні роздуми стали основою для концепції змін парку, якої повинні дотримуватися архітектори та проектанти. І вже влітку 2019-го робітники почнуть робити парк «Хімік», де буде комфортно всім городянам.

Чим «багатий» парк

У хабі «Місто змістів», 17 листопада, робітники комунального підприємства «Інститут розвитку міст» представили жителям Замостя базову концепцію оновлення парку «Хімік». У концепцію увійшло дослідження, яке робили урбаністи з квітня 2018-го.

Менеджер проекту Тетяна Волошина розповіла, що в ході дослідження фахівці нарахували, що парк площею 2,27 гектара в світлу пору доби відвідує біля 1000 людей. При цьому 70% території парку — це зелені насадження, а інше — головна алея, дитячі майданчики.

Фото з архіву:

— Протягом літа ми досліджували цю територію разом з жителями. Підрахували всі об'єкти, галявини. Точно знаємо, що тут 327 дерев, з яких 60% — ясени, віком 80-90 років. Переважна більшість дерев — у задовільному або відмінному стані, тільки 5% дерев від усієї маси потрібно зрізати, — казала Волошина.

Крім того, пані Тетяна додала, що парк має гарну вхідну групу, залишки дитячого майданчику, хатинки поряд з входом. І фонтан, в якому лишилося тільки каміння. Тим не менш, навіть руїнами фонтану продовжують користуватися.

— У ньому граються діти. Маю думку, що це також можна переформатувати під повноцінну гральну зону.

На основі дослідження в урбаністів виникли базові принципи, які потрібно врахувати під час реконструкції парку.

Директорка «Інституту розвитку міст» Аліна Дяченко пояснила, що ці принципи повинні врахувати архітектори під час виготовлення проекту реконструкції:

— Парк має бути локальним, що значить, що тут будуть враховувати потреби тих людей, які живуть поряд. У ньому має бути багато дерев і ті насадження, які є — повинні залишитися, — казала Дяченко. — Парк має бути для відпочинку та оздоровлення. Тобто, замість атракціонів тут повинні бути вуличні тренажери, замість умовного скейт-парку — прогулянкові алеї. «Хімік» повинен бути парком, де буде комфортно і пенсіонерам, і підліткам, і сімейним парам. А ті об'єкти, які тут з'являться — унікальними, через які буде зрозуміло, що це дійсно парк «Хімік» на Замості.

Що з'явиться в «Хіміку»

Надалі Тетяна Волошина розповіла про речі, які мають з’явитися у «Хіміку» за побажаннями жителів та висновками експертів. Зокрема, вона зазначила, що головну алею потрібно підсилити більшою кількістю дерев, а вхідну групу з парканом — відновити. Далі пряма мова Волошиної:

— Поряд з входом з'явиться велопарковка, яку просили місцеві жителі. У тому місці, де стоїть хатинка — зона активного відпочинку для підлітків, де грають влітку у волейбол, спілкуються та є імпровізований велотрек. Останнє ми пропонуємо перевести у спортзону, де будуть місця для гри в м'яч, вуличні тренажери.

У дитячій зоні пропонуємо зробити градацію за віком, щоб найменші дітки гралися окремо від старших. Передбачено розміщення громадської вбиральні. Є тиха природна зона, де будуть майданчики для вигулу собак, прогулянок тощо.

У ключовій локації парку, яку ми пропонуємо змістити вглиб території, будуть відпочивати люди різних вікових груп та мають бути певні спортивні активності.

Опитали кількох жителів, які були на зустрічі з урбаністами. Питали про те, щоб вони хотіли побачити в новому «Хіміку».

— Я корінна жителька Замостя і моя молодість пройшла в цьому гарному парку. Там навіть були скульптури, але зараз все захаращено. Хочу, щоб відновили фонтан, який є прикрасою парку. Ще пропоную одразу відновити головну алею, встановити лавки та нормальні ліхтарі. Це для нас, людей похилого віку, дуже потрібно, — казала пенсіонерка Людмила Сущєва.

— До парку діла нікому не було, поки ним не зайнялися активісти. У першу чергу там потрібно відновити порядок, щоб прибирали регулярно. І далі поставити ліхтарі, лавочки. А ще не вистачає у "Хіміку" гарного газону, клумб з квітами. Щоб діти бігали та старі люди відпочивали, — казав житель Замостя Геннадій Семьонов.

Що буде далі

Заступниця директора «Інституту розвитку міст» Вікторія Кравчук розповіла, що парк «Хімік» став демонстраційним проектом інтегрованого розвитку Вінниці-2030 та має відповідати принципам інноваційності та інклюзивності.

— Над концепцією реконструкції парку будуть працювати три команди з Києва, Одеси та Вінниці. Вони презентують 15 грудня майже готові роботи, які обговорюють з вами, жителями Замостя. І 26 грудня нам надішлють готові концепції. З них ми обиратимемо найкращі рішення та зводимо до фінальної концепції, яка стане основою для проектно-кошторисної документації.

На оновлення парку «Хімік» дають кошти уряди Швейцарії, Німеччини (50 тисяч євро) та Вінницька міська рада (50 тисяч євро). У гривневому еквіваленті, це приблизно 3,4 мільйона гривень.

— Щоб втілити все те, що хочуть жителі — за приблизними підрахунками потрібно біля 10 мільйонів гривень. Тому ми розділяємо цей проект на дві черги, щоб виконати першу частину робіт влітку 2019 року, а другу — в 2020 році. На 2019-й ми плануємо розпочати оформити ключову локацію, втілити базовий благоустрій — освітлення, доріжки, лавки тощо. А у 2020-му будемо шукати фінансування на продовження робіт. Серед варіантів є й подача проекту на «Бюджет громадських ініціатив», — казала директорка «Інституту розвитку міст» Аліна Дяченко.

Втім, обмежений бюджет та невелика територія парку не стануть перепонами у архітекторів — вважає Ольга Білоус. Вона працюватиме у складі вінницької групи, що розроблятиме фінальну концепцію змін парку.

— У нашої команди є ідея, щоб відновити вхідну групу в парк, але не робити огородження навколо нього. Щодо того, що дерева потрібно берегти по максимуму — нічого складного тут немає, це є трендом в сучасній архітектурі, коли усі проекти, реалізують в рамках існуючого природного середовища, — казала жінка.

Нагадаємо, активне обговорення що робити з парком «Хімік» триває ще з 2016 року. Тоді планували віддати частину території під забудову церкві. Втім, через супротив місцевих жителів — вирішили відмовитися від такої ідеї та зробити парк зеленою оазою району.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (10)
 • Ігор Ілляшов

  А невеличкий парканчик (не парканище) від дороги таки треба. І щоб діти раптово на дорогу не вибігли, і щоб якомусь "занадто розумному" не надумалось в парку своє авто прямо посеред газону припаркувати.

  Soj Stein reply Ігор Ілляшов

  думаю, від машин можна просто стовпчики поставити, якщо така проблема існує. а щодо дітей, то просто дитячі майданчики розташовувати вглиб парку, а не біля дороги.
 • Anonymous

  Конец парку, если там присутствует горисполком.
  Почему все такие ТУПЫЕ - слово П А Р К подразумевает под собой только ОДНО - деревья, трава, дорожки и ВСЁ - парк это зона отдыха от города, асфальта, стекла, мафов, машин и т.д.
  Центральный парк УНИЧТОЖЕН ПОЛНОСТЬЮ, Парк Дружбы народов семимильными шагами УНИЧТОЖАЕТСЯ и превращается в базар/вокзал/рыгаловку, теперь видимо пришел конец парку Химик.
 • Yura Masloid

  💯👏
 • Задунайский Торонтуй

  Самое ценное в том парке был стадион, я там бегал по утрам, бывало. Но в те годы вонял мясокомбинат и дымил чортом химзавод. Поэтому пробежки те не принесли мне удовольствия. Парчок был, имхо, зело депрессивный. Так что если его сможете оживить, то ура.

  Но я, лично, в этом глубоко сомневаюсь...

  Вінничанин reply Задунайский Торонтуй

  Ти вже розберись, де ти топгорафічно бігало, лапоть. То ти з свердлова на сабарів бігав, то по хіміку. В тебе хронічний сказ, москалику?

  Задунайский Торонтуй reply Вінничанин

  С удовольствием объясняю. Я оббегал Винницу и окресности вдоль и поперек за те дальние годы. Когда жил на Вишенке - добегал до Тяжилова по окружной и до Мизхуторов по лесу. Когда жил на Киевской бывало бегал до Калиновки, и на Вишенку на работу через мост на окружной и дальше через лес. Когда жил в центре то бегал по Келецкой до Маяка, а потом по Хмшоссе и Ленина домой (после чего ехал на работу на 7 утра на Вишню). Или на Сабаров (уже говорил). Или на Урожайное и обратно.

  А уже когда я жил на Замостье, то стадионы Химик и Локомотив - обычное дело. Иногда вдоль железки на Порпуровцы. Зимой же - на Спартак, купаться. Там прорубь и раздевалка была.

  Задунайский Торонтуй reply Задунайский Торонтуй

  А еще стадион мединститута (слабый весьма) и в парке культуры. Не одну там сотню кругов намотал.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
16:46 Вивіз в ліс, роздягнув та знущався. Шукають інших жертв альфонса 16:16 Прокуратура перевірила умови у Стрижавській виправній колонії. Які результати огляду? 16:02 У Олі Войтенко знову стався рецидив. Для життя потрібно 75 тисяч гривень 15:37 100 днів Сергія Борзова на Вінниччині: що зроблено в області (Департамент інформаційної діяльності ОДА) Від читача 11:33 Як розглядали скарги на дії / бездіяльність державних реєстраторів Вінницької, Житомирської та Хмельницької областей 15:20 Роман Аксельрод: зроблю усе, аби виборці мені довіряли (Прес-служба партії «ОПЗЖ») 15:01 Смертельна ДТП: під Гайсином розбився мотоцикліст на Suzuki 14:00 Біля Бару люди побачили в ставку потопельника. Справу передали поліції 12:55 На показі «MilaniaLand 2020» четверо попелюшок перетворились на принцес photo_camera 12:04 «Добре здоров'я на Інтері»: як зберегти нирки здоровими? (Прес-служба Інтер) 11:46 Від чого ми помираємо, рахуючи COVID-19 stars 11:01 За добу дослідили 640 зразків та у 132 вінничан виявили коронавірус. Цифри по районах 10:13 Важливе за вчора. Найцікавіші новини 29 вересня, які ви могли пропустити 09:20 Новий антирекорд по СOVID: в Україні +4 027 за добу. Скільки на Вінниччині? 08:10 Як сімейний лікар: Органік-Д рекомендує споживати свіжі овочі (Пресслужба «Organic-D») 08:02 Сьогодні вітайте бібліотекарів та Надій. Історія та забобони 30 вересня 21:04 Більшість днів будуть холодними, — народний синоптик розповів про погоду в жовтні 20:37 «Невчасно... Від сьогодні лікуюся вдома». Петро Порошенко заразився коронавірусом 20:17 Завтра — Віри, Надії і Любові. Що категорично не можна робити? 20:10 «Дайте нам спокійно поговорити», — президент Володимир Зеленський у Вінниці photo_camera stars
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up