Ще з квітня 2018 року вінницькі урбаністи разом з мешканцями Замостя проводили дослідження парку «Хімік». А саме обговорювали та міркували, як перетворити захаращену зону з поламаними гойдалками на місце, де кожна людина може займатися спортом, відпочивати, гуляти з дітьми тощо.
Їхні роздуми стали основою для концепції змін парку, якої повинні дотримуватися архітектори та проектанти. І вже влітку 2019-го робітники почнуть робити парк «Хімік», де буде комфортно всім городянам.
У хабі «Місто змістів», 17 листопада, робітники комунального підприємства «Інститут розвитку міст» представили жителям Замостя базову концепцію оновлення парку «Хімік». У концепцію увійшло дослідження, яке робили урбаністи з квітня 2018-го.
Менеджер проекту Тетяна Волошина розповіла, що в ході дослідження фахівці нарахували, що парк площею 2,27 гектара в світлу пору доби відвідує біля 1000 людей. При цьому 70% території парку — це зелені насадження, а інше — головна алея, дитячі майданчики.
Фото з архіву:
— Протягом літа ми досліджували цю територію разом з жителями. Підрахували всі об'єкти, галявини. Точно знаємо, що тут 327 дерев, з яких 60% — ясени, віком 80-90 років. Переважна більшість дерев — у задовільному або відмінному стані, тільки 5% дерев від усієї маси потрібно зрізати, — казала Волошина.
Крім того, пані Тетяна додала, що парк має гарну вхідну групу, залишки дитячого майданчику, хатинки поряд з входом. І фонтан, в якому лишилося тільки каміння. Тим не менш, навіть руїнами фонтану продовжують користуватися.
— У ньому граються діти. Маю думку, що це також можна переформатувати під повноцінну гральну зону.
На основі дослідження в урбаністів виникли базові принципи, які потрібно врахувати під час реконструкції парку.
Директорка «Інституту розвитку міст» Аліна Дяченко пояснила, що ці принципи повинні врахувати архітектори під час виготовлення проекту реконструкції:
— Парк має бути локальним, що значить, що тут будуть враховувати потреби тих людей, які живуть поряд. У ньому має бути багато дерев і ті насадження, які є — повинні залишитися, — казала Дяченко. — Парк має бути для відпочинку та оздоровлення. Тобто, замість атракціонів тут повинні бути вуличні тренажери, замість умовного скейт-парку — прогулянкові алеї. «Хімік» повинен бути парком, де буде комфортно і пенсіонерам, і підліткам, і сімейним парам. А ті об'єкти, які тут з'являться — унікальними, через які буде зрозуміло, що це дійсно парк «Хімік» на Замості.
Надалі Тетяна Волошина розповіла про речі, які мають з’явитися у «Хіміку» за побажаннями жителів та висновками експертів. Зокрема, вона зазначила, що головну алею потрібно підсилити більшою кількістю дерев, а вхідну групу з парканом — відновити. Далі пряма мова Волошиної:
— Поряд з входом з'явиться велопарковка, яку просили місцеві жителі. У тому місці, де стоїть хатинка — зона активного відпочинку для підлітків, де грають влітку у волейбол, спілкуються та є імпровізований велотрек. Останнє ми пропонуємо перевести у спортзону, де будуть місця для гри в м'яч, вуличні тренажери.
У дитячій зоні пропонуємо зробити градацію за віком, щоб найменші дітки гралися окремо від старших. Передбачено розміщення громадської вбиральні. Є тиха природна зона, де будуть майданчики для вигулу собак, прогулянок тощо.
У ключовій локації парку, яку ми пропонуємо змістити вглиб території, будуть відпочивати люди різних вікових груп та мають бути певні спортивні активності.
Опитали кількох жителів, які були на зустрічі з урбаністами. Питали про те, щоб вони хотіли побачити в новому «Хіміку».
— Я корінна жителька Замостя і моя молодість пройшла в цьому гарному парку. Там навіть були скульптури, але зараз все захаращено. Хочу, щоб відновили фонтан, який є прикрасою парку. Ще пропоную одразу відновити головну алею, встановити лавки та нормальні ліхтарі. Це для нас, людей похилого віку, дуже потрібно, — казала пенсіонерка Людмила Сущєва.
— До парку діла нікому не було, поки ним не зайнялися активісти. У першу чергу там потрібно відновити порядок, щоб прибирали регулярно. І далі поставити ліхтарі, лавочки. А ще не вистачає у "Хіміку" гарного газону, клумб з квітами. Щоб діти бігали та старі люди відпочивали, — казав житель Замостя Геннадій Семьонов.
Заступниця директора «Інституту розвитку міст» Вікторія Кравчук розповіла, що парк «Хімік» став демонстраційним проектом інтегрованого розвитку Вінниці-2030 та має відповідати принципам інноваційності та інклюзивності.
— Над концепцією реконструкції парку будуть працювати три команди з Києва, Одеси та Вінниці. Вони презентують 15 грудня майже готові роботи, які обговорюють з вами, жителями Замостя. І 26 грудня нам надішлють готові концепції. З них ми обиратимемо найкращі рішення та зводимо до фінальної концепції, яка стане основою для проектно-кошторисної документації.
На оновлення парку «Хімік» дають кошти уряди Швейцарії, Німеччини (50 тисяч євро) та Вінницька міська рада (50 тисяч євро). У гривневому еквіваленті, це приблизно 3,4 мільйона гривень.
— Щоб втілити все те, що хочуть жителі — за приблизними підрахунками потрібно біля 10 мільйонів гривень. Тому ми розділяємо цей проект на дві черги, щоб виконати першу частину робіт влітку 2019 року, а другу — в 2020 році. На 2019-й ми плануємо розпочати оформити ключову локацію, втілити базовий благоустрій — освітлення, доріжки, лавки тощо. А у 2020-му будемо шукати фінансування на продовження робіт. Серед варіантів є й подача проекту на «Бюджет громадських ініціатив», — казала директорка «Інституту розвитку міст» Аліна Дяченко.
Втім, обмежений бюджет та невелика територія парку не стануть перепонами у архітекторів — вважає Ольга Білоус. Вона працюватиме у складі вінницької групи, що розроблятиме фінальну концепцію змін парку.
— У нашої команди є ідея, щоб відновити вхідну групу в парк, але не робити огородження навколо нього. Щодо того, що дерева потрібно берегти по максимуму — нічого складного тут немає, це є трендом в сучасній архітектурі, коли усі проекти, реалізують в рамках існуючого природного середовища, — казала жінка.
Нагадаємо, активне обговорення що робити з парком «Хімік» триває ще з 2016 року. Тоді планували віддати частину території під забудову церкві. Втім, через супротив місцевих жителів — вирішили відмовитися від такої ідеї та зробити парк зеленою оазою району.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер
Почему все такие ТУПЫЕ - слово П А Р К подразумевает под собой только ОДНО - деревья, трава, дорожки и ВСЁ - парк это зона отдыха от города, асфальта, стекла, мафов, машин и т.д.
Центральный парк УНИЧТОЖЕН ПОЛНОСТЬЮ, Парк Дружбы народов семимильными шагами УНИЧТОЖАЕТСЯ и превращается в базар/вокзал/рыгаловку, теперь видимо пришел конец парку Химик.
Но я, лично, в этом глубоко сомневаюсь...
А уже когда я жил на Замостье, то стадионы Химик и Локомотив - обычное дело. Иногда вдоль железки на Порпуровцы. Зимой же - на Спартак, купаться. Там прорубь и раздевалка была.