Чи можна отримати відстрочку від мобілізації, якщо близький родич загинув чи зник безвісти?

Чи можна отримати відстрочку від мобілізації, якщо близький родич загинув чи зник безвісти?
 • Дізнайтеся відповідь на актуальне питання з рекомендаціями вінницької юристки. 

Чи можна отримати відстрочку від мобілізації, якщо близький родич загинув або зник безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони?

— Так, можна, — говорить помічник адвоката Адвокатського центру Жанни Грушко Олександра Грушко та дає роз'яснення процедури отримання відстрочки.  

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначене коло осіб, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Зокрема, до такого переліку належать:

Відео дня
 • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану (абз. 9 ч. 3 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку..»).

Названі в переліку можуть бути призвані на військову службу лише за їхньою згодою (частина четверта статті 23 вищевказаного Закону).

Що треба зробити?

Подати заяву про відстрочку і додати до неї такі документи:

 • паспорт військовозобовʼязаного;
 • його ідентифікаційний код;
 • документ, що підтверджує родинні зв’язки із загиблим/зниклим безвісти;
 • витяг з наказу про виключення військового зі списків особового складу військової частини у зв’язку із загибеллю;
 • лікарське свідоцтво про смерть;
 • довідка про причини смерті;
 • сповіщення сімʼї про загибель/безвісти зниклого;
 • свідоцтво про смерть.

— Така заява подається до ТЦК та СП за місцем військового обліку або призову, — каже Олександра Грушко. — Можна подати заяву про відстрочку після отримання повістки про уточнення облікових даних або у разі отримання відмітки у військово-облікових документах для виїзду за кордон. Для отримання такої відстрочки вам необхідно буде оновити військово-облікові дані і пройти медичний огляд. Однак незалежно від висновку ВЛК, відстрочку ви всеодно отримаєте.

Раніше редакція «20 хвилин» розповідала Скільки заплатять за поранення військового, захоплення в полон, загибель. Ми з допомогою експертів відповідаємо на актуальні питання, що стосуються мобілізації та військових виплат. Тож слідкуйте за нашими матеріалами. Читайте також:

Якщо не можеш повпливати на ситуацію, впливай на себе. Як? Прості поради на складний час

Як пережити втрату близької людини, домівки, роботи? Військовий психолог про наслідки війни

Слова та вчинки можуть образити. Чого не варто робити і казати у спілкуванні з військовими?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
 • Yriu

  А як у полоні?
 • Iryna

  А це п..*  ц! А може загиблий ще має заяву написати, про те,що він пішов на той світ , і розписатися?!😡

keyboard_arrow_up