Палац, млин, усипальниця. Спадок, який залишила на Вінниччині родина Потоцьких

- Князі Потоцькі — один з найчисленніших українсько-польських шляхетських родів. Вихідці з цього роду займали державні пости, були воєначальниками, меценатами. Лише на території Вінницької області Потоцькі мали вісім маєтків.
- Розповідаємо про спадок цього великого роду, залишений на наших землях.
Історія і спадок шляхетського роду Потоцьких на сучасних українських землях мають особливе значення. На Вінниччині від Потоцьких залишився палац, млин, усипальниця. Звісно, це невелика частка шляхетських володінь — більшість із них зруйнували час, війни, ненависть або байдужість людей. Але те, що лишилося, побачити варто. Інколи просто тому, аби ще встигнути.
Палац Потоцьких у Тульчині
Палац у Тульчині — одна з садиб графського сімейства Потоцьких. Саме цей маєток став великою резиденцією графа Станіслава Щенсного Потоцького.
Тульчинський маєток був побудований 1785 року. Він один із найяскравіших та найвідоміших представників палацово-паркових комплексів Вінничини. В маєтку проходили урочисті події, приймали гостей, а історії про розкіш палацу знали далеко за межами Вінницької області. Станіслав Потоцький був великим поціновувачем образотворчого мистецтва, тож зібрав велику колекцію живопису у палацовій галереї. Його зібрання містило роботи Ван Дейка, Рембрандта та Рубенса. Володар замку також мав збірку монет й порцеляни. Палац відомий і своєю великою бібліотекою.
Ззовні палац вражав витонченими різьбленнями, мармуром та величними колонами. Відвідувачів вражав і розкішний палацовий парк — з фонтанами, цитрусовими деревами, квітниками та іншим. Вже у 20 столітті в будівлі розмістилось училище культури. Згодом палац став архітектурною пам'яткою.
Млин Потоцьких у Сокільці
Млин графа Потоцького розміщується на мальовничій річці Південний Буг у селі Сокілець Немирівського району Вінницької області. Він збудований у 1899 році на замовлення графа Костянтина Костянтиновича Потоцького. Автор роботи — архітектор Ян Гойріх.
З приходом радянської влади млин переобладнали на електростанцію та прибудували одноповерхову споруду (біла будівля). У 1992 році пожежа знищила всі дерев’яні елементи млина.
У 2020 році на сайті Фонду державного майна України розмістили оголошення про намір передати млин в оренду під готельний комплекс, базу відпочинку чи нешкідливе виробництво. Як ми розуміємо, орендар має відновити млин, що дасть змогу перетворити його на популярний туристичний об’єкт.
Наразі комплекс будівель перебуває в напівзруйнованому стані. Всередині млина пусто, але зовні будівля дуже гарна та має цікаві металеві елементи декору. В інших будівлях комплексу можна побачити залишки старих механізмів, що дуже круто, бо таке трапляється не часто. Проте, зважаючи на стан усіх споруд заходити в середину небезпечно.
Усипальниця Потоцьких у Печері
Один із найкрасивіших костелів-усипальниць вельможних родів зберігся у с. Печера на Вінниччині. Проектував його на початку 20 сторіччя сам Владислав Городецький. Усипальниця недарма вважається одним із найкращих творів архітектора. Звісно, колись тут був і маєток Потоцьких – та він не зберігся.
Колись це було багате обійстя Потоцьких-Свейковських, проте до нашого часу зберігся лише парк і мавзолей-усипальниця, архітектура якого все одно вражає.
На території садиби є меморіальна дошка, яка нагадує, що під час фашистської окупації 1941-1944 рр. тут знаходився табір смерті «Мертва петля» для єврейського населення.
За радянських часів з усипальниці прибрали статую Божої Матері, хрести та дзвони, але вона все одно виглядає велично. У склепі навіть проводили кінопокази, а на місці резиденції Потоцьких побудували санаторій.
Читайте також:
Заснував село і звів у ньому палац: історія садиби поміщика Орловського в Северинівці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
дізнайтесь краще історію сім'ї Потоцьких, будете приємно здивовані, тому що для "холопів" як ви кажете вони також дуже багато зробили)
а з приводу нищення насаджень і дешевої плитки - це вже гарно описує "шляхту" сьогодення: зробити як найгірше, щоб заробити якнайбільше..