Горельєф, на якому зображені муза з арфою та янголи, — про віллу архітектора Артинова в серці Вінниці

- Григорій Артинов, який погодився на щедру пропозицію та прибув на береги Південного Бугу в 1901 році, звів чимало вишуканих багатоповерхових споруд у центрі Вінниці.
- Побудував зодчий у серці міста і віллу для своєї з сім’ї.
Коли приходить «золота осінь», щоб розбавити життя ностальгією в останніх сонячних променях перед холодами, деякі старовинні будинки у середмісті Вінниці набувають особливого шарму.
Серед них — «вілла архітектора Артинова», яку раніше помилково називали «будинок Брусилова». А усе тому, що родини офіцера, який своїм проривом змінив хід Першої світової війни, та геніального вінницького зодчого близько року жили під одним дахом (частину приміщень Артинови здавали приїжджим заможним сім'ям). Будівля була збудована, звісно ж, за проєктом самого Григорія Григорійовича. Про це розповіли Visit Vinnytsia.
Спочатку це була одноповерхова цегляна споруда з прибудованим ґанком в улюбленому стилі міського архітектора — модерн. Згодом надбудували другий поверх.
Є тут дуже цікавий та рідкісний для сторічних будівель нашого міста елемент — горельєф, на якому зображені муза з арфою та янголи. Що це символізувало, ми, мабуть, уже ніколи і не дізнаємось. Але окрім цього зображення античної міфологічної тематики тут є колони доричного ордеру, що додає цілісності сприйняття будівлі, а лаконічна асиметрія головного входу робить її дуже витонченою. Його вкривають зарості плюща, який оповив цю частину будівлі, зробивши її найбільш привабливою і водночас найбільш магнетичною в усій конструкції.
Ну а доля самого будинку після 1920-го, коли родина Артинових вимушена була емігрувати, виявилась схожою на історії інших будівель — після більшовицького перевороту вона стала багатоквартирним будинком, де оселились сім’ї пролетарів, зробивши перепланування всередині споруди. Нині тут також квартири й офіси, господарі яких, на щастя, дбають про збереження архітектурної спадщини.
Обов’язково прогуляйтеся теперішньою вулицею Архітектора Артинова до будинку №5. У цю пору тут виходять фантастичні за своєю красою фотосети.
Читайте також:
Заснував село і звів у ньому палац: історія садиби поміщика Орловського в Северинівці
Від садиби хірурга до концертного майданчика: національному музею М.Пирогова виповниться 77 років
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
АННАДо чого ваш вислів, йдеться мова про історію...
-
ОВВся сутність москаля.
-
Benya RaidermanГде только тот Артынов не жил..