Від садиби хірурга до концертного майданчика: національному музею М.Пирогова виповниться 77 років
- Національний музей-садиба М. І. Пирогова — музей у Вінниці, присвячений життю та діяльності видатного науковця, хірурга та педагога. 9 вересня музею виповниться 77 років.
Національний музей-садиба розташований у мальовничому парку на березі озера на південно-західній околиці Вінниці.
Відкрився 9 вересня 1947 року в садибі «Вишня», де протягом останніх 20-ти років свого життя мешкав і працював видатний вчений, хірург, творець воєнно-польової хірургії, засновник Товариства Червоного Хреста, педагог і громадський діяч Микола Пирогов.
Садибу «Вишня» Пирогов придбав у спадкоємців доктора медицини Гриколевського на торгах у Києві 1859 року, працюючи на посаді попечителя Київського навчального округу. Він упорядкував занедбане господарство, збудував новий будинок та аптеку, посадив фруктовий сад. Тут Пирогов приймав пацієнтів і проводив складні хірургічні операції.
Звідси Микола Іванович виїздив тричі. В 1862-1866 рр. він керував підготовкою молодих вчених у професорському інституті в Німеччині. 1870 року Пирогов як представник Товариства Червоного Хреста виїздив на франко-прусську війну, а 1877 року — на російсько-турецьку.
Основна експозиція музею про життя і діяльність Пирогова розміщується у півтораповерховому садибному будинку. Зокрема, тут відтворено інтрер'єр робочого кабінету з меблями тих часів. Представлено особисті речі вченого, нагороди, книги, хірургічні інструменти, фотографії членів родини.
Поруч знаходиться музей-аптека з інтер'єрами приймальної та операційної. Основними елементами експозиції є фігури аптекаря, фельдшера, хворих і самого Миколи Пирогова. Експозиція також містить старовинні терези, копії рецептурних бланків, підручники з фармакології.
Садиба розташовується на території меморіального парку площею шість гектарів. Його окрасою є вікова липова алея, яка була улюбленим місцем прогулянок Миколи Пирогова. Збереглися дві величезні ялини, посаджені 1862 року самим Пироговим.
Поруч з садибою, в колишньому селі Шереметка, розташована Миколаївська церква-мавзолей, де зберігається забальзамоване тіло Пирогова, який помер 23 листопада (5 грудня н.с.) 1881 року. Ініціаторкою бальзамування була його дружина — Олександра Пирогова. Тіло помістили в склеп, над яким у 1882–1885 роках було споруджено храм за проєктом архітектора Віктора Сичугова. Нині церква некрополь є пам'яткою історії національного значення.
Таким чином до складу музею-садиби входять:
- будинок, в якому жив М.І Пирогов, і де розміщена експозиція про його життя і діяльність.
- музей-аптека з інтер'єрами приймальні та операційної М. І. Пирогова в його садибі Вишня.
- церква-некрополь, де покоїться набальзамоване тіло ученого.
- меморіальний парк, в якому збереглися дерева, посаджені М.І. Пироговим.
До 1902 року садибою опікувалася вдова науковця, Пирогова Олександра Антонівна. Після її смерті — спочатку молодший син Володимир, а потім внучки М. І. Пирогова (дочки старшого сина Миколи) — Л. М. Мазірова та О. М. Гершельман.
Після 1917-гороку вони зі своїми сім'ями виїхали за кордон, залишились там назавжди і тривалий час садиба була занедбаною. Тоді ж відбулося пограбування поховання М. І. Пирогова: викрали шпагу і металевий хрест, які були при покійному.
Урочисте відкриття музею відбулося 9 вересня 1947 року і було присвячене 100-річчю з дня застосування М. І. Пироговим, вперше в історії світової медичної практики, ефірного наркозу на полі бою. Одночасно тут було відкрито і пам'ятник науковцю — погруддя на гранітному постаменті.
Нині музей-садиба Миколи Пирогова відноситься до найважливіших об'єктів культурної спадщини України і займає особливе місце у внутрішньому і міжнародному туризмі.
З 2021 року в легендарному музеї-садибі Пирогова працює територія відпочинку просто неба «Пирогов Скай».
Велику сцену та партер для виступів зірок поставили одразу біля центральної алеї музею. Також тут на відвідувачів чекають не лише яскраві концерти, а й відпочинкові лаунж-зони з фудкортами, майстер класами і фотозонами
Читайте також:
Колись готель «Європа», а тепер — будинок з муралами. Розповідаємо про триповерхівку на Соборній
Історія садиби Болислава Лещинського, який тримав цегельню на Старому місті
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Ирина Журавкова
Наталия Харькова reply Ирина Журавкова