Заснував село і звів у ньому палац: історія садиби поміщика Орловського в Северинівці

Заснував село і звів у ньому палац: історія садиби поміщика Орловського в Северинівці
  • Палац Орловських у Северинівці був збудований на початку ХІХ століття й зберігся донині майже без змін. Розповідаємо його історію.

На початку ХІХ ст. місцевість, де знаходиться сучасна Северинівка, складалася з двох сіл — Молохов та Войтівіці — й належала поміщику Северину Орловському (по спадщині він передав ці землі свої донці Марії). У 1808 році Северин Орловський зносить обидва села і з’являється одне — Северинівка. Через два роки після появи села розпочинається будівництво палацу.

Северин Орловський був людиною скупою і не хотів вкладати великі гроші в будівництво пишного палацу за проєктом іменитого архітектора. Зовні будівля була досить скромною, проте зсередини вражала розкішшю та пишнотою, розповідає Travels.ua.

Відео дня

Северин Орловський звів палац у формах класицизму, із великим центральним портиком. Поруч в тому ж стилі побудували господарський двір із каретнею, що дійшов до нашого часу.

Навколо палацу було розбито парк, архітектором якого був Діонісій Міклер. Наприкінці парку височіє камінь-скеля з пісковика, з якого відкривається чудовий краєвид. Поза парком розміщався звіринець. В ньому розводили кролів, норок, видр, черепах, фазанів, павлінів.

Поруч із палацом збереглася масштабна будівля колишнього манежу з брамою.

У своєму палаці Северин Орловський і його нащадки зібрали колекції картин, срібла, старовинних монет, марок, старовинної зброї, ампірних меблів, а також велику бібліотеку. 

На жаль, інтер'єри не збереглися. Деякі картини із северинівського палацу зараз експонуються у музеях Варшави та Києва.

Під час перебудови палацу під санаторій знищили його зовнішнє та внутрішнє оздоблення. Залишився лише балкон з боку парку.

За радянських часів будинок палацу облицьовували кахельною плиткою. Нині тут знаходиться Северинівська лікарня відновного лікування. Цікаво, що село, на відміну від багатьох подібних населених пунктів України, процвітає. Діє музей, де зберігаються деякі речі з палацу Орловських.
 

Читайте також:

Від садиби хірурга до концертного майданчика: національному музею М.Пирогова виповниться 77 років

Колись готель «Європа», а тепер — будинок з муралами. Розповідаємо про триповерхівку на Соборній

Історія садиби Болислава Лещинського, який тримав цегельню на Старому місті

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Vasya Polosatiy
    Прям як я...я зоснував в себе на садибі туалет з шиферною кришею

keyboard_arrow_up