Нобелівський лауреат Зельман Ваксман народився під Вінницею

Нобелівський лауреат Зельман Ваксман народився під Вінницею
Директор Липовецького архіву Олександр Роговий знайшов документ, який свідчить, що винахідник першого антибіотика, лауреат Нобелівської премії Зельман Ваксман - наш земляк.

Наш земляк Зельман Ваксман прославився тим, що першим у світі винайшов антибіотик. За це у 1952 році нагороджений Нобелівською премією. Його ім’я вписано у книгу ста найбільш відомих людей світу. Народився він у селі Нова Прилука, за 20 км від Вінниці. Раніше вважалося, що він народився на Чернігівщині
Чому саме цим Нобелівським лауреатом зацікавився історик з Липовця Олександр Роговий?

На Чернігівщині навіть музей відкрили
- Коли наша держава стала незалежною, на всіх рівнях почали проявляти особливу увагу до видатних українців, - каже Олександр Роговий. – В одній з газет я прочитав прізвища лауреатів Нобелівської премії, які є вихідцями з України. Їх у нас шестеро. Звернув увагу, що Зельман Ваксман, як було написано, родом з Прилук Чернігівської області. Хто вчив історію, той знає про існування так званого царського універсалу про визначення межі осілості для євреїв. Цим документом заборонялося поселення євреїв на території нинішньої Чернігівської області. Ця деталь зацікавила. Тим більше, що у нас теж є населені пункти із словом Прилука – Нова Прилука, Стара Прилука.
Прискіпливий до точності історичних фактів, Олександр Роговий віднайшов у Києві в архіві книгу «Всеросійський перепис» 1897 року. На радість досліднику, у ній документально зафіксовано, що Ваксман народився саме в нашій Прилуці.
Остаточно підтвердили цей факт спогади самого вченого. У своїй книзі «Моє життя з мікробами» він згадує, що батьківщиною його матері й бабусі є містечко Нова Прилука, що розташовано воно в Київській губернії, на відстані приблизно сорока миль від Бердичева і двадцяти миль від Вінниці. «У Вінниці народилися мій дід і батько», так пише у спогадах сам Зельман Ваксман. Книга надрукована у Братіславі у 1968 році. У спогадах згадуються також Козятин та містечко Турбів.
Олександр Роговий каже, що переклад цієї книги на російську мову зробив також вінничанин Андрій Баніт.
Тим часом на Чернігівщині святкували «чужі» ювілеї. Про них повідомлялося у пресі. У Прилуках навіть відкрили музей видатного вченого.

Син надсилав матеріали про батька
Припущення з приводу історичної неточності історик знайшов на сторінках газети «Літературна Україна» за квітень 2003 року. У статті, автором якої є Володимир Сапон, конкретно ставиться запитання: «Чому у всіх енциклопедичних виданнях місцем народження Ваксмана значиться місто Прилуки?» - «Певно, тому, - пише автор, - що перші американські біографи не знайшли на карті України маленький населений пункт Нова Прилука, і сприйняли його за відоме у всій Україні місто Прилука».
- В одному із спогадів вчений згадує про своє містечко Прилука, - каже О.Роговий. – Тому припущення, зроблені на сторінках «Літературної України», зрозумілі.
Весь цей час син вченого на ім’я Байрон надсилав у Прилуку матеріали про батька.
- Тепер вони їм не потрібні, - каже О.Роговий. – Бо Ваксман не їхній земляк, насправді на Чернігівщині святкували «чужі» ювілеї. Написав їм листа з проханням передати їх нам. Але навіть відповіді не отримав на свою пропозицію.

Відео дня
>На відкриття не зважали
Майже десять літ історику довелося переконувати всіх, що Нобелівський лауреат наш земляк.
- Незважаючи на те, що я мав копії документів, на них ніхто не зважав, - продовжує співрозмовник. – У газетах продовжували писати, що Ваксман з Чернігівщини. Знайшов одну статтю, де вказувалося, що він взагалі родом з Росії.
А в довіднику «Знаменні пам’ятні дати Вінниччини» за 1998 рік сказано, чомусь, що Ваксман народився у Старій Прилуці.
Виправити помилку історик намагався при допомозі вчених з нашого медичного університету імені Пирогова.
- Коли перший раз прийшов у медуніверситет, там уважно подивилися на виписку з першого Всеросійського перепису населення 1897 року, і на цьому все скінчилося, - продовжує О.Роговий. – Тим часом я продовжував писати про цей історичний факт в бібліотеки, архіви Києва і навіть Москви, в редакції газет.
Одного разу, згадує співрозмовник, до архіву в Липовці, де він працює, під’їхала іномарка.
- Це були науковці з медичного університету, - каже О.Роговий. – Запропонували написати книгу про Ваксмана. Казали, що профінансують її видання. На той час у мене було достатньо маловідомих матеріалів про нашого Нобелівського лауреата. Виклав їх на сторінки, як мовиться, на одному диханні.
Далі почалося те, чого не міг чекати історик. Йому сказали, що книга швидше побачить світ, коли будуть співавтори. Він погодився.
- Книгу, над якою я працював, побачив згодом у знайомих, - каже О.Роговий. – Моє прізвище значилося десь внизу. Мені навіть не повідомили про те, що її надрукували.

На відкриття приїздили син і внук вченого
- Для мене набагато важливіше, що ми все-таки відновили історичну справедливість, що наш край може пишатися своїм Нобелівським лауреатом, - продовжує О.Роговий. – З його ініціативи у селі Нова Прилука, де пройшли дитячі роки вченого, встановили пам’ятний знак. Вибрали гарне місце. Навіть в цьому довелося переконувати, що стояти такий знак має там, де найбільше проходить, чи проїжджає людей. Біля дороги, позаду церква, поруч сквер. Колись тут була торгова площа. Тому я відстоював саме це місце.
На відкриття пам’ятного знака приїздив син вченого – Байрон разом з внуком. Розчулені ходили по тих стежках, по яких у свій час прошкував їхній батько і дід. Було це 23 вересня 2003 року.
Ще одну добру справу зробив історик – ініціював випуск поштової марки на честь 60-річчя з часу присудження нашому земляку Нобелівської премії.
- «Укрпошта», наскільки мені відомо, підтримала нашу пропозицію, - каже О.Роговий. – З Києва вже зробили запит з проханням надіслати необхідні документи, а також фото тих місць, де народився вчений. Думаю, що пам’ятний камінь також буде відображено на марці.
Крім цього, в Київ надіслали інші знімки з буклету про малу батьківщину вченого, виданого О.Роговим.
У медичному університеті створили музейний куточок вченого і Фонд його імені. Відрадно, що у Вікіпедії місце народження Ваксмана значиться наша область.
- Незважаючи на те, що факт, як мовиться, вже доведено, все одно ще подекуди натрапляю на записи, що батьківщиною Нобелівського лауреата Ваксмана є Чернігівщина, - каже Олександр Роговий.

Довідка
Зельман Ваксман народився у 1888 році у єврейській родині народився у селі Нова Прилука (нині Липовецького району). Там здобув початкову освіту. У 1911 році сім’я виїхала з села. З часом Ваксмани перебралися до Америки. Там проявився талант вченого-дослідника нашого земляка. У 1943 році він вивів перший з протитуберкульозних засобів і дав йому назву стрептоміцин. До речі, широко відоме поняття «антибіотик» також належить нашому земляку. У 1952 році члена Національної Академії Наук США Ваксмана нагородили Нобелівською премією у галузі фізіології та медицини. Помер Ваксман 16 серпня 1973 року в Америці. У США його ім’ям названо Інститут мікробіології.
 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous
    Соберем для Вас по интернет клиентскую базу (Все контактные данные) ! Узнайте об этом по тел +79137936433 Skype: s....8 ICQ: 6288862 Для получения бесплатной демоверсии заполните форму на странице http://prodawez.blogspot.ru/
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Хлороформ, амоній і залізо знайшли у воді жителів Вінницького регіону 20:23 Від ринку Каліча до Муніципального: історія Вінницьких базарів у фото та фактах photo_camera 20:02 Заборонений лівий: на Хмельницькому шосе встановили обмежувальні стовпчики 19:19 Плавання, гандбол і не тільки: що доступно дітям і дорослим у спорткомплексі «Аква-Він» Від читача 13:08 Поліцейські екстрадували організатора злочинної групи паліїв, який переховувався за кордоном 19:02 В центрі міста з’явиться окрема смуга для громадського транспорту. ОПИТУВАННЯ 18:03 Масове отруєння в Калинівці: після шаурми в лікарні опинилося 25 людей, серед них семеро дітей 17:45 Троє дітей без даху над головою: у Крушинівці дрон знищив будинок родини 17:12 «Щоб не робив, бачу пораненого сина»... 14 дронів з іменами Героїв полетіли до бійців «Азову» 16:18 У Вінниці завершують реконструкцію Соборної. Тролейбуси змінять графік руху 15:34 Керівницю «Вінницязеленбуд» внесли до реєстру корупціонерів. Хто тепер керує підприємством? 14:52 У сервісному центрі Вінниці вперше зареєстрували гірничого велетня. Спецтехніка отримала номер 00001 14:24 У Вінниці планують відкрити нові заклади освіти. Де та які саме? 14:08 Липневі тури від Офісу туризму: музей трамвая, пошуки дзену і смарагдова вода чекають на вінничан 12:54 Вінницьку прокуратуру очолив Олег Ткаленко — прокурор з мільйонними статками 12:02 Героя України Максима Устименка, який загинув у бою на F-16, чекали вдома на Вінниччині photo_camera 11:06 У Вінниці врятували жінку з раком і тяжкою хворобою серця. Медики провели комбіновану операцію 10:40 Де замовити смачний торт, печиво та інші солодощі у Вінниці (партнерський проєкт) 10:08 Поліцейський зробив пропозицію випускниці просто на сцені медуніверситету play_circle_filled 09:46 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде світла та води 1 липня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up