Що зробила прокуратура? Звіт за перше півріччя 2024-го Олексія Химченка

- Сьогодні, 11 липня, у прокуратуру Вінницької області звітували про свою діяльність за перше півріччя 2024 року. Виступив прокурор Олексій Химченко. Що він розповів про досягнення своїх підлеглих?
Керівник Вінницької обласної прокуратури Олексій Химченко поінформував журналістів про резонансні справи за напрямами, окресленими як пріоритетні перед органами прокуратури Президентом України і керівництвом Офісу Генерального прокурора. На зустрічі був журналіст «20 хвилин».
— Сьогодні основною перевагою нашої роботи залишаються встановлення всіх осіб, причетних до вчинення злочинів проти основної національної безпеки України, забезпечення та невідворотність їх покарання, фіксація всіх воєнних злочинів на території нашої держави та відповідний збір доказів, підготовка інформації для притягнення їх у подальшому в міжнародних судових інстанціях, — розпочав Химченко.
Далі цитуємо звіт головного прокурора регіону.
Злочини проти України
Загалом з початку року до суду передали 53 позовних акти, пов’язані зі збройною агресією рф, у тому числі 31 — у порядку in absentia (у відсутності підсудного, заочно - ред.), 19-ом особам призначили реальну міру покарання.
Серед засуджених найбільший яскравий приклад: вироком апеляційного суду підтверджене рішення суду першої інстанції по митрополиту Тульчинської партії ОПЦ Їонофана Єлецьких. Він зіграв одну з ключових ролей в останньому обміні військовополонених, які неодноразово зривалися. У зв'язку з ним: спочатку він подав заяву про його обмін, потім відмовлявся від обміну. І сам обмін відбувся лише після того, як у суді апеляційної інстанції прокурором було доведено, і судом прийняті рішення визнати винним його, та була призначена реальна міра покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі з конфіскацією майна.
До суду передані акти щодо громадян України, які входили до агентурно-інформаторської мережі ворога та видавали позиції ЗСУ. Серед них є жителька міста Гайсина, дружина екс-регіонала та голови районної ради, яка минулого року вісім разів передавала російському куратору дані про розташування військових частин, блокпостів, засоби ПС та ППО території району.
Серед обвинувачених — колишні народні депутати України Царьов та Святаш, які надавали державі-агресору допомогу в проведенні підривної діяльності проти України. У ході слідства арештоване майно підозрюваних, корпоративні права, земельні ділянки, нерухомість на суму понад 50 мільйонів гривень. У подальшому, після доведення їх винуватості в суді, буде розглядатися питання конфіскації в дохід держави.
Робота за цим же алгоритмом ведеться і щодо так званих зірок російської естради, які публічно закликали до зміни меж території та державного кордону України, розпалювали національну ворожнечу на своїх концертах та фестивалях. Серед них, на жаль, колишня народна артистка України Таїсія Повалій. Її майно арештоване. Його вартість 45 мільйонів гривень.
Кримінальна ситуація та наркозлочини
Хочу зупинитися на основних показниках нашої роботи та показниках криміногенної ситуації. Так, є зменшення кількості особливо тяжких злочинів (268 проти 296), умисних вбивств (таких у цьому році скоєно 19), грабежів (23 проти 30), розбійних нападів (3 проти 6). Всі ці злочини розкриті.
Посилена протидія наркозлочинності. З початку року в суді 412 позовних актів у сфері незаконного виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. В кримінальних провадженнях вилучили понад 38 кг наркотичних засобів, 1,5 кг психотропних речовин, 1,5 кг нових психоактивних речовин та нарковмісних рослин.
Активізована робота з протидії незаконному поводженню зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. До суду передали 60 актів про кримінальне правопорушення, передбачене статтею 263 Кримінального кодексу України.
Закінчено з направленням до суду 12 кримінальних проваджень щодо організованих злочинних угруповань. Це організована злочинна група у бюджетній сфері з корумпованими зв'язками: переправляння громадян через державний кордон, організації переправлення. До суду передали акт щодо учасників організованої групи з двох лікарів міського діагностичного центру та членів ВЛК, які за грошові винагороди організували підроблену медичну документацію та видачу довідок про обмежену або тимчасову непрацездатність, що надало можливість ухилитися від мобілізації та втекти за кордон.
Загалом вже до суду з початку року передали 12 позовних актів за фактами організації незаконного переправлення осіб через державний кордон. Ще у шести кримінальних провадженнях вісьмом особам повідомили про підлогу.
Підакцизні товари
Лише в одному кримінальному провадженні, у квітні, щодо 17-ти членів організованої злочинної групи, вилучили 20 тонн готової до реалізації продукції, 5000 літрів спиртів та іншої забезпеченості. Всього з початку року вилучені майже 95 тисяч пачок сигарок, 26 тисяч літрів спиртного на виробництві та 11 тонн спирту.
До суду передали обвинувальний акт щодо шести учасників злочинної організації, які виготовили понад 3 тисячі 800 підроблених офіційних документів. Це те, що задокументоване в ході проведення досудового розслідування. Це і посвідчення водія, посвідки на постійне проживання, свідоцтва про реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів тощо. Від їх збуту злочинці отримали майже 6,5 мільйона гривень.
Загалом з початку року прокурорами доведена винуватість, передано до суду і засуджено за кримінальне правопорушення, вчинене у складі організованих угруповань, 14 осіб.
Порушення у бюджетній сфері
Особливо актуальною в умовах правового режиму військового стану є протидія правопорушенням у бюджетній сфері. Всього прокурори за шість місяців 2024 року до суду передали 42 позовні акти (минулого року за цей період було 29 актів).
Серед обвинувачених — заступник мера Гнівані, який у складі злочинної групи заволодів 1,5 млн бюджетних коштів шляхом штучного завищення вартості ремонтних робіт у школі. Також цьому посадовцю повідомили підозру у іншому кримінальному провадженні. Там він з іншими співучасниками завищив вартість екскаватора-навантажувача, який був прийнятий за бюджетні витрати, на 990 тисяч гривень. За принциповою позицією прокуратури до підозрюваного обрався запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Судом була визначена сума застави.
Аналіз діяльності таких посадовців та оцінка їх діяльності буде надана і далі.
Переданого до суду матеріали щодо голови Вапнярської селищної ради, який підготував акт прийняття-передачі нібито придбаного на потреби селищної ради автомобіля при власному півмільйонному бюджеті коштів. Гроші виділили, автівку закупили, але чомусь у автівці їздили якісь приватні особи.
Триває судовий розгляд обвинувального акту щодо діяльності управління житлово-комунального господарства Жмеринської міської ради через розтрату 1,7 млн грн бюджетних коштів, виділених на прибирання вулиць територіальної громади.
До суду переданий обвинувальний акт щодо підприємств, які під час ремонтів укриттів на території Хмільницького району внесли відомості до актів виконаних робіт, заявлено 850 тисяч гривень бюджетних коштів, задані збитки та подано цивільний позов. На плановому контролі перебуває стан судового розгляду таких кримінальних проваджень.
Про вироки суду
З нещодавніх рішень, є вирік Немирівського районного суду, яким директор підприємства Київської області визнаний винним у розтрату бюджетних коштів, виплачених на ремонт Немирівської загальноосвітньої школи №1, у розмірі 360 тисяч гривень. Його засуджено до покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі. Також судом було задоволено позов прокурора, яким зобов'язано повернути міській громаді 360 тисяч гривень.
По протидії корупційним правопорушенням. Серед обвинувачених — мер Тульчина, який без проведення будь-яких рішень на сесії міської ради одноосібно передав товариству з обмеженою відповідальністю земельну ділянку, комунальну власність і понад 68 гектарів для здійснення підприємницької діяльності. Внаслідок його неправомірних дій бюджет громади не доотримав 2,8 мільйона гривень доходів
До суду переданий акт стосовно виконуючого обов'язки директора, головного інженера, головного бухгалтера Державного підприємства дослідницького господарства Корделівського інституту НААН України, які в складі організованої злочинної групи здійснили реалізацію зернових культур за заниженими цінами окремо зацікавленим покупцям. Унаслідок злочинних дій Державному підприємству задали збитки у понад 5 мільйонів гривень.
У Жмеринському районі начальник відділу Державної виконавчої служби вимагав за зняття арешту з майна і отримав неправомірну вигоду 250 тисяч гривень. При передачі частини хабаря посадовець затриманий.
У Козятинському районі викрито на махінації державного реєстратора, яка за отримання неправомірної вигоди прийняла незаконне рішення про реєстрацію права власності на фізичну особу земельних ділянок державної землі. Площа 19 гектарів вартістю понад мільйони гривень. Обвинувальна акт переданий до суду, на зазначені ділянки накладені арешти.
За такою ж схемою діяв державний реєстратор Шаргородської міської ради, який зареєстрував право власності на 36 земельних ділянок площею 52 гектара за громадянами, які не є спадкоємцями, як спадщину від умерлого. А майно мало перейти до комунальної власності. Зі послідуючою перереєстрацією договорів оренди на фермерське господарство спричинені збитки складають понад 2,5 мільйона гривень.
Розкрадання гуманітарки
У період збройної агресії особливою актуальністю набули й інші категорії кримінальних правопорушень. Мова йде про незаконне використання з отриманням прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв, безоплатної допомоги.
Зокрема, викритий директор благодійної організації з патріотичним іменем «Героям Слава», який за попередньою змовою осіб забезпечив можливість продажу 10-ти автомобілів, які завезли на територію України в якості гуманітарної допомоги, а також здійснив замах на продаж ще 11-ти автомобілів. Загальна вартість автомобілів склала понад 1,7 мільйона гривень.
Навколишнє середовище
Прокурорами пред'явлено позовів у природоохоронній сфері на суму 11 мільярдів гривень, задоволено судами на 3,4 млрд, забезпечено реальне виконання на 208 мільйонів, що склало понад 96 відсотків.
До суду переданий обвинувальний акт щодо директора приватного підприємства та начальника кар'єру за фактом незаконного видобутку пісковику на території Могилів-подільського району об'ємом близько 3 тисяч кубічних метрів, через завдану шкоду навколишньому природному середовищу на суму понад 12,9 мільйона гривень.
В цьому ж районі припинено незаконне отримання піску ще одним товариством з обмеженою відповідальністю, на землях сільськогосподарського призначення, без отримання відповідних ліцензій. Завдяки принциповій позиції прокурорів було заборонено угоду та всі суми збитків, а це 3,3 мільйона, були повністю відшкодовані. І зараз отримується ліцензія для того, щоб виконувати відповідну діяльність.
Викрита діяльність двох організованих злочинних груп, які займалися незаконною порубкою лісу. Для прикладу, до суду передана справа службовця державного підприємства Іллінецький райагроліс, який, залучивши підприємців, систематично затверджував незаконну порубку ввірених йому лісових насаджень на території Гайсинського району, спричинивши збитки довкіллю на суму понад 1,3 млн грн. Також переданий позовний акт щодо учасників злочинного угруповання, які на території Піщанської територіальної громади організували незаконну порубку дерев, чим завдали шкоди навколишньому природному середовищу на 2,8 млн грн.
Відкрили провадження за позовом прокуратури щодо повернення у комунальну власність водного об'єкта площею 462 гектара і вартістю понад 6 мільярдів гривень, розташованого в Барській територіальній громаді. Як встановлено прокуратурою, комерційне товариство позиціонувало себе правонаступником ліквідованого 15 років тому державного підприємства «Вінницярибцех». Тривалий час використовувало водний об'єкт, не сплачуючи жодної гривні орендної плати. Це село Гармак і каскад ставків Київ-Гармацький.
Читайте також:
Поліція, медики та надзвичайники: у Піщанській громаді сталася смертельна аварія
На «зебрі» у Гайсинському районі легковик збив на смерть пенсіонерку
На Григоренка вінничани «здали» поліції п'янючого водія
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Вся інформація на моїх сторінках у соцмережі Facebook - Валерій Денисов
Якби наша прокуратура працювала, то ми би вже давно жили як у Норвегії чи Монако ☝️