Податки, МСЕК, доплати вчителям. Що зміниться для вінничан у січні?
- Зміни з 1 січня 2025 торкнуться багатьох сфер життя вінничан.
- Для підприємців зростуть податки, запрацюють нові правила оформлення «автоцивілки».
- Через ліквідацію МСЕК зміниться порядок встановлення інвалідності, а вчителям почнуть нараховувати щомісячні надбавки до зарплат.
У 2025 році мінімальна зарплата в Україні залишиться на рівні 8 тисяч гривень на місяць, а прожитковий мінімум для працездатних осіб становитиме 3 тисячі 28 гривень.
Пенсії та низка інших держвиплат, які прив’язані до прожиткового мінімуму, в січні не зміняться. А для ФОПів почнуть діяти оновлені ставки податків: зокрема, це збільшення військового збору.
Крім того, у Вінниці з 1 січня почне діяти Єдина заява про призначення окремих видів муніципальних допомог сім’ям загиблих (померлих), безвісти зниклих Захисників і Захисниць України.
Нові ставки податків для підприємців
З 1 січня вводяться нові норми оподаткування для ФОПів.
Для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, а саме ФОП 3 групи та юридичні особи 3 групи, встановлюється військовий збір у розмірі 1% від доходу за підсумками 1 кварталу 2025.
Військовий збір ФОПів – платників єдиного податку 1, 2 та 4 груп встановлюється на рівні 10% розміру мінімальної зарплати (800 грн на місяць).
Також у новому році відновлюється норма щодо обов'язкової сплати ЄСВ. З початку повномасштабної війни ФОПи отримали право не сплачувати ЄСВ, проте в держбюджеті на 2025 рік цю пільгу скасували.
Розмір мінімальної ставки ЄСВ – 22% від мінімальної зарплати. Мінімальна зарплата наступного року буде на рівні 8 тисяч гривень, тому місячний платіж для ФОПів складе 1 тисяча 760 гривень.
Крім того, від 1 січня 2025 запроваджується щомісячна звітність з ЄСВ, ПДФО (податку з доходів фізосіб) і військового збору для всіх підприємств та установ.
Здорожчання «автоцивілки»
З 1 січня 2025 року в Україні набуває чинності закон «Про обов’язкове страхування цивільноправової відповідальності власників наземних транспортних засобів».
Ця реформа передбачає поступове збільшення розмірів страхових виплат до європейського рівня, перехід прямого врегулювання з «додаткової послуги» до базової опції, а також можливість для страхових компаній самостійно встановлювати тарифи.
Закон передбачає суттєве підвищення лімітів страхових виплат: максимальні компенсації за шкоду життю та здоров’ю зростуть з 250 тисяч до 500 тисяч гривень, а за матеріальні збитки – зі 160 тисяч до 250 тисяч гривень.
Очікується, що вартість «автоцивілки» значно зросте, адже страхові компанії отримають право самостійно встановлювати ціни за відповідним страховим продуктом та індивідуально для кожного клієнта.
До того ж за договором «автоцивілки» буде заборонено застосування франшизи: це коли є сума збитку, яку у випадку ДТП покриває не страхова компанія, а сам власник поліса.
Зазначимо, нові правила діятимуть для тих, хто оформлюватиме страховку з 1 січня. Водії, які вже є власниками страхового поліса, можуть ним користуватися до завершення терміну.
Що буде замість МСЕК?
З 1 січня медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), які проводили експертизу щодо встановлення інвалідності чи ступеню непрацездатності, будуть остаточно ліквідовані.
Їм на заміну будуть експертні команди лікарів у закладах охорони здоров'я, а система оцінювання стане повністю електронною.
Зокрема, на Вінниччині уже утворили 32 експертних команди: дев’ять із них знаходяться у Вінниці.
Встановлення статусу інвалідності значно спроститься. Не буде потреби проходити лікарсько-консультативну комісію закладу – особистий лікар одразу направлятиме на оцінювання експертної команди.
При цьому всі раніше видані МСЕК документи залишаться чинними разом із пільгами та виплатами. Це стосується також осіб, яким була встановлена інвалідність довічно.
Призначені МСЕК повторні огляди у 2025 році проводитимуть вже експертні команди у визначені раніше дати. Якщо повторний огляд мав відбутися в першій половині 2025 року, термін автоматично подовжується на 6 місяців – до 30 червня 2025.
Щоб пройти його, необхідно звернутися до профільного особистого лікаря, який сформує направлення.
Доплати вчителям
Працівники закладів загальної середньої освіти державної та комунальної форм власності у новому році отримуватимуть щомісячні надбавки до заробітних плат
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль розповів, що з 1 січня вчительська доплата складе 1 тисяча гривень, а з 1 вересня 2025 року — 2 тисячі гривень.
За його словами, доплати вчителям є частиною підтримки тим, хто сьогодні «навчає і виховує молодь, яка будуватиме майбутнє України», адже завдяки освітянам, попри війну, сотні тисяч дітей можуть продовжити навчання та здобути якісну освіту.
Зі свого боку міністр освіти Оксен Лісовий зауважив, що рішення не розвʼязує всіх проблем, які існують сьогодні із зарплатою вчителів, але «воно є першим кроком до зміни ситуації навіть в умовах воєнного стану та дефіциту бюджету».
Урядова постанова про надбавки педагогам діятиме до завершення воєнного стану в Україні.
Одна заява на всі види муніципальних виплат
У Вінниці затвердили форму Єдиної заяви про призначення окремих видів муніципальних допомог сім’ям загиблих (померлих), безвісти зниклих Захисників і Захисниць України.
Вона почне діятиме з 1 січня 2025 року та дозволить оформити такі види допомог:
- грошова допомога на оплату житлово-комунальних послуг;
- щорічна матеріальна грошова допомога до Дня пам'яті захисників України;
- одноразова грошова допомога для забезпечення потреб дітей загиблого (померлого), безвісти зниклого за особливих обставин Захисника і Захисниці України, які йдуть до першого класу ЗОШ в розмірі по 5 тисяч гривень на кожну дитину;
- допомога на оздоровлення дітей один раз на рік в розмірі 5 тисяч гривень на кожну дитину віком до 18 років;
- щорічна грошова допомога дітям загиблих, безвісти зниклих за особливих обставин Захисників і Захисниць, до Дня святого Миколая в розмірі 3 тисячі гривень на кожну дитину віком до 18 років.
Зауважимо, що всі ці виплати виділяють з міського бюджету Вінницької громади. За намірами вінницьких посадовців, на підтримку оборонців та їх сімей спрямують понад 30 мільйонів гривень.
Читайте також:
Яку допомогу пропонують родинам загиблих військових у Вінниці — Перелік та контакти
Після війська — нове життя. У «Кльовому місці» діє програма підтримки для Захисників
Нові укриття, будівництво доріг. Що планують зробити у Вінниці в 2025 році?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Liliya
Сергій Романов
Людмила
Просто