З власного досвіду знають, як це важко. Вінницькі ветерани створили громадську організацію «Код Сили»
- У Вінниці військові, які повернулися з фронту, разом з волонтерами створили нову громадську організацію «Код Сили».
- Вона допомагатиме дітям військових і переселенців, а також тим, у кого загинули рідні на війні.
- Хто є засновниками та яка мета цієї спілки? Розповідаємо.
Кілька місяців тому до редакції «20 хвилин» зателефонувала Ірина Добровольська. Тоді вона у відчаї розповіла, через що доводиться проходити її чоловікові-військовому, який боронить нашу країну з 2014 року після поранення.
Андрій Добровольський, маючи вже п’ять контузій та ряд супутніх хвороб, не міг отримати справедливого висновку ВЛК та добитися групи інвалідності. Навіть відновити військовий квиток, який згорів під час виконання бойового завдання, було викликом. Чоловікові не враховували роки, які він воював в АТО. Крім того Андрій регулярно зіштовхувався з несправедливим ставленням командира, який дозволяв собі не дати зарплату військовому, виписати догану без будь-якої на те причини, не підписати документи на переведення...
Справедливості родина добивалася більше року, і ось до редакції знову зателефонувала Ірина.
Дружина ветерана війни поділилася, що її чоловік разом з побратимами та волонтерами створив свою громадську організацію у Вінниці, мета якої —- допомогти адаптуватися до нових обставин та соціалізуватися дітям військових, тим, хто втратив рідних на війні, дітям-переселенцям, просто переселенцям, військовим, які повернулися з фронту.
Для того, щоб детальніше про це дізнатися, журналістка «20 хвилин» знову зустрілася з Іриною.
Ветерани війни та волонтери
Зареєстрували громадську організацію під назвою «Код Сили» у липні, хоча ідея її створення виникла набагато раніше. Ініціатива зробити таку спілку з'явилася саме у Андрія Добровольського. Його підтримав ще один військовий, Сергій Соболєв, який також є ветераном війни.
— До повномасштабного вторгнення працював в органах внутрішніх справ та був власником кількох магазинів у сфері послуг, — розповідає чоловік. — Через війну залишив свій бізнес і пішов добровольцем захищати цілісність нашої держави. Проте, виконуючи бойове завдання під Бахмутом, отримав важке поранення. Як наслідок, став інвалідом ІІ групи і був звільнений зі служби.
З Андрієм познайомився Сергій якраз під час лікування. Разом вони підняли тему створення такої спілки. Щоб бути більш ефективними, до них долучилися волонтери Максим Бовкун та Віктор Каленик.
Максим сам родом із Черкащини, але вищу освіту здобував у вінницькому виші, тому по завершенню навчання залишився у нашому місті.
— На початку війни почав займатися волонтерською діяльністю і досі цим займаюсь. І от вже разом з військовими вирішили заснувати ГО, щоб надавати допомогу військовим, дітям військових, — говорить чоловік.
Четвертим засновником є Віктор Каленик. Він працює у сфері IT. Перед початком повномасштабного вторгнення чоловік повернувся з-за кордону в Україну, але продовжує віддалено працювати на іноземну компанію.
— Займаюсь волонтерською діяльністю. Улітку 2023 року долучився до волонтерського проєкту, спрямованого на відмову українців від ворожого програмного забезпечення. В липні 2024 року став співзасновником громадської організації «Код Сили». В рамках цієї організації я буду навчати та ділитися досвідом з дітьми, молоддю, ветеранами, а також діючими військовими та взагалі всіма охочими і мотивованими українцями у сфері інформаційних технологій, — каже Віктор.
Не менше сил до створення та розвитку нової громадської організації докладає Ірина Добровольська, яка взяла на себе бухгалтерські та організаційні обов'язки.
Для кого ця громадська організація та що там буде?
Оскільки серед засновників є ветерани війни, одне з завдань організації — допомогти адаптуватися та соціалізуватися після пережитого.
— Наша спілка спрямована на допомогу дітям військовослужбовців, дітям загиблих військовослужбовців та дітям-переселенцям, — розповідає Сергій. — Це включає безкоштовне навчання в IT-школі, у нас є домовленість зі спортзалом, де дітей будуть навчати боксу. Також плануємо відкриття таборів, де буде навчання тактичної підготовки для дітей, походи на природу з наметами тощо.
Як говорять співзасновники, оскільки в кожного з них є певні навички, вони будуть ними ділитися безкоштовно. Наприклад, Андрій Добровольський був розвідником, тому мають ідею організувати захід, де він навчатиме дітей орієнтуватися на місцевості.
Проте основним напрямком своєї діяльності засновники вважають IT-навчання. Спочатку курси будуть для дітей, а надалі й для дорослих.
— Дуже багато військових, які повертаються з фронту, через стан здоров'я не можуть повернутися на звичайну роботу. Є також молоді, які ще не встигли отримати вищу освіту, тому ми організовуємо безкоштовні курси з IT. Вони будуть сертифіковані та з гарантією майбутнього працевлаштування, — говорять співзасновники. — Крім того, іноземна компанія за допомогою Віктора погодилася безкоштовно надати сервери, на яких ми навчатимемо.
Додатково в організацію залучили вже двох реабілітологів та юриста. Планують організовувати навчання з вокалу та гри на музичних інструментах. Вони також шукають психолога, який готовий перший час надавати послуги безкоштовно, та вчителів з історії України, щоб проводити тематичні заходи. З незавершеного залишається лише приміщення, в якому знаходитиметься громадська організація.
Вже були перші заходи
Ірина Добровольська розповіла, що перші два заходи вони вже організували. Діти та батьки висловлювали вдячність за таку ініціативу. Попри те, що про захід та саму організацію ще майже ніхто не знав, до нього долучилися близько десяти дітей.
Співзасновники кажуть, що планів мають мають багато та вже підписали низку меморандумів з іншими громадськими організаціями про співпрацю.
Читайте також:
«Всі просто повтікали». Що відомо про загибель Романа Борисюка на київському атракціоні?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.