Як шукати полоненого, загиблого чи зниклого військового. Інструкції для родичів

Як шукати полоненого, загиблого чи зниклого військового. Інструкції для родичів
 • З початку широкомасштабної війни сотні людей втратили зв'язок з рідними-військовослужбовцями. Деякі з них у полоні чи в заручниках, деякі — загинули без можливості забрати чи навіть ідентифікувати тіло. 
 • Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими підготував для родичів військових дорожню карту. 
 • Розповідаємо, яку інформацію про бійця треба обов'язкового мати, до кого дзвонити перш за все та який взагалі алгоритм дій родичів у різних ситуаціях. 

Ми неодноразово писали про загиблих військових та про людей, яких безрезультатно розшукують рідні. Розповідали, наприклад, історію Юлії Міллер, яка родом з Миколаєва, а з початку повномасштабної війни разом із маленьким сином живе у нашому місті. Чоловік Юлії — морський піхотинець і вінничанин. Разом з побратимами тримав оборону «Азовсталі». Зараз — у російському полоні… Де, як, що з ним і багатьма іншими нашими бійцями, ніхто не знає.

У Головному управлінні розвідки МО України говорять, що роблять все можливе для повернення наших Захисників з полону. Та наголошують, що обміном полонених чи пошуком зниклих безвісти Захисників займаються лише органи державної влади та відповідальні установи чи організації.

Переповідаємо основне з дорожньої карти дій родичів, якщо хтось із рідних, який зарахований до лав ЗСУ пропав безвісти, потрапив у полон чи загинув. Переглянути повністю карту можете ТУТ

Яку інформацію рідним треба обов'язково мати

При зарахуванні/перебуванні у ЗСУ / ТРО / Нацполіції тощо, родина Захисника має обов’язково зібрати наступну інформацію:  

 • прізвище, ім’я та по батькові;
 • дату народження;
 • копію паспорта;
 • контактні дані місця постійної дислокації військової частини;
 • контактні дані військкомату з якого був мобілізований Захисник;
 • назву та номер військової частини чи підрозділу проходження служби;
 • посаду та звання, військово-облікову спеціальність (якщо відомо);
 • індивідуальний податковий номер, номер військового квитка чи тимчасового військового квитка (скан копію) чи жетону;
 • прізвище, ім’я та по батькові та контакти колег по службі, побратимів;
 • прізвище, ім’я та по батькові та контакти безпосереднього командира;
 • прізвище, ім’я та по батькові, контакти командира частини;
 • телефон гарячої лінії частини, бригади, угруповання. 

Як читаємо у дорожній карті, ця вся інформація може допомогти рідним військового у критичній ситуації. Також фахівці рекомендують час від часу питати захисника про його актуальне місце перебування. Не потрібно уточнювати чітку локацію, достатньо населеного пункту. 

Що робити, коли військовий зник

Якщо ваш знайомий захисник чи захисниця не виходить з вами на зв'язок — це далеко не завжди означає, що з людиною щось сталося. Головне не починати одразу ж панікувати. Причиною того, що боєць не виходить на зв'язок, може бути відсутнє мобільне покриття, розряджений телефон через відсутність електроенергії тощо.

«В першу чергу спробуйте сконтактуватися з колегами по службі, які можуть бути поряд, безпосереднім командиром, командиром частини.

Якщо із частини вам повідомляють, що захисник знаходиться на бойовому завданні та не числиться в переліку безвісти відсутніх, полонених, загиблих, поранених тощо - зберігайте спокій та очікуйте, коли захисник вийде з вами на зв’язок», — кажуть у Координаційному штабі. 

фото: Getty Images

Рекомендують через два дні повторно звернутися до частини. Якщо ж на цей раз вам скажуть, що ваш родич зник безвісти за особливих обставин, то читаємо, що алгоритм дій такий: 

 1. У випадку втрати зв'язку із захисником (3 дні і більше), варто зв'язатися з військовою частиною.
 2. Варто одразу дізнатися подробиці останнього місця перебування, обставини ситуації, після чого пропав зв’язок, інформацію про координати, де був останній раз на зв'язку, в яку координату був направлений і т.д.
 3. Встановіть зв’язок із військкоматом з якого був мобілізований боєць та перевірте наявність повідомлення від частини про підтвердження статусу Зниклого безвісти. 
 4. Подайте заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, до Нацполіції. 
 5. Або ж інтернеті є українські ресурси, які дають можливість самостійно виконати запити з проханням знайти особу. Знайти інформацію можете за цим посиланням: https://cutt.ly/FZY3Ppp; або за цим: https://cutt.ly/iZY3Mab

Подати заяву в Нацполіцію можна письмово, безпосередньо у відділку поліції. Є ще варіант зателефонувати на гарячу лінію: 089 420 18 67 чи надіслати лист на електронну пошту: [email protected]

Далі, як дізнаємося з інформації фахівців, треба зафіксувати реєстраційний номер заяви. Після направлення заяви потрібно отримати витяг з ЄРДР (відповідно до ст. 60 КПК України), де безпосередньо буде зазначено ПІБ слідчого у справі.

«Важлива рекомендація: не розповсюджуйте/публікуйте у соціальних мережах світлин захисника у військовій формі з локацією останнього місця його перебування (зникнення) та вказанням номера військової частини. Розголос вказаної інформації може нашкодити здоров’ю чи життю захисника, чи створити перешкоди його пересуванню. Трапляються випадки, коли місцеві жителі переховують бійців або ж вони самостійно намагаються вийти з оточення у цивільному одязі», — говорять фахівці, що складали дорожню карту. 

Що робити, коли військовий в полоні

Якщо ви дізналися телефоном від командира чи колег вашого родича-військового, що не виходить на зв'язок, що він у полоні — варто з’ясувати усі подробиці його місця перебування. 

«Родичам необхідно зібрати всі можливі факти та докази, необхідні для розшуку людини: скриншоти повідомлень, аудіозаписи розмов, відео з камер спостережень, відео з ворожих ресурсів тощо. Далі алгоритм дій такий: 

 1. Звернутися до Національного інформаційного бюро;
 2. Звернутися до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ: телефоном +38 (067) 650 83 32; +38 (098) 087 36 01 або листом на ел. адресу: [email protected];
 3. Подати заяву до територіального підрозділу поліції про безвісно зниклих громадян, їх викрадення або потрапляння у полон (якщо ви ще не подавали).
 4. Далі цю справу передадуть поліцією до СБУ. Тому рідним слід звернутися до СБУ, аби дізнатися ПІБ слідчого у справі для подальшої взаємодії з ним;
 5. Розпочати вести «щоденник», у якому (бажаного з першого дня) записувати всю важливу інформацію. 

Що робити, коли військовий загинув

Якщо ви дізналися про смерть бійця від безпосереднього командира, колег, командира частини, по гарячій лінії, або з ворожих чатів, варто:

 1. У командира чи колег дізнатися подробиці про місце, координати місця події та обставини загибелі захисника;
 2. Звернутись у відділення Національної поліції за місцем проживання рідні із заявою про відкриття справи по факту смерті особи.
 3. Встановити зв'язок з військкоматом, з якого була мобілізована особа та перевірити наявність повідомлення про підтвердження статусу Зниклого безвісти чи Акту про настання смерті. Якщо його немає, то попросити командира частини надати відповідне повідомлення.

Корисні контакти

Контактні дані уповноважених установ та громадських організацій з питань зникнення безвісти, полону, загибелі (смерті), витребування тіл військових: 

 • Цілодобова гаряча лінія Нацполіції: (089) 420 18 67; (0800) 21 21 51. 
 • Головне управління Нацполіції у Вінницькій області: +380 432 59 41 22. 
 • Гаряча лінія робочої групи з прийому звернень про зникнення безвісти, полонених, відібрання біологічних зразків у родичів зниклих осіб та ідентифікації невпізнаних: +38 (096) 134 85 65. 

Вінницькі сухопутні війська належать до Оперативного командування «Південь». Їхні сall-центри Збройних Сил України: 

 • ОК «Південь»: 0800-500-410*1*3;
 • УВ ОК «Південь»: 0800-500-410*7*1;
 • ПвК «Південь»: 0800-500-410*2*3;

Контакти до Командування Сил ТрО ЗСУ: 0800-507-028. Телефони в інші сall-центри Збройних Сил України за посиланням: https://cutt.ly/0ZY9IFX.

Пошук і передача тіл загиблих: +38 (050) 600-25-37, +38 (044) 355-14-74.

ГО «Група «Патріот» Уповноважений з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин: 0 800 339 247; +38(095) 896 04 21. 

Щодо військовополонених: +38 (066) 382 03 56 — Олександр Смирнов, +38 (093) 059 09 46 — Роман Каракаш. 

Також існує Об'єднаний центр пошуку полонених, створений на базі СБУ. Раніше ми писали, що для того, щоб вам допомогли звільнити полоненого військового — потрібно надіслати офіційну заяву з усіма даними людини, яку розшукують, або хочуть повернути з полону. Оформити заявку можна за адресою: [email protected]. Або в Viber, WhatsApp за номерами телефонів (067)6508332, (098)0873601.

А ось за цим посиланням: https://cutt.ly/FZY3Ppp ви можете переглянути телеграм-канали з пошуку людей під час війни. За цим посиланням: https://cutt.ly/iZY3Mab ви знайдете українські сервіси з пошуку зниклих або загиблих. 

Читайте також:

«Теракт в Оленівці може повторитись». Рідні полонених морпіхів склали петицію, щоб врятувати бійців

«Вони оберігають наших бійців». Вінничанка написала та передала на фронт понад 1300 ікон

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі

21:02 Компенсація для вінничан, які постраждали під час війни: в РНБО спростували фейки 20:09 «Розбираємо на молекули окупантів і їхню техніку»: вінницькі військові розповіли про військові будні 19:07 Що приготувати з кукурудзи: три прості та оригінальні рецепти photo_camera 18:50 «Вона фанатіє від Шевченка…» Незвичний подарунок на іменини для однокласниці Від читача 14:21 Російський IT-шник і «політексперт» створив мільйонну ботоферму для Порошенка – ЗМІ 18:00 Вінничанам пропонують три варіанти нової назви наукової бібліотеки (ОПИТУВАННЯ) 17:56 «Більшість батьків — за школу в онлайні»: яким буде навчання у Вінниці з 1 вересня 17:17 У Вінниці відкрили унікальну виставку «Український прапор — українська міць» 16:30 Після дощів в ліс ринулись грибники. Як не стати жертвою тихого полювання? play_circle_filled 15:07 На війні загинув Олег Шевченко. Літинщан просять створити живий коридор 14:55 Робіть пункти обігріву у своїх підвалах. А влада допоможе придбати обігрівачі? 14:14 Вінничанка Жасмін виступила в Швейцарському місті Сьєрр на підтримку України 13:30 Поліцейські Вінниччини здали кров для порятунку людей. Від тебе залежить чиєсь життя 12:45 У Вінниці зросла кількість хворих на COVID-19. Скільки людей хворіє? 12:01 Загинув на свій День народження. На війні вбили Владислава Григорця 11:09 Ремонт магістрального водопроводу. Де у Вінниці сьогодні немає світла та води? 10:32 Батькам школярів треба подавати заяви та інше важливе за 18 серпня у Вінниці 09:45 Бюро економічної безпеки арештувало мережу АЗС, яка пов’язана з рф 09:02 Погода 19 серпня: що прогнозують синоптики у Вінницькій області на Спаса 08:10 Сьогодні — яблучний Спас. Що не можна робити та інші традиції 19 серпня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up