Більшість вінничан обрали бути під ЖЕКами, відмовившись від незалежності ОСББ.
Цілий рік був у вінничан, щоб вирішити, хто буде керувати їх багатоповерхівками. І як результат - кожна п’ята багатоповерхівка у Вінниці має об’єднання співвласників, які керують спільним майном. Але інша частина міста у “власності” ЖЕКів
Та це не означає, що шанс стати хазяїном своєї багатоповерхівки втрачений назавжди: реформа житлового господарства продовжується. Людям не забороняють створювати об’єднання співвласників, обирати ЖЕК чи приватну компанію. RIA створила наочну інфографіку, в якій показані результати реформи на 1 липня 2016 року.
Житловий фонд та хто ним керує
За інформацією міського Департаменту житлового господарства, у Вінниці більше 2000 багатоповерхівок. З них 1689 будинків - це старі хрущьовки, панельні будинки, вік яких 40-60 років.
- Станом на 1 липня створили 417 об’єднань співвласників, - каже в.о. начальника Департаменту ЖКГ Роман Фурман. - А за рік дії реформи житлового господарства (з 1 липня 2015 - по 1 липня 2016 - авт.) створили близько 60-65 об’єднань. Це гарна тенденція, бо до цього щороку створювали по 10-20 ОСББ.
Але з іншого боку, більшість вінничан все ж залишається разом з ЖЕКами. Попередні опитування показали, що серед 782 багатоповерхівок мешканці 649 будинків не хочуть самі керувати своїм майном. Мешканці 55 будинків ще не вирішили, і тільки в 78 багатоповерхівках твердо вирішили створити об’єднання співвласників.
Приватні керуючі компанії “мають” майже половину усього житлового фонду Вінниці.
Як розташовані об’єднання по Вінниці?
Найбільше всього ОСББ створили мешканці Замостя - 102. Трохи менше ОСББ діє у Старому місті - 82. А на останньому місці - мікрорайон Корея з його трьома об’єднаннями. Загалом, об’єднання створюють навколо однієї вулиці або з комплексу новобудов. Як наприклад на вулиці Нагірна, що на Старому місті кілька ОСББ з’єднує близько 20 будинків.
Які підсумки реформи в країні?
За даними Міністерства регіонального розвитку, найбільшу кількість ОСББ створюють у великих містах – Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі. В Україні є 180 тисяч багатоповерхових будинків, але лише п’ята частина з них створили об’єднання співвласників.
Чому у Вінниці за рік створили тільки 60 ОСББ?
Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА
- Не було достатньої інформаційної підтримки від органів місцевого самоврядування. Але ще гірше від того, що люди не готові керувати своїми багатоповерхівками. Окрім цього, було багато технічних перешкод: досі не прийнято багато підзаконних актів, деякий час не було доступу до реєстрів власників квартир, що також знизило інтерес громадян до створення ОСББ.
Микола Катюха, голова ОСББ “Червоноармійська, 2”
- Чому створили так мало об’єднань співвласників за цей рік? Усе через Ресурсний центр підтримки ОСББ, який виявився недіючим органом. Дуже часто люди, які хотіли створювати об’єднання, після зустрічі з працівниками Ресурсного центру втрачали весь інтерес до цієї ідеї. Або зверталися до нас, бо в тому органі їм нічого не пояснили. Думаю, причина в тому, що там немає практиків. Молодчики без досвіду, ось хто там зараз. Їм потрібні справжні боси, які мають уяву, що таке ОСББ, як воно працює та які є нюанси.
Ельвіра Мрясова, голова Асоціації ОСББ Вінниччини
- Головна проблема в тому, що люди не мають бажання брати на себе відповідальність, приймати самостійні рішення. Ще існує досі проблема в недостатній проінформованості громадян. Є багато мешканців, які взагалі не знають власних прав, що таке об’єднання співвласників та в чому переваги. Серед інших проблем - звичка, що все за них “вирішать” та зі всім “розберуться”. Людям треба зрозуміти - вони є спiввласниками загальноï сумiсноï власностi.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Опять же соглашусь с тем что сравнение никудышное, сравнивать города миллионники и наш просто глупо. По статистике если брать количество домов и осбб к количеству домов то в Виннице осбб создают более чем у остальных. Новость вышла 7.07, и говорится о 417 осбб в городе, а на 15.077 их уже 433 и это без учета тех кто присоединился после изменения границ города, так что в данном случае вы не совсем понимаете динамику.
Странно что нет ни одного коментария в вашей статье от работников ресурсного центра, а ведь почти вся ваша информация была получена от них!