Карта багатств: Де «відкопані» всі монетні скарби нашої області (ІНТЕРАКТИВ)

  • У Вінницькому краєзнавчому музеї зберігається 24 монетних скарби, знайдених на території області
  • Найперший скарб з’явився в музеї у 1948 році, останнє надходження — у 2014 році.
  • Офіційно найбільший монетний скарб знайшли у селі Гопчиця Погребищенського району.
Карта багатств: Де «відкопані» всі монетні скарби нашої області (ІНТЕРАКТИВ)

— Скарби самі собою не з’являлись, їх закопували люди й в переважні більшості це були козаки, — розповідає головний зберігач архівів Вінницького обласного краєзнавчого музею Тетяна Євсєйчева. — Козаки йшли воювати і приходили з грошима.

Римські монети за словами Тетяни Євсєйчевої найчастіше зустрічаються в черняхівських похованнях. Римляни брали черняхівців на службу і платити їм своїми монетами. Серед племен були і войовничі, які нападали на прикордонні римські поселення. Римлянам простіше було відкупитись. Коли ховали заможного черняхівця, в кургані залишали монети. Багато таких курганів розграбували ще одразу, але залишились і такі, що дійшли до нас.

Тетяна Євсєйчева розповіла, що скарби бувають «чисті» і «змішані». Змішані — це коли в одному скарбі зустрічаються монети різних часів.

— У Вінницькій області найчастіше знаходили польські монети, на другому місці римські, — каже зберігач архівів. — Золоті та срібні монети часто можна зустріти з деформованими краями. Так люди перевіряли чи вони справжні. У фільмах про ті часи показують, як монети пробують «на зуб». Срібло і золото м’яке і його легко зім’яти. Ті, хто підробляв монети вибирали з країв дорогоцінний метал і заливали туди щось інше. Такі монети не прикушувались.

Експертизу старовинним предметам роблять організації, які мають на це ліцензії. За словами Тетяни Євсєйчевої, у вінницькому музеї немає свого нумізмата. Експертизу замовляли у колекціонерів та фахівців ще у радянські часи.

Загалом у Краєзнавчому музеї зберігається 24 монетних скарби. Останній монетний скарб, яким музей поповнив список своїх експонатів, знайшли у 2014 році. Це 483 монети 17 століття, відкопані у селі Велика Бушинка Немирівського району. Найперші монети потрапили у музей у 1948 році.

Найбільший монетний скарб, який офіційно знайшли на території Вінницької області — 6821 монети 17 століття відкопаних у селі Гопчиця Погребищенського району. Двадцять монетних скарбів музею мають адреси знахідки, чотири — ні. Швидше за все вони потрапили до музею з рук правоохоронців. Ми створили інтерактивну карту, на якій показали інформацію про скарби.

Чотири скарби, які не потрапили на карту:

1. 39 монет знайдених у 1948 році

2. 1200 монет ХVІІ ст. знайдених у 1948 році

3. 346 монет 1616–1635 рр., знайдених у 1948 році

4. 50 монет кримського Ханства Гіреєв де знайдено невідомо. Передано у 1984 році
 

 

Коментарі (1)
  • S Sem
    Село Бондурівка в Чечельницькому районі, а не в Бершадському.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

19:08 Церковний календар на липень 2026 року: коли та що відзначаємо 18:02 Нова лікарня та реаб-центр: Вінниця шукає гроші на масштабні проєкти 17:48 Медаль за врятовані життя: Зеленський особисто нагородив майбутню медикиню з Вінниці play_circle_filled 17:37 «Глибше. Сміливіше. Щиріше»! У Вінниці триває фестиваль еротичного кіно «Best Erotic Shorts» photo_camera Від читача 14:10 Краплина крові — шанс на життя: волонтери «Української команди» Вінниччини долучилися до донорства 17:27 На підсумковому клубному чемпіонаті із Зендокай Карате-до змагалися навіть дошколярики! photo_camera 17:08 Підпалив сухостій — заплати до 21 тисячі: на Вінниччині нагадали про великі штрафи 16:16 Тест до Дня Конституції України: наскільки добре ви знаєте Основний Закон? 15:45 Купання у краватках під наглядом тюленя: вінничанка очолила полярне свято в Антарктиді photo_camera 15:03 Без газу майже на тиждень залишаться жителі шести вулиць у Вінниці 14:34 Понад 2,6 мільйона вінницька мерія витратить на піар у ЗМІ — дослідження photo_camera 14:05 «Я скучив»: житель Ямпільщини повернувся додому після чотирьох років у полоні рф photo_camera 14:04 Без права на помилку: розвідник «Червоної Калини» 146 днів тримав оборону в оточенні play_circle_filled 13:23 Коли на Вінниччині пройде дощ і градуси впадуть до +24° 13:08 Наземні роботи та тисячі безпілотників: яку техніку втратила армія рф за останню добу photo_camera 12:19 Як вирішити проблему з дефіцитом парковок у Вінниці? Ми запитали 11:22 На фестивалі польової кухні у Вінниці збирали гроші для 120-ї бригади тероборони photo_camera 10:54 За 46 мільйонів оновлять синагогу в центрі Вінниці. Що буде з памʼяткою, якій понад 120 років? 10:22 Призерів обласного юнацького футбольного чемпіонату нагородили просто неба photo_camera 10:01 Кого і коли вітати з днем ангела: календар іменин на липень 2026
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up