Купівля-продаж нерухомості під час війни. Чому зараз краще не укладати угод, що стосуються житла

- Українців закликали відкласти придбання нерухомості під час війни. Такий правочин є надто ризикованим. Потім у суді його можна оскаржити.
- Журналіст 20minut.ua звернувся до вінницького фахівця з нерухомості за коментарем. Той розповів про хитрі лазівки, які сьогодні можуть пропонувати при оформленні угод.
Від початку війни в Україні не працює державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Згодом з’явилася інформація, що він поновив свою роботу. Це не відповідає дійсності. Функціонують тільки реєстри рухомого майна, апостилів та реєстр довіреностей.
Поряд із цим циркулює і чимало чуток про деякі лазівки, на кшталт оформлення довіреностей на нерухоме майно. Вони однаково небезпечні і для продавців, і для покупців нерухомості.
Голова Вінницького регіонального підрозділу спілки фахівців з нерухомого майна України Олексій Рябоконь розповів журналісту 20minut.ua, у чому полягають ризики придбання нерухомості за довіреністю, укладання попередніх договорів чи оформлення заповітів на покупців.
Також ми сьогодні намагалися отримати інформацію у приватних нотаріальних контор. Питали про те, чи посвідчують вони угоди з купівлі-продажу нерухомого майна. У переважній більшості випадків нотаріуси відмовляються давати будь-які коментарі журналісту. Деякі сказали, що жодних угод з купівлі-продажу нерухомого майна не посвідчують через те, що не функціонує реєстр нерухомого майна.
За даними ріелторів, у західних і центральних регіонах держави сьогодні спостерігається тенденція до зростання попиту на житло на вторинному ринку. До кінця березня з понад половини мільйона громадян, які вимушено залишили свої оселі у районах бойових дій, 3% можуть проявляти зацікавленість у придбанні квартир та приватних будинків. Відповідно до зростання попиту ціни на найбільш затребувані 1-2-кімнатні квартири можуть зрости в середньому на 3-7%.
Водночас, всі подібні підрахунки та прогнози дуже умовні — зазначив нам фахівець. Але й тут визначальною залишається та сама пересторога: після війни угоди можна буде легко оскаржити, тому краще їх зараз не укладати взагалі.
— Ні я кому разі не можна забувати про положення статті 233 Цивільного кодексу України, коли правочин може бути визнаний недійсним судом, якщо він здійснений під впливом тяжкої обставини. А що може бути важче за війну? — пояснив Олексій Рябоконь.
Якою може бути ціна на житло після завершення бойових дій, передбачити також складно - із цією тезою згодні чи не всі ріелтори. Сам по собі ринок нерухомості і в мирний час є чутливим до багатьох факторів. По завершенню війни більшого значення набуде стан інфраструктури і комунікацій різного профілю.
Також Олексій Рябоконь звернувся до колег-ріелторів і закликав взагалі не брати плату з біженців за свої послуги. Про це та інше далі у відео.
Читайте також:
В аеропорту Тель-Авіву літакам РФ вінничанин подавав сигнали прапором України. Його звільнили?
Кохання під час війни: скільки у Вінниці одружилося пар та народилося дітей
Георгій Самков заснував «банку допомоги» та ініціював виплату стипендій ветеранам спорту
❗️ Коротко про головне — долучайся до нашого Telegram-каналу: https://t.me/vn20minut