Україна поки в цьому плані пасе задніх. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявляв, що наша країна отримає вакцину в кінці першого чи на початку другого кварталу 2021 року. Але після маси критики за запізнення з вакцинами представники МОЗ заговорили про більш ранні терміни.
Степанов переніс початок вакцинації на лютий, причому саме початок місяця. А санлікар Віктор Ляшко конкретизував, що в країну ще до весни може зайти не тільки китайська CoronaVac (по якій вже підписаний контракт), а й американська вакцина Pfizer (її можуть поставити в рамках міжнародної гуманітарної допомоги).
Йдеться приблизно про мільйон доз вже в лютому, заявляє влада. Тобто вистачить це на півмільйона українців (оскільки вакцинація вимагає двох уколів). Так що мова поки про досить мізерні обсяги — навряд чи зможуть вакцинувати основні групи ризику, які стоять першими в черзі на щеплення. І взагалі не факт, що вакцинація почнеться в терміни, про які говорить влада, бо поки немає розуміння, коли до нас надійде вакцина.
1. Як організм реагує на вакцину?
Обмеження і протипоказання вакцинації існують. Як і в будь-який інший вакцині від інших хвороб. За словами імунолога Олега Назарова, перед вакцинацією людина проходить медогляд лікаря, де у нього обов'язково запитають про наявність алергічних реакцій на інші вакцини.
У разі, якщо у людини є важкі алергічні реакції на будь-яку з вакцин у вигляді судом, шоку, важкого поствакцинального синдрому або людина знаходиться в стані хвороби на стадії загострення — вакцинація протипоказана.
— Якщо на цей момент людина здорова, але схильна до алергічних реакцій — лікар може виписати дозвіл на вакцинацію, але під захистом протиалергенних препаратів. І немає ніяких ускладнень, — стверджує імунолог Назаров.
Також за його словами, здорова людина після введення вакцини не відчуває ніяких негативних реакцій на організм. Погане самопочуття може бути пов'язано з психосоматикою.
— Вакцина потрібна, щоб людина не захворіла. Якщо людина психоемоційно нестабільна, вона може відчувати слабкість і втому. Але це більше пов'язано з психічними розладами. Якщо у людини схильність до алергії, то може з'явитися почервоніння, але це стосується будь-якої вакцини. Вакцина від коронавірусу нічим не відрізняється від щеплення від грипу, туберкульозу та інших, — повідомив Назаров.
2. Чи можу я захворіти на коронавірус через вакцину?
Мабуть, найбільш популярне з питань, на яке імунологи відповідають сухою науковою мовою. І запевняють, що при створенні вакцини використовують не повноцінний вірус, а всього лише його компоненти, тому ризик захворювання на рівні нуля.
— Якщо це будь-яка ослаблена вакцина, береться «живий» вірус і вводиться в організм. Вона викликає стимуляцію імунітету і довгострокову імунну пам'ять. Але ми боїмося, що коли вводимо цю вакцину, якщо у людини слабкий імунітет — цей ослаблений вірус може викликати вакциноасоційоване захворювання. Тому зараз вакцини рекомбінантні. Тобто, грубо кажучи, беруть вірус і від нього відділяють певні білки, які вводять людині. Це не повноцінний вірус, а його компоненти. Тому людина жодним чином не захворіє від самої вакцини, — зазначає Назаров.
3. Курс вакцинації складається з двох уколів. Навіщо колоти двічі?
Це правило проведення будь-якої вакцинації, яке проводитиметься з покроковим виробленням імунітету, бо імунізація йде поступово, стверджують опитані експерти.
— Первинне вироблення антитіл може бути недостатньо для того, щоб імунна відповідь була компетентною, тому потрібно робити повторну вакцинацію. Між іншим, деякі вакцини від грипу раніше проводили у два етапи. Не вистачало імунологічної пам'яті, щоб перекрити всі. І потрібно було ревакцинувати, щоб була більш стійка імунна відповідь, — заявила лікар-інфекціоніст Євгенія Менжуліна.
За словами імунологів, саме так формується імунна пам'ять.
— Ми спочатку вводимо ін'єкцію, а потім через деякий час ще раз і тоді вона формується, — додав Назаров.
На думку Євгенії Менжуліної, якщо вакцинуватися один раз і не прийняти другу дозу — нічого страшного не трапиться, але є важливий нюанс.
— Якщо зробити першу вакцину і не зробити другу — це не смертельно, але це буде слабкіше вироблення антитіл. Відповідно, як би більші ризики прояви захворювання у всій своїй красі, — зазначила інфекціоніст.
4. Чи довго діє вакцина?
Однозначної відповіді на це питання поки немає ні у кого. Бо дослідження тривають та й вірус не стоїть на місці, а продовжує мутувати. Експерти припускають, що після вакцинації можуть сформуватися, так звані, «клітини пам'яті».
— Імунна пам'ять потрібна не для того, щоб антитіла все життя були, а, щоб організм міг їх синтезувати за шість годин після потрапляння інфекції. Якщо людина не вакцинована і вперше стикається з інфекцією — антитіла з'являються після трьох-чотирьох діб. А якщо є вакцинація, імунна пам'ять, то після повторного контакту з інфекцією антитіла з'являються від трьох до шести годин, — розповів Назаров. — Тобто, людина виграє кілька днів. Для цього і потрібні клітини пам'яті, а ми просто зараз не можемо їх визначити. Є лабораторні дослідження, але вони дуже дорогі й більше для наукових робіт використовуються. Якби ми вже років двадцять вакцинувалися, то можна було б сказати.
Так само вважає і лікар-інфекціоніст Євгенія Менжуліна.
— Немає ніяких даних, як довго діє вакцина. Йде дослідження, — повідомила вона.
5. Чи потрібно вакцинувати тих, хто вже перехворів?
Вірусолог Алла Мироненко вважає, що в першу чергу варто прищеплювати тих, хто ще не хворів коронавірусів.
Однак все також залежить від того, чи змогла імунна система напрацювати достатню кількість антитіл
— Питання не досліджене, занадто мало часу пройшло. Людина, яка перехворіла — це краще, ніж вакцинація, оскільки вона стикається з повноцінним вірусом. Тобто, імунна система напрацювала антитіла і клітини пам'яті, але як довго ця пам'ять буде триматися — ми поки не знаємо, — повідомив Назаров.
Читайте також:
«Хто казав, що карантин, то скучно»: хлопці роздяглись та стрибнули з мосту
Коронавірус в Україні: скільки хворих на COVID-19 станом на 18 січня
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер
Самоізоляцію собі влаштуєте, щоб не розносити заразу?