Тести на COVID-19 сьогодні стали засобами першої необхідності. В період епідемії, вони потрібні для масового скринінгу населення (в тому числі, тих, хто повертається з-за кордону) і для перевірки контактних осіб. Хворим зі схожими симптомами на коронавірус спершу проводять експрес-тести. Тим, хто потребує госпіталізації, додатково проводять ПЛР- тести.
Але якщо Львів, наприклад, перевіряє швидкими тестами усіх працівників сфери обслуговування, які постійно контактують з людьми, то у нас роблять тест тільки за рішенням сімейного лікаря або медиків швидкої. Ще тестами обстежують контактних осіб хворих на коронавірус.
В прес-службі Вінницької мерії 20minut.ua повідомили, що в медзакладах міста є 1248 швидких тестів на коронавірус. Вони знаходяться в державних медичних установах, таких як:
Скільки тестів уже використали, в міськвиконкомі журналісту не сказали. Головний лікар Вінниці Олександр Шиш днями повідомив, що в обласному лабораторному центрі є 1624 ПЛР тестів.
— Вони активно використовуються для дослідження стану пацієнтів, в яких підтвердився коронавірус,— сказав керівник департаменту.
Сьогодні ми хотіли дізнатися, скільки тестів використали за час карантину, але до головного лікаря Вінниці додзвонитися не вдалося. Не брали слухавку і в лабораторному центрі. А за даними сайту Вінницького лабораторного центру МОЗ, за добу вони в останні дні провели мало не дві сотні досліджень. І ці матеріали їм надходять вже після швидкої діагностики (після того, як пацієнту зробити швидкий текст, і він виявився позитивним).
«Впродовж останньої доби в лабораторіях ОЛЦ (обласного лабораторного центру, - авт.) досліджено 184 зразки матеріалів від осіб з підозрою на коронавірусну інфекцію та від контактних осіб», — читаємо у вранішньому зведенні на сайті Центру за 31 березня.
А скільки тестів пішло на перевірки персоналу і пацієнтів, наприклад, онкодиспансеру або другого пологового, де захворіли медпрацівники? Теж сотні? Розібратися в цих даних не вийшло. В обох випадках, нагадаємо, губернатор повідомляв, що перевіряють усіх. Чи так це? Дзвонимо в заклади, що стали осередками інфікування.
Головний лікар Подільського регіонального центру онкології Володимир Шамрай розповів про ситуацію, яка склалася в їх лікарні після захворювання на коронавірус онкологів.
— Звісно, ми усіх контактних пацієнтів та колег з хворими на коронавірус лікарями перевірили, шляхом тестування, — розповідає головний онколог. — Скільки тестів використали, не можу наразі сказати. Але ми виконали усі санітарні норми, які стосуються ситуації.
А завідувач відділенням пологового будинку №2 в розмові з автором статті розповів ось що:
— У нас немає і не було тестів на COVID-19. Коли захворіла медсестра, для неї та інших хворих з симптомами коронавірусу, ми просили 60 тестів у Вінницькому обласному лабораторному центрі. Всіма іншими захисними засобами: костюмами, рукавичками та распіраторами ми повністю забезпечені.
Сімейний лікар амбулаторії №1 теж розповів, що за необхідності тести на COVID-19 просять в спецзакладах:
— Для аналізу двох контактних з хворою медсестрою осіб за тестами ми зверталися в інфекційне відділення першої лікарні.
У профільних інфекційних лікарнях та відділеннях нам про кількість наявних у них тестів не сказали. Усі посилалися на зайнятість і говорили приблизно однаково:
— У нас немає часу на підрахунок тестів, бо щодня кількість їх міняється — до нас щогодини звертаються інші медзаклади з проханнями надати проби.
Пригадаймо Київський випадок. Люди обстежувалися на коронавірус в приватній клініці і їхні дані з лабораторії надіслали потім не тільки в клініку, а і в МОЗ. Журналісти згодом написали про викриття інформації про захворілих, яку могли приховати. Разом з тим напрошується питання: в приватних клініках швидкі тести є?
Запитуємо про те в клініках, що працюють у Вінниці. Ми дзвонили у «Салютем», «Альтамедику», «Оксфорд Медікал» та «Евіденс». І в цих медичних центрах журналістці 20minut.ua сказали, що тестів на COVID-19 вони не мають, навіть платних .
Як ми писали раніше, і в аптечних мережах тестів не варто шукати. В «Конексі» нам повідомили, що у вільному продажі є лише тести на визначення грипу, ціна — близько 300 гривень за один.
Існує два види тестів на коронавірус — експрес-тести і лабораторні тести.
Тест на коронавірус в комунальних закладах роблять безкоштовно, але лише за направленням лікарів і за наявності симптомів COVID-19: температура, сухий кашель, ломота у м'язах, і після того, як є отримали негативний результат тесту на грип.
Також роблять швидкий тест, якщо людина з підозрою на хворобу нещодавно повернулася з країн, де є спалах епідемії, або була контактною з хворим.
Читайте також:
Гарячка, сухий кашель, біль в очах. Про ознаки та перебіг коронавірусу розповів сімейний лікар
Взуття, одяг, телефон: як обробляти речі від інфекції?
Коронавірус і вагітність: що потрібно знати майбутнім матерям
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер