Захворюваність на грип та ГРВІ поки що тримається середніх показників. З початку епідемічного сезону у вірусологічній лабораторії «Лабораторного центру МОЗ» різними методами дослідження отримали підтвердження про один позитивний результат на вірус парагрипу, один на аденовірус. А також один позитивний результат на вірус грипу типу А H3N2.
— Цього епідсезону вінничанам варто чекати чотири штами вірусу грипу. Це вже знайомі нам два віруси типу А, а саме H1N1 відомий як свинячий грип, H3N2 відомий як гонконгський грип, а також два віруси типу В (Colorado і Phuket), — говорить Степан Томін, завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань «Лабораторного центру МОЗ». — Щоб уникнути хвороби, або її тяжкого перебігу, варто вакцинуватися.
Уже четвертий рік поспіль у Вінниці діє програма «Стоп Грип», за якою всі охочі зможуть отримати щеплення від грипу за 50 % вартості, а діти з інвалідністю та позбавленні батьківського піклування — безкоштовно.
— Вакцина проти грипу, це єдина вакцина, яка кожен рік містить інший склад штамів, — розповідає Степан Томін. — Якщо ми беремо, наприклад, вакцину проти кору, це стабільний вірус, він не змінюється. Як його запровадили в 1968 році у всіх державах, так до цього часу на базі цього штаму роблять вакцини. А вірус грипу кожен рік мутує, з’являються нові підтипи. Наприклад, у 2009–2010 роках в нас була пандемія грипу,
тоді ми називали цей грип «свинячим». Це також був вірус грипу типу А H1N1, потім він отримав назву «Каліфорнія», тому що саме в штаті Каліфорнія його вперше виділили. Зараз також буде циркулювати грип типу А H1N1, але трохи видозмінений, тому вакцина також буде інша.
Саме тому, зазначає лікар, якщо людина прищепилась в минулому сезоні, повинна прищепитися і в новому. І навіть якщо вона перехворіла в минулому сезоні грипом, в неї імунітет саме до того підтипу, але не до нового.
— Якщо взяти нашу область, то інтенсивне поширення грипу в нас розпочинається в кінці грудня, і навіть у січні після шкільних зимових канікул, — каже лікар. — Щеплення у вінницьких лікарнях роблять упродовж всього сезону, навіть під час епідемії. Вакцинація не ослаблює, а навпаки — посилює здатність організму протистояти грипу.
Епідемічний поріг — це інтенсивний показник захворюваності на грип і ГРВІ. Його розраховують на основі даних про захворюваність за багато років. Для нинішнього епідемічного сезону поріг становить 519 на 100 000 населення. Розрізняють такі рівні інтенсивності епідемічного підйому захворюваності на грип:
Отже, коли в Україні хворіє:
— менше 519 людей на 100 000 населення — епідемічний поріг не перевищено, тож зберігайте спокій, вакцинуйтеся проти грипу, багато гуляйте і вживайте інших профілактичних заходів;
— від 519 до 650 людей на 100 000 населення — країна перетнула епідемічний поріг, але не варто панікувати. Якщо не встигли — оперативно вакцинуйтеся проти грипу, дотримуйтесь порад з профілактики, намагайтеся не контактувати з хворими. Якщо захворіли — залишайтесь вдома, обов’язково звертайтеся до лікаря, а не біжіть в аптеку.
— більше 650 людей на 100 000 населення — у країні епідемія грипу середньої інтенсивності, тож починаються протиепідемічні та обмежувальні заходи. Треба вакцинуватися, дотримуватись порад з профілактики, бажано не відвідувати масові заходи і не контактувати з хворими. У разі погіршення самопочуття — викликати лікаря додому.
Читайте також:
Тест. Вилікуєте застуду чи ляжете в лікарню з ускладненнями?
Чому навіть важко хворі можуть вакцинуватися? Медики все пояснили
Скільки дітям можна «сидіти» в телефоні і як зберегти зір школяра? Розповідає лікар-офтальмолог
Чому різні хлібини псуються інакше і про що говорить хлібна цвіль? Перевірили з експертами
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер