Маска врятує? Як їх правильно носити та вибирати

Маска врятує? Як їх правильно носити та вибирати
  • Через пандемію коронавірусу на вулицях щодня ми бачимо все більше людей в захисних масках. Хтось — у звичайних одноразових, хтось — у марлевих, а декому пощастило придбати респіратори. 
  • Але чи справді вони допомагають уникнути зараження? Як їх правильно носити і чи цього достатньо, щоб не заразитись вірусом? 

Станом на 27 березня в Україні зафіксували 218 випадків захворювань на COVID-19, з них 5 — летальні. Зараз люди поділились на різні табори: хтось — вважає, що без захисту на вулицю виходити не можна і дотримується суворого карантину. Дехто каже, що маски повинні носити лише хворі. А деякі волонтери та дизайнери активно шиють маски і продають їх чи роздають безкоштовно.

Але чи розуміють всі вони, які види масок є, які з них найефективніші, а які — зовсім ні. Про те, як вибрати та правильно користуватись масками, ми поговорили з медиками. 

Маски носять лише хворі? 

— Маска потрібна у першу чергу для хворих та для людей, які мають певні ознаки респіраторно-вірусної інфекції, — розповідає докторка медичних наук, завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб Ірина Незгода. — Якщо людина чхає та кашляє, то на 1,5-2 метра від неї йдуть крапельки слизу і в них знаходиться збудник. Тому й здоровим людям маска потрібно для того, щоб захистити себе від хворих. 

Відео дня

Як каже лікарка, якщо поряд буде хворий, то маска здорову людину захищає від потраплянь крапельок слизу інфікованого. 

За словами лікаря-терапевта Олександра Самойлова, здоровій людині носити маску більше потрібно для того, щоб не торкатися забрудненими чи, можливо, вже інфікованими руками, критичної зони — обличчя. 

Які маски захищають від коронавірусу?

— Маски повністю не захищають від вірусу, в першу чергу вони перешкоджають розповсюдженню інфекційного аерозолю від хворих людей, — пояснює Самойлов. — Одні з найефективніших масок — респіратори FFP3. Ці респіратори все-рівно можуть пропускати вірус, але з ними шанси не заразитися досить високі. 

Марлеві, звичайні та маски з різних тканин також захищають, — за словами Ірини Незгоди. 

— Маски з тканини, які зараз шиють дизайнери також захищають від крапель слизу інфікованих людей, але, звісно, вірус крізь себе вони пропускають, — продовжує лікарка. — Звичайну одноразову маску не можна використовувати повторно, після максимум чотирьох годин використання. Навіть, якщо ви її поперете та попрасуєте, вона вже не буде мати таких захисних властивостей. 

Марлеві ж маски, якщо вони багатошарові, можна прати та обов'язково прасувати і тоді використовувати кілька разів. 

Як правильно користуватись маскою? 

— Одноразові маски зроблені у вигляді гофре, тому найперше правило — її потрібно повністю розкрити. Бо іноді я бачу, як люди одягають маску лише покриваючи нею рот. Це не правильно. Потрібно закрити ще й ніс, — пояснює Ірина Незгода. — Маска має бути сильно притиснути до обличчя, щоб повітря не потрапляло під неї. 

Лікарка наголошує, у людини маскою має бути закритий ніс та ротова порожнина повністю. 

— Через те, що зараз у нас проблема з нестачею масок, то можна й у домашніх умовах її зробити, — продовжує Ірина Незгода. — Потрібно взяти вісім шарів марлі, але з тонкою сіточкою, потім покласти шар вати. Далі голкою з ниткою прошити і ця маска захищає тривалий проміжок часу. 

Як пояснюють лікарі, звичайну хірургічну маску можна носити чотири години максимум, а респіратори — вісім. 

Міністерство охорони здоров'я України пояснює, що перш ніж надіти маску, потрібно обробити руки спиртовмісним антисептиком або ретельно помити. 

«Не торкайтеся маски під час її носіння, а якщо треба торкнутися, то обробіть руки», — пише МОЗ. Також зазначають, якщо маска стане вологою — варто замінити її новою і радять не використовувати маску повторно. 

Знімати маску потрібно ззаду, не торкаючись основної її частини і негайно викинувши у закритий контейнер. Після цього, МОЗ радить, ретельно обробити руки спиртовмісним антисептиком чи помити з милом.

За словами лікарки Ірини Незгоди, якщо ви наодинці десь йдете і поряд людей взагалі немає, то можна ходити і без маски. Найголовніше — заходити у масці в магазин чи аптеку, тобто, там де є скупчення людей. 

Також лікарка пояснює, що лише маска не допоможе. У магазин чи транспорт вона радить заходити у резинових рукавицях. 

На цю тему також написав пост в соцмережі вінничанин Валерій Сиверчук, який активно пише поради, як поводитись в карантин. Чоловік пояснив, що у нього за плечима вже 47 років, з яких шість років — він був студентом медичного вузу, десять років — працював лікарем-хірургом. На тему коронавірусу у чоловіка на сторінці вже понад 40 постів і у кількох з них він розповідає про маски. 

«Просте носіння маски без усвідомлення всіх процесів нікому не потрібно. Маска — частина захисту в карантин, не найголовніший елемент і не працює зовсім, якщо ви не зрозуміли або наплювали на інші постулати», — пише Валерій Сиверчук. 

Вінничанин пише, що маска синього кольору з легкого фетру не ефективна. Пояснює, що вона одноразова, не підлягає повторному використанню, а тільки утилізації.

«Я, будучи хірургом, ніколи її не одягав, для операцій ми використовували ватно-марлеві пов'язки, в яких зручно працювати і по 5-6 годин, якщо потрібно. Зшийте маску самі або купіть кілька в швейних майстернях», — пояснює автор посту. 

Ще у одному пості чоловік описує три головних правила, які необхідно розуміти про носіння масок. 

«Маска в громадських місцях не дасть вам постійно лізти до свого обличчя і через передачу вірусу з брудних рук в слизові рота, носа, очей — заразитися.

Також маска в рівних умовах вас не захистить, але різко зменшить потрапляння вірусу в верхні дихальні шляхи. Від кількість вірусу, що потрапив в організм залежить весь інфекційний процес. Один вірус не в стані заразити наш організм», — пише Валерій Сиверчук. 

Читайте також: 

Коли в аптеках порожньо. Як зробити антисептик та захисну маску вдома

«Зараз для вірусу в Україні просто рай», — вінничанин пише поради, як поводитись в карантин

RIA зібрали понад 12 тисяч гривень для закупівлі медичного обладнання у вінницькі лікарні

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (8)
  • Влад

    Я тут брав на всю родину https://www.facebook.com/okydokyshop/
    Але краще сидіти вдома поки пройде пік.

  • Ксения Окунева
    Краще б підказали, де взагалі можна купити ті кляті маски. Шити самим? То добре. В такому разі і гроші можна самим друкувати, коли закінчаться.
  • Igor Igorov
  • Олександр Мазур
    Поширення словоблудія - то акція терору під прикриттям пропаганди,  МАСКИ ШОУ ПІД ПРИКРИТТЯМ КАРАНТИНУ з обмеженням прав громадян України -  війна на винищення українців  
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
14:23 Семеро травмованих, серед яких дитина та іноземець: автобус потрапив у ДТП на Вінниччині photo_camera 14:11 Нові технології для безпеки: ДСНС Вінниччини тестує роботів та дрони photo_camera 13:13 Вінницькі студенти розробили унікальні інклюзивні туристичні маршрути 12:05 Вінниця чудотворна: розповідаємо про місця сили, де трапляються дива Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 11:54 ЗСУ стримують наступ. Де точилися найзапекліші бої минулої доби? photo_camera 11:43 Маршалок Крассовський та неоготика: чим вражає цвинтар у Сніткові photo_camera 11:34 Безкоштовні щеплення від сказу: з'явився графік для приватного сектору Вінниці photo_camera 11:17 Рідкісне фото Вінниці 1944 року знайшли на Ebay. Його продали майже за 38 євро photo_camera 11:07 Надія та радість на полотні: у Вінниці відкрилася дитяча великодня виставка 10:09 Що варто знати про кліщі? У МОЗ розповіли, як вберегтися 09:51 На Вінниччині за добу згоріли 17 гектарів екосистем та вісім будинків photo_camera 09:13 На Жмеринщині зіткнулися легковик та маршрутка: є загиблі та поранені photo_camera 08:01 Сьогодні — Великдень. Історія, традиції та прикмети 20 квітня 21:01 Ремонт на Брацлавській: хто зможе проїхати та які зміни в русі громадського транспорту 20:04 Рятувальники винесли непритомну жінку з палаючого будинку в Брацлаві photo_camera 19:11 Радісна звістка: п'ятеро вінничан повернулися додому з полону. Наймолодшому — 20 play_circle_filled photo_camera 19:09 На Привокзальній Volkswagen збив 55-річного пішохода 18:20 Підлітки з Балаклії позмагалися з вінничанами в футболі, легкій атлетиці і боксі photo_camera 18:17 У Вінниці затримали 27-річного наркозакладчика з амфетаміном
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up