Виготовлення маски та антисептику власноруч допоможе зекономити та витратити з користю час в умовах карантину.
Аби вберегтися від зараження коронавірусом Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує самоізолюватися, часто мити руки і регулярно користуватися антисептиками. Адже останній — це незамінний засіб, коли треба очистити руки, але води та мила немає. Проте вони вже почали пропадати з полиць магазинів та аптек. Наші журналісти пройшлися вінницькими аптеками та крамницями, щоб дізнатися, де ще залишилися «цілющі знезаражуючі крапельки». Як виявили, антисептики на полицях ще можна знайти, але продавці кажуть, що «кожного дня все розгрібають».
Тому актуальним є питання, як виготовити його вдома, тим паче — це допоможе зекономити гроші. ВООЗ поділилася простим рецептом виготовлення антисептика. Інгредієнти для нього доступні.
На літр антисептика вам знадобиться:
етиловий спирт 96% — 833 мл. В середньому в аптеці можна купити 100 міліграм за 27-30 гривень.
перекис водню 3%— 42 мл. 100 міліграм у аптеках можна знайти за 6-10 гривень.
гліцерин 98% — 15 мл. За баночку гліцерину, 25 міліграм, потрібно буде заплатити в середньому 15-20 гривень.
Змішайте інгредієнти, додайте трохи дистильованої або просто кип’яченої води. Кількість води визначте з огляду на бажану консистенцію.
Отриманий розчин краще розлити у кілька невеликих місткостей, які зручно носити з собою. Готові герметично закриті пляшечки потрібно відкласти на 72 год. За ці три дні бактеріальні спори, які могли бути у посуді чи в спирті, загинуть і антисептик повноцінно виконуватиме свою функцію.
До антисептика можна додати речовини, які його забарвлять або ароматизують, однак у ВООЗ робити цього не радять, аби уникнути алергії. Аби дезінфікуючий засіб був менш липким, можна зменшити кількість гліцерину. Його додають для того, аби захистити руки від пересушування.
Як пояснила на своїй сторінці у Facebook Уляна Супрун антисептиком ще потрібно вміти правильно користуватись, аби він був ефективним.
«Обробляти руки слід не менше 30 секунд. Це справді важливо, інакше небезпечні мікроби можуть вижити. Багато бруду збирається під нігтями, тож особливу увагу приділіть їхньому очищенню.
А у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри», — пише авторка посту.
Медична маска стала рідкістю в вінницьких аптеках ще кілька тижнів тому, а в інтернеті продають захисні маски за захмарні ціни. Проте марлева маска своїми руками виготовляється всього за декілька хвилин, а матеріали для їх виготовлення можна знайти в аптеці за невеликими цінами. Серед усіх варіацій пошиття масок, один з найпростіших та найдоступніших варіантів — маска з бинтів чи марлі.
Що потрібно для виготовлення марлевої маски:
марля (90 х 60 см);
вата (15 х 15 см, товщиною 1 см);
ножиці.
У марлю загортаємо вату у три шари, верхній та нижній край підвертаємо. Після підрізання марлі по краях отримуємо дві пари масок.
Що потрібно для виготовлення бинтової маски:
бинт (7м х 14 см);
вата (14 х 14 см, товщиною 1 см);
ножиці.
До відрізка 60 см бинта загортаємо вату у чотири шари, краї підвертаємо. Залишки бинта знадобляться для зав’язок: розрізаємо уздовж 80 см бинта і завертаємо трубочкою, а потім протягуємо їх у нижній та верхній частинах маски.
Як пошити таку маску розповідають у програмі «Ранок» на телеканалі «UA:Чернігів».
У МОЗ кажуть, маски варто одягати людям, що вже захворіли, для зниження ризику зараження інших в закритих приміщеннях. На вулиці маски неефективні.
А також дало поради, як носити правильно:
вона має покривати ніс і рот;
вона має щільно прилягати, без відступів по краях;
заміняйте маску, щойно вона стала вологою;
не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;
заміняйте маску щочотири години.
хірургічна маска придбана в аптеці потворно використовувати не можна.
Читайте також:
«Це не лікарняні». Як покарають медика, який продавав «з-під поли» маски
«Зараз для вірусу в Україні просто рай», — вінничанин пише поради, як поводитись в карантин
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
З якого це часу у 96% спирті завелися бактерії? Та ще й такі,що потрібно цілих три доби для їх знищення...