Лікування дітей антибіотиками: які можуть бути помилки і чому буває нечутливість до препаратів

Лікування дітей антибіотиками: які можуть бути помилки і чому буває нечутливість до препаратів
  • Сучасну медицину неможливо уявити без антибактеріальних засобів, в тому числі застосування їх в педіатрії.
  • Як правильно використовувати антибіотики під час лікування дітей? При яких захворюваннях?
  • Запитали у лікарів дитячої обласної лікарні.

За словами фахівців, антибіотики в педіатрії призначають для прискорення одужання, полегшення симптомів і профілактики ускладнень бактеріальних інфекцій. Прийом антибіотиків також допомагає запобігти поширенню інфекційних захворювань у дітей.

При яких захворюваннях слід лікувати антибіотиками дітей — розповідає медичний директор Вінницької обласної дитячої лікарні Оксана Моравська.

Коли призначать антибіотик

Антибіотики призначають у разі інфекцій шкіри, м'яких тканин, органів дихання, зору, сечовидільної та інших систем. Дитині необхідні антибіотики в разі:

Відео дня
  • стрептококових, стафілококових інфекцій;
  • бактеріальної пневмонії;
  • бронхіту,
  • кашлюку,
  • отиту;
  • фарингіту%
  • кишкової палички;
  • хвороби Лайма;
  • ендокардиту;
  • сепсису.

Приймати антибіотики можна лише за призначенням лікаря з дотриманням дозування, частоти і тривалості прийому.

— Враховуючи важливість проблеми наші лікарі дуже виважено ставляться до призначення антибактеріальної терапії, — каже медична директорка лікарні. — Антибіотики призначають згідно клінічних протоколів, враховуючи результати необхідних бактеріологічних досліджень.

Антибактеріальний препарат вважається ефективним, якщо протягом 48-72 годин стан дитини поліпшується. Тоді курс продовжують до 7-10-14 днів, в залежності від діагнозу (виняток становить азитроміцин, який призначається на 3-5 днів).

Основні поради пацієнтам від Оксани Моравської:

  1. не давайте дитині антибіотики, якщо лікар вважає, що вони не потрібні;
  2. приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря;
  3. не переривайте курс лікування, навіть якщо стало легше;
  4. не вживайте антибіотики при вірусних інфекціях;
  5. під час прийому антибіотиків дотримуйтесь збалансованого харчування, з достатньою кількістю овочів та фруктів.

Як приймати антибіотики

Досягнення сучасної медицини дозволяють в більшості ситуацій лікувати дітей антибактеріальними сиропами, таблетками з мінімальним використанням ін’єкцій.

— При важкому стані хворого малюка, за неможливості пити ліки (наприклад, при блювоті) доводиться вводити антибіотики внутрішньом’язово або внутрішньовенно, — говорить Оксана Моравська. — Сучасні педіатри знають про ступінчасту схему, коли після поліпшення стану хворої дитини замість ін’єкцій можна використовувати антибіотик всередину у вигляді сиропу чи таблеток.

Чи можуть бути ускладнення від антибіотиків?

— Не існує ліків без побічних ефектів, — каже лікарка. — Завжди є ризик алергії, індивідуальної непереносимості препарату, порушення кишкової мікрофлори. Тому, призначення таких серйозних медикаментів, як антибіотики, повинно бути обгрунтоване станом дитини. Схему прийому препарату — дозу, шлях введення, як часто і в якій кількості — призначає ваш лікар.

Про нечутливість до антибіотиків

У світі, де антибіотики колись були чарівними ліками, медики почали стикатися із викликом — через неправильне лікування з'являється нечутливість мікроорганізмів до антибіотиків, що носить назву антибіотикорезистентність. 

Це становить серйозну загрозу нашому здоров'ю та лікуванню захворювань. Чому це важливо?

— Антибіотики є важливою ланкою в лікуванні багатьох інфекцій, але неправильне використання призводить до росту резистентності, — говорить Оксана Моравська. — Якщо препарати приймати не за призначенням, то інфекційні хвороби, які сьогодні лікуються антибактеріальними препаратами швидко й без наслідків, можуть стати небезпечними. Антибіотики не діють на віруси.

За прогнозами ВООЗ, якщо нічого не вдіяти вже зараз, то до 2025 року більша частина протимікробних препаратів втратить свою ефективність.

— Тож для того, щоби правильно встановити збудник інфекції (вірус чи бактерія), зверніться до сімейного лікаря, виконуйте його рекомендації, пройдіть необхідні лабораторні дослідження, — наголошує лікарка. — Купуйте антибіотики лише за рецептом лікаря.

 

Читайте також:

«Щодня приймаємо до 80 пацієнтів»: у травмпункті дитячої лікарні аншлаг після канікул

На Вінниччині 27 пацієнтів мають генетичне захворювання муковісцидоз, більшість з них — діти

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up