На Вінниччині 27 пацієнтів мають генетичне захворювання муковісцидоз, більшість з них — діти

На Вінниччині 27 пацієнтів мають генетичне захворювання муковісцидоз, більшість з них — діти
  • У Вінницькій області на обліку знаходиться 20 дітей, хворих на муковісцидоз.
  • На базі обласної дитячої лікарні, у педіатричному відділенні, працює «Центр муковісцидозу».
  • Які симптоми та методи лікування?

Муковісцидоз — складне генетично детерміноване захворювання, яке виникає внаслідок порушення видільної функції екзокринних залоз та у першу чергу вражає дихальну систему та шлунково-кишковий тракт.

Станом на сьогодні у Вінницькій області на обліку знаходиться 20 дітей хворих на муковісцидоз і 7 дорослих.

Відео дня

У травні цього року на базі педіатричного відділення №2 Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні було відкрито Центр муковісцидозу. Облаштовані дві спеціальні палати з комфортними умовами для дітей та їхніх батьків. Вінницький центр є четвертим в Україні.

«Муковісцидоз є рідкісним захворюванням. Дуже важливо, що лікарні вдалося налагодити тісну співпрацю науковців і практичних лікарів. Ми бачимо результати цієї співпраці. Це й вплинуло на створення такого Центру, адже їх всього лише чотири в Україні, і один із них саме у нас», — зазначила директорка департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА Ольга Задорожна.

Симптоми муковісцидозу

Симптоми муковісцидозу можуть бути різноманітними, оскільки при цьому захворюванні уражаються різні органи, що мають залози у своїй структурі. У більшості хворих симптоми з’являються в ранньому дитинстві або після народження. У поодиноких випадках (за відносно сприятливого перебігу хвороби) симптоми можуть з’явитися в підлітковому віці. Ще рідше діагностують муковісцидоз у дорослих.

Найчастіші симптоми муковісцидозу:

  • утруднене дихання
  • тривалий кашель, найчастіше з мокротою
  • хрипи в грудній клітці під час дихання
  • відставання у зростанні та масі від однолітків
  • часті інфекції легень і придаткових пазух носа (гайморит, фронтит, етмоїдит)
  • біль у правому підребер’ї (у ділянці жовчного міхура)
  • частий рідкий стілець (проноси), рідше бувають закрепи.

Діагностика муковісцидозу

Існує кілька тестів для діагностики муковісцидозу:

  • потовий тест (визначення хлоридів поту). Під час цього тесту на поверхню шкіри наноситься спеціальний препарат, який викликає підвищене потовиділення. Надалі вимірюється кількість солі (хлоридів) у поті. За муковісцидозу рівень хлоридів поту вищий за нормальні значення.
  • генетичне тестування. Наявність дефектних генів можна визначити взявши кілька мілілітрів крові для аналізу. Цей метод дослідження є більш точним, але й більш дорогим.

Лікування муковісцидозу

Муковісцидоз — це хронічне захворювання. Нині не розроблено методик повного лікування, але існують ефективні лікувальні заходи. Тривалість життя при цій хворобі менша, ніж у здорових людей, але регулярне і правильне лікування допоможе значно зменшити вираженість симптомів і продовжити життя.

Існують різні підходи до лікування пацієнтів із цим захворюванням. Усі вони спрямовані на зменшення симптомів хвороби та попередження ускладнень. Радикальне лікування хвороби (повне одужання) нині неможливе.

У Вінницькій дитячій лікарні пацієнти з муковісцидозом отримують спеціалізоване лікування відповідно до сучасних міжнародних стандартів. Дітям надається повний комплекс медичних послуг, включаючи інгаляційну терапію, фізіотерапію та медикаментозну підтримку.

З пацієнтами працює мультидисциплінарна команда, до якої входять: генетик, пульмонолог, алерголог, гастроентеролог, педіатр, реабілітолог, дієтолог. 

Завдяки Центру муковісцидозу, забезпечено індивідуальний підхід до кожної дитини, що дозволяє покращити якість життя маленьких пацієнтів та їхніх сімей.

Днями медичні працівники Вінниччини разом з Всеукраїнською асоціацією допомоги хворим на муковісцидоз обговорили питання покращення медичної допомоги таким пацієнтам.

 Президентка асоціації Лариса Волошина під час онлайн-зустрічі відзначила, що у вирішенні питань лікування муковісцидозу, вінницьким медикам вдалося досягти значних результатів у цьому напрямку.

 

Читайте також:

Безкоштовно обстежити молочні залози і пройти лікування: у Вінниці триває проект «Рожевий місяць»

Санаторії Хмільника: скільки коштує оздоровитись восени на курортах Вінниччини

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up