Легені, серце, нервова система. Які ще органи вражає COVID-19 і чому вірус не минає безслідно?

Легені, серце, нервова система. Які ще органи вражає COVID-19 і чому вірус не минає безслідно?
  • Коронавірусна хвороба в багатьох не минає безслідно. Навіть ті, хто перехворів на COVID-19 й офіційно одужав, насправді ще тривалий час не відчувають себе здоровими.
  • Дослідження вказують, що найчастіше довгостроковими наслідками після інфікування стають біль у м'язах, втома та різноманітні психічні розлади, як-то страх та депресія.
  • Ми розпитали про наслідки вінницьких лікарів та дізналися, де знайти допомогу тим, хто потребує реабілітації.

Деякі пацієнти приходять в норму швидко, а для інших коронавірус може стати початком тривалих проблем зі здоров’ям. Вік, стать і супутні хвороби збільшують ризики зі станом здоров’я в майбутньому. А швидкість відновлення залежить від інтенсивності та тривалості проведеного лікування.

— Згідно з медичними дослідженнями, дві третини важкохворих із COVID-19 ще пів року відчувають наслідки захворювання, — розповідає лікар загальної медицини Людмила Вдовенко.— Вони можуть бути настільки серйозними, що вимагатимуть ще тижні та місяців реабілітації, бо новий вірус вражає не лише легені, але і серцево-судинну систему, систему травлення і сечову систему, нервову систему пацієнта. Не забувайте, що лікування ковіду антибіотиками теж не минає безслідно. Навіть після того, як ви одужали від ковіду, але вас продовжує турбувати хворобливий стан — звертайтеся до сімейного лікаря за консультаціями.

Серед основних проблем зі здоров’ям у перехворілих на COVID-19 експерти виділяють стенокардію і аритмію — ці захворювання серця можуть з’являтися безпосередньо через вірус, а також через те, що пацієнти довго перебували на постільному режимі та апараті дихання.

Відео дня

До інших тривалих наслідків коронавірусу відносяться: синдром вірусної втоми, порушення м’язових функцій, розлади функції органів травлення і низка проблем із психічним здоров’ям, зокрема депресія і безсоння.

Вже зараз відомі основні ускладнення, які можуть чекати пацієнтів, які перенесли коронавірусну інфекцію:

  • зниження дихальної функції: задишка, нестача повітря, сухий рефлекторний кашель;
  • загроза легеневого фіброзу — стан, при якому розвивається дихальна недостатність;
  • ймовірність ураження судин міокарда, нирок та інших органів; 
  • депресивні стани від пережитого стресу, порушення сну та загострення хронічних захворювань.

— Вже підтверджено вченими, що коронавірус навіть у випадку легкого перебігу хвороби чи вже вилікуваних людей може пошкодити мозок та центральну нервову систему, — наголошує сімейний лікар. — Наслідком чого можуть стати психози, паралічі та інсульти, які, до того ж, часто розпізнаються надто пізно.

Тривожні стани, депресії та безсоння можуть бути довгостроковими наслідками коронавірусної хвороби COVID-19, — також стверджують психологи.

— Ізоляція і самотність часто несуть за собою тривожні розлади, депресії та безсоння, — говорить психолог Наталія Тернова. — Дуже часто з'являються панічні атаки. Коли люди відчувають стрес у зовнішньому світі, вони можуть дистанціюватися від нього. І потім їм вкрай важко виходити у світ та відновлювати свої соціальні зв'язки. Страх смерті, економічна криза і пов'язані з нею фінансові труднощі теж спричинюють депресію. Якщо люди самі не взмозі вийти з подібних станів, — рекомендую звертатися до фахівців.

Рекомендації тим, хто перехворів на COVID-19

ВООЗ розробила пам’ятку з вправами та порадами для дорослих, які були госпіталізовані з діагнозом COVID-19. Її можна завантажити українською, англійською та російською мовами за посиланням: https://bit.ly/2PuPXqH

Пам’ятка містить інформацію про те, як позбутися задишки, повернутися до попередньої фізичної активності, що робити, якщо пропав голос, як впоратися зі стресом та проблемами з пам’яттю та інше.

Також в Україні запроваджують систему реабілітації пацієнтів, які перехворіли на COVID-19. Про це повідомила заступниця Міністра охорони здоров’я Ірина Микичак. Вона проінформувала, що робоча група МОЗ за участю національних експертів з відповідних спеціальностей та фахівців фізичної та реабілітаційної медицини напрацювала рекомендації щодо ведення пацієнтів з коронавірусною хворобою. 

Також МОЗ сформував пропозиції до НСЗУ щодо запровадження нового пакета медичних послуг з реабілітації для надання сучасної допомоги пацієнтам після перенесеної коронавірусної хвороби. Ірина Микичак звернула увагу, що з метою забезпечення санаторно-курортного лікування та реабілітації 6 квітня 2021 року МОЗ видало наказ, який передбачає приймання профільних пацієнтів у спеціалізованих (спеціальних) санаторіях МОЗ України.

 «У такий спосіб пацієнти, які отримали рекомендації сімейного лікаря, можуть отримувати певний обсяг постковідної реабілітації в Україні. Відповідно до затвердженого стандарту, будемо розвивати й продовжувати реабілітацію постковідних пацієнтів, оскільки в цьому є нагальна потреба», — резюмувала заступниця Міністра охорони здоров’я.

 

Читайте також:

«У нашій лікарні ковідного пакету немає». Хворі Літинської районки лікуються за власні кошти

Лікували ковід за гроші хворої чи коштом лікарні? Про конфлікт в Тиврівській районці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Створимо живий коридор для Героя! До Вінниці «на щиті» повертається Олександр Яремчук 20:14 Орденом нагородили молодого бойового медика Нацгвардії Богдана Гижу з Козятина 20:02 «Він навчив мене бути щасливою, але не сказав, як жити без нього». Розповідь дружини полеглого бійця 19:33 Дев'ять днів у Вінниці за рядом адрес не буде газу. Список будинків Від читача 19:06 Молодь Вінниччини ярмаркувала у Хмельницькому 19:25 Онови дані в ТЦК або станеш ухилянтом. До чого ще зобовʼязує новий закон про мобілізацію? 18:02 На Вінниччині вирує негода: рятувальники прибирають повалені вітром дерева photo_camera 18:00 Кращі клінінгові компанії та хімчистки Вінниці: де і як замовити? (партнерський проєкт) 17:01 Справа на мільйон. Заступника мера Гнівані знову звинувачують у розкраданні бюджетних коштів 16:00 Афіша Вінниці. Де і як відпочити дітям і дорослим на вихідних 20 та 21 квітня 15:31 У Вінниці на «зебрі» Volkswagen збив пенсіонерку. Жінка у лікарні 15:19 Браконьєр на Вінниччині наловив риби на 117 тисяч гривень photo_camera 14:04 Через два роки вінницькі ліцеї перероблять у гімназії та школи. Пояснюємо рішення виконкому 13:13 Обгін по зустрічній закінчився автотрощею. Постраждала 13-річна дівчинка photo_camera 12:10 Лабораторія ДІЛА - не лише про дослідження, а про турботу до команди, благодійність та підтримку госпіталів (новини компаній) 12:02 Окупанти втратили ще 870 солдатів та два засоби ППО — Генштаб ЗСУ 11:01 У Вінниці знеструмили 10 вулиць: адреси, де немає світла та причина відключення 11:00 Що таке вініри? Де їх встановити у Вінниці (партнерський проєкт) 10:10 «Ця картина — не порнографія». Чому через роботу вінницького художника спалахнув скандал photo_camera 09:35 Мікрорайон Слов'янка та ще п'ять вулиць без води. АДРЕСИ
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up