Події, що сталися у День Незалежності на Центральному стадіоні міста одразу по завершенні кубкової зустрічі між житомирським «Поліссям» та київським «Динамо», тиждень тримали одну з топ-позицій у новинах ЗМІ, здебільшого столичних. Лейтмотивом майже всіх
Події, що сталися у День Незалежності на Центральному стадіоні міста одразу по завершенні кубкової зустрічі між житомирським «Поліссям» та київським «Динамо», тиждень тримали одну з топ-позицій у новинах ЗМІ, здебільшого столичних. Лейтмотивом майже всіх повідомлень була фраза на кшталт: «житомирська міліція жорстоко побила динамівських фанів, які приїхали повболівати за свою улюблену команду». І так, між іншим, повідомлялося, що «це майже діти, які були дещо напідпитку...» Проте це так, між іншим. А спочатку наводилися кричущі відеозйомки деяких столичних телестудій, на яких демонструвалися кадри втихомирювання фанів загоном житомирського «Беркута». У кутку екрана гриф - «без коментарів». Що ж насправді сталося 24 серпня?
Автор цієї статті був безпосереднім свідком цього ексцесу, знаходячись у кількох метрах від сотні динамівських псевдофанів та правоохоронців, які кільцем оточили цю піддату міцним градусом юрбу.
М. КЛИМЧУК: «ФУТБОЛ - ГРА МИРНА, НА ФУТБОЛ ЛЮДИ ХОДЯТЬ ВІДПОЧИВАТИ ...»
Більш ніж за тиждень до інциденту президент ПФК «Полісся» З.З. Авдиш зібрав прес-конференцію, на якій закликав усі ЗМІ звернутися до читачів та глядачів із проханням коректно поводитися зі столичними фанами, щоб не спровокувати їх. На запити прес-служби ПФК «Полісся» щодо надання інформації про організоване прибуття фанів «Динамо» фан-клуб останніх відповів мовчанкою. Тож до останнього дня так достеменно і не було відомо, скільки, на якому транспорті і коли фани «Динамо» прибудуть до Житомира. А те, що вони будуть - ніхто не мав сумніву. І тому дуже дивними видаються слова представників УМВС у Житомирській області, які констатували, що, не маючи інформації про організований приїзд фанів, сподівалися на мирний перебіг подій на стадіоні, адже, за їх словами, футбол - мирна гра. У наївність людей у погонах дуже важко повірити - безлад на стадіонах є, як це не прикро, нормою фанівської етики. А динамівські фани прибули на маршрутних таксі, що курсують між нашим містом і столицею. Вони дали про себе знати ще за кілька годин до матчу: близько 16.00 добирали кондицій на Михайлівській у місцевому кафе поблизу місця, де тусується житомирський художній бомонд. Вже тоді волали, як недорізані, та справляли природні потреби прямісінько поблизу розташованих стін. До речі, поряд проходив загін ППС: міліціонери на ці дії псевдофанів відреагували променистими посмішками. Остаточно доклавши пельку оковитою та окрилені гостинністю житомирських правоохоронців, фани рушили в бік стадіону, розгромивши на своєму шляху приватне кафе «Томас» та зламавши пару щелеп чоловікам, які намагалися втихомирити розбишак. Четверо «беркутівців», які приїхали на виклик, налякали хуліганів, які розчинилися у багатолюдній святкуючій юрбі.
А СВЯТО ПРОДОВЖУВАЛОСЯ ... НІХТО Ж НЕ ЗАВАЖАВ!
Зрештою, фани, серед яких були і жителі Бердичева, рушили, як згодом висловився І. Суркіс (президент «Динамо»), «лицезреть футбольное действие». Проте, здається, те «дєйствіє» їм було до одного м’якого місця. Не бажаючи навіть купити квитків, вони прорвалися з боку вул. Фещенка-Чопівського, мало не затоптавши одного з працівників стадіону. А далі фани почали ламати прибиті спеціально для них дерев’яні лавки на кутовому секторі Північної трибуни, а хто притомився, спокійно спочивав - ніхто ж не заважав. І навіть коли на початку зустрічі фани у власному секторі запалили димову шашку, правоохоронці не звернули на це особливої уваги - чим би діти не тішилися. Ну, не хотіли вони їх провокувати - адже гості зі столиці! Як згодом зазначив заступник начальника УМВС М. Климчук, фанівський сектор охороняли працівники управління, муніципальна міліція, аеромобіли та курсанти ЖВІРЕ. Жоден з них не мав при собі спецзасобів! Натомість фанам було що протиставити правоохоронцям - деякі з них мали боксерські капи в зубах та перев’язані еластичним бинтом кулаки. Про мету їх візиту до Житомира можна було лише здогадуватися - і це, напевно, не вболівання за футбол.
ГОРІЛА ШАШКА, ПАЛАЛА ...
Абсолютну недієздатність у критичних ситуаціях «охоронці» гостей столиці продемонстрували сповна, коли кинута на поле димова шашка горіла більше трьох хвилин. Арбітр зустрічі так і не до чекався, коли її приберуть з поля. За словами Климчука, потрібні були підручні вологі речі. Проте арбітрові вони ж не знадобилися - він зупинив гру і власноруч прибирав палаючу шашку, в той час як охоронці правопорядку спокійнісінько за цим спостерігали. Матч продовжили - фани й не збиралися втихомирюватися. Вони чекали головних подій, які сталися пізніше.
О. ХАПЧУК: «МОЇХ ХЛОПЦІВ ПОТРІБНО НАГОРОДИТИ ...»
По завершенні матчу правоохоронці прийняли рішення вивести фанів на вул. Фещенка-Чопівського, локалізувавши таким чином їх від житомирських уболівальників. Фани почали залишати трибуни, крокуючи на вихід, проте їх затримали правоохоронці - адже потрібно було підігнати транспорт. Фани ж прибули автостопом та на дизелях. Не бажаючи допустити сутичок між фанами обох команд, вирішили супроводити динамівських на автотранспорті міліції та розсадити по міжміських таксі. Та спокійно чекати не є стилем столичних розбишак: вони зривали штукатурку з трибун та жбурляли нею у правоохоронців, а тих, які знаходилися у зоні досяжності, просто зачіпали кулаками, провокуючи на бійку. Правоохоронці сяк-так стримували їх аж до моменту, коли фани зірвали замок із залізної огорожі. А що сталося, якби під тиском майже сотні розбишак впала брама - відомо лише Богу. Створивши коридор, міліція запропонувала розміститися фанам у двох тентових УАЗах, їх доставили б на київську трасу та розсадили по маршрутних таксі.
Зрештою, згодом саме так і сталося. Частина фанів попрямувала до авто, проте близько 30 молодиків розвернулися в бік футбольного поля, намагаючись прорвати «живий бар’єр». У цю критичну мить, коли ситуація вже скидалася на масовий безлад, втрутився спецзагін швидкого реагування «Беркут», який за лічені хвилини жорстко втихомирив хуліганів. На телеекранах України ще понад тиждень прокручувалися зйомки цього інциденту. Жорсткість була виправданою: якби хтось із «беркутівців» потрапив під ноги молодиків, живим він би не виборсався. Та вони й не є політпрацівниками, які повинні вмовляти розбишак, вони просто виконали свою роботу. Причому виконали напрочуд якісно. Протистоячи всімох майже 30 фанам, вони холоднокровно «склали» їх лицем додолу. Є деяке протиріччя у словах командира «Беркуту» О. Хабчука, який заявив, що загін складався із 7 чоловік. На місці пригоди очевидці фактично нарахували 9. Просто, як виявилось, ще двоє забезпечували недопущення на поле тих фанів, які могли вирватися з міцних лещат його колег. Проте жоден з фанів не був госпіталізований - і це є красномовним фактом. За великим рахунком, «Беркут» відвернув загрозу масових безладів у тому випадку, якби молодики прорвали кордон та зчепилися з житомирськими «ультрас». У цій ситуації їм можна висловити подяку за недопущення «кривавої суботи», яка могла б мати місце. Як згодом заявив М. Климчук, спецзагону й не мало бути на стадіоні, його викликали тоді, коли ситуація почала виходити з-під контролю... Правоохоронцям потрібно проаналізувати дану ситуацію і не допустити у подальшому подібних скандалів. Безпека повинна бути незаперечним атритубом всіх матчів. У даному випадку не можна покладатися на «либонь».
P.S. В результаті цього інциденту міська прокуратура порушила одразу дві кримінальні справи. Перша за фактом перевірки перевищення повноважень працівниками міліції, інша за фактом хуліганських дій фанів. Місцева міліція затримала п’ятьох осіб: троє з них Корольовським райсудом засуджені до адміністративних арештів строком на 5-10 діб, двох інших - неповнолітніх - звільнено, а батькам винесено офіційне попередження. До речі, двоє з них є жителями Бердичева. За неперевіреними чутками, після цього інциденту полетіли шапки з деяких високопосадових правоохоронців міста, які забезпечували безпеку на стадіоні. Знову ж таки, за неперевіреними чутками, керівництву обласного управління МВС добряче дісталося від міністра. У цьому інциденті однозначно найбільша провина лежить на совісті псевдофанів «Динамо». Проте Житомир укотре, після «бомбардування» автобусів фанів «Оболоні», «відзначився» інцидентом навколо футболу.
З ХВОРОЇ ГОЛОВИ НА ЗДОРОВУ...
Зіткнення п’яних горе-вболівальників київського «Динамо» з правоохоронцями на житомирському стадіоні стало своєрідною «кормушкою» для багатьох столичних журналістів, що «харчуються» сенсаціями. Особливо відзначається у перевертанні фактів спортивна газета «Команда».
Оскільки ж друкувати матеріали, підготовлені прес-службою ПФК «Полісся», це видання з деяких пір відмовляється, клубові не залишається нічого іншого, як оприлюднювати їх через газети «Український футбол» та «РІА-Інтер». Тож пропонуємо читачам відповідь президента клубу, заслуженого тренера України З.З.АВДИША на черговий «антиполіський» випад газети «Команда».
«Мене вже не вперше дивує ставлення до «Полісся» деяких київських ЗМІ: що б не сталося - усюди шукають нашу провину! Коли оболонські автобуси, припарковані за межами стадіону, побили якісь відморозки - винним було названо наш клуб. Тепер, коли безлад на житомирському стадіоні вчинили так звані фани київського «Динамо», усе перевертається з ніг на голову, аби виставити у негативному світлі «Полісся».
Дуже дивною видається й позиція президента ФК «Динамо» І. Суркіса, що висловив образу за перешкоди в організації телетрансляції з житомирського стадіону. Але ж у цивілізованому світі так не робиться - попередньо не домовившись ані з клубом, ані з ПФЛ, котрій належать права на телевізійні трансляції. Я вже не кажу про кошти, які не тільки не були сплачені попередньо, але й досі не надійшли на наш рахунок. А спроби провести репортаж, так би мовити, з коліс ми були змушені заборонити. Адже три автомобілі, розташовані на біговій доріжці, суттєво заважали б проведенню футбольного матчу, на що вказав нам і делегат ФФУ В. Попович.
Відносно ж можливості «миллионам болельщиков лицезреть игру команд», як висловився І. Суркіс, то знімальним групам усіх місцевих та всеукраїнських каналів було надано відповідні майданчики біля ложі VIP, і вони успішно із своїм завданням впоралися. Якби динамівська прес-служба заздалегідь потурбувалася про прямий репортаж з матчу, зайвих складнощів можна було уникнути, і канал ТЕТ транслював би матч із самого початку. Особисто я вбачаю у висловлюваннях президента ФК «Динамо» чергову спробу перекласти усе з хворої голови на здорову.
Мені дуже прикро, що усі наші намагання бути справді гостинними господарями перекреслено фанами київської команди. І даремно динамівське керівництво «відбілює» тих хуліганів, що приїхали не вболівати за футбол, а пиячити й бешкетувати. Адже на стадіон вони прийшли за кілька хвилин до початку гри, до того ж зім’явши охорону й без квитків. А перед тим вони протягом двох годин пиячили у місті, розгромили кафе та посеред вулиці справляли малу нужду. І ось таке неподобство пан Суркіс вважає пристойним для своїх фанів?
Оцінку дій житомирських правоохоронців я не робитиму - для цього є фахівці. Але, на мою думку, якби не втрутився «Беркут», так звані фани невдовзі зім’яли б муніципальну міліцію, що не мала ніяких знарядь.
Житомиряне посягнули на «святых» киевлян!
События 24 августа на Центральном стадионе комментирует мэр города Г. Буравков.
«Я считаю, что интепретация событий футбольного матча житомирской команды «Полесье» и киевского «Динамо» - это не спортивная, а политическая интерпретация, потому что никакого здравого смысла в этом я не вижу. Потому что во всем мире именно так, и даже более жестко, успокаивают не просто фанатов футбола, а экстремистов, потому что в данной ситуации не важно, представляли они болельщиков или же какую-либо другую организацию. Они приехали затем, чтобы внести в город некую дестабилизацию. Поэтому действия милиции я оцениваю положительно. Самое главное, что было предотвращено более серьезное событие. Ведь могло вспыхнуть побоище между житомирскими болельщиками и просто житомирянами с так называемыми фанами киевского «Динамо», да и вообще неизвестно, являются ли они таковыми.
Я читаю западную прессу, смотрю телевидение. Вот недавно была передача про английских и немецких фанов. Это настоящие экстремисты, у которых сама цель - проявить себя таким образом! Они готовы участвовать в побоищах, бъют витрины, ломают машины, провоцируют драки. Именно это было предотвращено у нас в Житомире.
Другое дело, что для маленького Житомира - это событие. И поэтому кто-то вдруг посчитал: как это так, житомиряне посягнули на «святых» киевлян! Какая разница, житомиряне они или киевляне? Просто экстремисты, если не сказать - террористы! Другое дело, что сделали этому мероприятию политическую подоплеку. Живем мы в такое время и пожинаем плоды того, что сами создали.
Я считаю, что действия нашей милиции в данной ситуации были абсолютно правомерными. Не они первые начали, и они в рамках закона все это делали. Более того, никто не пострадал, а что касается физических воздействий на эту категорию граждан... По-другому ведь их невозможно было успокоить! Вы знаете, когда сегодня обвиняют милицию, нужно задуматься, а захотят ли завтра правоохранители исполнять приказы, когда возникнет подобная ситуация и когда это будут уже не футбольные фаны, а хулиганы или бандиты? А как их успокоить, если некоторые наши граждане почувствовали безнаказанность и что милиция не может им дать отпор? Я думаю, что тогда и в городе, и в стране будет неуправляемая обстановка. Поэтому мы заслушали этот вопрос в депутатском корпусе. Наши депутаты поддерживают работников милиции. И я лично считаю, что это совершенно правильные профессиональные действия представителей правоохранительных органов».
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.