Ряд положень, які уряд зробив «тимчасовими» через карантин, продовжують діяти. Зокрема, базову норму оплати за комуналку, яка є складовою формули розрахунку субсидії залишили на рівні 15%. Соціальні нормативи, з яких держава рахує, яку частину комуналки покрити субсидією, навпаки збільшили на 50%.
Водночас є й неочікувані «сюрпризи» — пільга на оплату комуналки тепер є частиною сукупного доходу на призначення субсидії. Розказуємо, які є ще новації та на що варто звернути увагу.
Управління соцзахисту з жовтня почнуть проводити вінничанам автоматичний перерахунок субсидій на опалювальний період 2020-2021 років. Як розповіла директорка департаменту соцполітики міськради Валентина Войткова, зараз видають талони попереднього запису на прийом до спеціаліста.
— Видаємо їх тим людям, які вперше звертаються за субсидією, якщо влітку користувалися пільгою на оплату комуналки, а на зиму хочуть перейти на субсидію. Заяву з декларацією на призначення субсидій мають подати знову ті люди, у яких відбулися зміни в домогосподарстві (купівля / продаж на суму 50 тисяч гривень; зміна складу прописаних людей в помешканні тощо - авт.). А хто мав субсидію влітку чи у минулий опалювальний період, змін у домогосподарстві не відбулося, отримають перерахунок в автоматичному режимі, без додаткового звернення, — говорить Войткова.
За постановою Кабміну №247 автоматичний перерахунок держдопомоги можуть отримати переселенці, орендарі житла, люди, які отримують субсидію на скраплений газ, пічне паливо; родини, в складі яких є повнолітні без доходів та якщо кількість мешканців житла, більша ніж у ньому прописана.
Раніше такі отримувачі субсидій мали звертатися з новою заявою та декларацією про доходи кожні півроку, щоб отримати субсидію на літо чи на зиму.
У неопалювальний період субсидію могли не нарахувати через невеликий розмір платіжки за комуналку. Але це не значить, що таке домогосподарство вибуло з програми. Перевірити це можна на ресурсі Мінсоцполітики за цим посиланням: subsidii.ioc.gov.ua
У положенні призначення субсидій вказано, що їх припиняють надавати, якщо є борги за комунальні послуги, в домогосподарстві відбулась зміна складу сім’ї чи майнові зміни, про які не було повідомлено соцзахист.
Однак на час карантину Кабмін заборонив зупиняти виплату вже призначених субсидій у всіх випадках, крім двох: переїзд родини або смерть самотнього субсидіанта. Хоча, в департаменті соцполітики міськради заявили, що зняти субсидію з людини все ж можуть і за інших причин.
— Через борги, які утворилися після призначення субсидій, субсидію не припиняємо. А от через зміни в домогосподарстві, про які не було повідомлено соцзахист, можемо, про що отримували роз’яснення від Мінсоцполітики, — каже директорка департаменту соцполітики Валентина Войткова. — Передусім ми запрошуємо отримувачів субсидій до «Прозорих офісів», щоб з’ясувати причину ненадання інформації. Якщо людина відмовляється надати дані, то вимушені зупинити виплати субсидій.
Через карантин базову норму оплати за комунальні послуги залишили на рівні 15%. З 1 травня її мали підняти до 20%. А чим вища базова норма, тим більша частка обов'язкового платежу домогосподарства і, відповідно, менша субсидія.
Водночас продовжує діяти постанова уряду, за якою збільшили соціальні нормативи для розрахунку розміру субсидій. Зокрема, субсидія покриватиме (з розрахунку на одну людину в місяць) на 50% більше від нормативів на централізоване холодне та гаряче водопостачання, водовідведення; газ та електроенергію (підпункти 2-6 пункту 3 постанови КМУ №409).
З року в рік правила призначення субсидій стають жорсткішими. Оскільки цього року цього не сталося, то в департаменті соцполітики очікують, що всі, хто отримував субсидію минулої зими — будуть отримувати й у цей опалювальний період. Таких у Вінниці було 31 тисяча 250 домогосподарств.
Скільки буде заявників, які за субсидією звернуться вперше, поки не беруться прогнозувати. Директорка департаменту Валентина Войткова каже, що для призначення субсидій будуть враховувати їхні доходи за перший та другий квартал 2020 року.
— Під час суворого карантину навесні багато людей втратили роботу. Для призначення субсидій будемо рахувати ті доходи, які людина отримувала як виплати по безробіттю, без врахування сум зарплати, — говорить Войткова.
Серед доходів записали й дві нових категорії, які враховують в середньомісячний сукупний дохід:
— Якщо людина, що має пільгу на сплату комунальних послуг, на зиму хоче перейти на житлову субсидію, то в її сукупний дохід буде включений і розмір пільги. Велика пільга може зменшити субсидію, — пояснює директорка департаменту соцполітики.
До того ж продовжують діяти причини, через які можуть не призначити субсидію:
Якщо звертаєтесь за субсидією вперше — це можна зробити через ресурс Міністерства соцполітики: subsidii.mlsp.gov.ua
Після реєстрації через електронний цифровий підпис або BankID (дійсно для клієнтів ПриватБанку, Monobank, Конкорд банк, Банк Південний) чи через IDcard (паспорт) ви зможете заповнити електронну заяву, декларацію. Друкувати її не треба, надсилаєте в електронному вигляді на управління соцзахисту, де мають опрацювати та дати відповідь.
— Пакет документів, які ми отримаємо електронною поштою, маємо розглянути протягом 10 днів. Відповідь «призначена / не призначена субсидія» заявник отримає після цього терміну. Але просто зараз ці заяви не потрібно надсилати, бо нагадаю, що процес призначення субсидії на опалювальний період 2020 / 2021 стартує у жовтні, — говорить директорка департаменту соцполітики міськради Валентина Войткова.
Під час карантину прийом в «Прозорих офісах» здійснюється в умовах попереднього запису.
Для отримання талону попереднього запису необхідно звернутися до структурних підрозділів соцзахисту населення, а саме: Управління соціального захисту населення (Правобережне) Космонавтів, 30 (2 поверх), телефон: 50-83-88 або Управління соцзахисту населення (Лівобережне) Замостянська, 7, телефон: 50-86-70.
З вересня, нагадаємо, в Україні діє мінімальна зарплата — 5000 гривень. Але на субсидію вона поки не впливає, адже для автоматичного перерахунку доходи беруть за 3-4 квартал 2019 року.
Читайте також:
Через велику субсидію можна залишитися без соцдопомоги. Уряд зробив новий порядок
В Україні запрацював ринок газу: що зміниться для вінничан?
Пенсіонерка оскаржила 6 тисяч 214 гривень боргу за світло. Як їй це вдалося?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер