Наприкінці липня Кабмін затвердив нову методику розрахунку середньомісячного сукупного доходу для призначення ряду держдопомог.
Формально, новий порядок потрібен, щоб запрацював закон «Про підвищення соцгарантій для окремих категорій осіб», яким, зокрема, підвищили виплати на дітей й також спростили порядок оформлення допомоги.
Але, на практиці, у працівників соцзахисту тепер є більше законних підстав, аби в такій допомозі відмовити.
Міністр соцполітики Марина Лазебна прокоментувала необхідність змін підходу до нарахування соцдопомоги тим, що її будуть отримувати ті, хто справді цього потребує.
— Рішення уряду має на меті унормувати перерахунок соціальних виплат для окремих категорій осіб, посилити адресність і спростити доступ в оформленні соціальної допомоги, яка є на сьогодні Україні, — говорила Лазебна.
При цьому урядовці поступово йдуть до того, що в Україні буде єдина соцдопомога.
— Понад 100 мільярдів йдуть на соцвиплати, але сказати, що це ефективно, не можу. Є, зокрема, допомоги по 5 чи 7 гривень, прийняті ще в 90-х. Мінсоцполітики та Мінфін працює над тим, щоб була єдина соцдопомога, щоб не просто роздати ці кошти, а щоб ця допомога принесла користь, — говорив заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев.
З 1 липня набули чинності зміни до законодавства про соцзабезпечення. А 22 липня Кабмін постановою №632 переписав під зміни свою нормативну базу. Нею, зокрема, впроваджується новий розрахунок середньомісячного сукупного доходу. Ця величина використовується для нарахування держвиплат малозабезпеченим сім’ям та матерям-одиначкам.
І тепер для розрахунку середньомісячного сукупного доходу будуть враховувати
— Субсидія тепер вважається доходом, після монетизації люди стали отримувати її «на руки». І якщо в людини виходила велика субсидія в опалювальний період, то це може зменшити розмір соцдопомоги, — пояснює керівниця департаменту соцполітики міської ради Валентина Войткова.
І це ще не все. Законом, який «підвищує соцгарантії», розширили склад сім’ї (стаття 1). Відтепер це чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти до 18 років. Також до її складу включають дітей, які не перебувають у шлюбі та вчаться на денному стаціонарі, у віці до 23 років.
Де вони прописані та фактично проживають, значення немає. Якщо вони отримують стипендію, підробляють, і при цьому, наприклад, живуть в іншому місті, всі доходи підтягуються до сукупного доходу сім’ї. А це в результаті зменшує шанси на виплату або взагалі зводять їх нанівець.
Однак є й позитив: в законі «Про підвищення соцгарантій» є норма про те, що «максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати прожитковий мінімум для сім’ї». Раніше максимумом було 75% від цієї величини
До того ж, зріс розмір допомоги дітям, над якими встановлено опіку чи піклування: 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку й 3,5 розміри прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з інвалідністю.
При цьому законодавець визначив, що такі суми будуть виплачуватися за січень-червень 2020 року. Простими словами, люди, які отримували такі виплати протягом минулих шести місяців, надалі отримають ще й доплати.
— Доплати опікунам ми здійснили ще в червні. Люди отримали кошти за січень-червень 2020 року. З липня вони отримують соцвиплати на дітей за новими розмірами, які встановили в Кабміні, — говорить керівниця департаменту соцполітики Валентина Войткова.
Людям, які зараз отримують допомогу як малозабезпечені сім’ї та виплати на дітей матерям-одиначкам, продовжать нараховувати соцдопомогу за старими правилами. За новим порядком нині мають подати документи у Вінниці близько 400 малозабезпечених сімей та орієнтовно 600 матерів-одиначок, оскільки термін призначення їхньої допомоги вичерпаний.
— Наші спеціалісти їх всіх обдзвонили та розповіли про зміни у законодавстві. Їх ми почнемо приймати, коли в Києві підготують відповідне програмне забезпечення, за яким ми зможемо бачити доходи людей помісячно, — говорить Войткова.
Крім заяви зі стандартними довідками, ці люди відтепер подаватимуть декларацію про доходи. А для підрахунку середньомісячного сукупного доходу застосовуватимуть новий порядок.
А також урядовці склали перелік причин, за яких малозабезпеченим сім’ям та матерям-одиначкам у виплатах відмовлять:
І ще важливий момент — в постанові уряду №632 про виплати сім’ям з дітьми, по догляду, одиноким матерям з’являється порядок повернення соцдопомоги.
Якщо було подано неправдиві дані, відбулися зміни у складі сім’ї й про це не повідомили, то органи соцзахисту мають право вимагати повернення назад суми виплат: або повністю, або частково. При цьому, за рішенням органів соцзахисту, можна застосовувати механізм повернення виплат, коли соцдопомога не припиняється, але вона зменшується на 20%, які передають назад, в Держбюджет.
Якщо ж компромісу досягти не вдалося, а винуватець відмовляється повертати виплати, то на цю людину готується позов до суду.
Департамент соцполітики вінницької міськради повідомляє, що під час карантину прийом здійснюється в умовах попереднього запису.
Для отримання талону попереднього запису необхідно звернутися до структурних підрозділів соцзахисту населення, а саме: Управління соціального захисту населення (Правобережне) Космонавтів, 30 (2 поверх), телефон: 50-83-88 або Управління соцзахисту населення (Лівобережне) Замостянська, 7, телефон: 50-86-70.
Читайте також:
В Україні запрацював ринок газу: що зміниться для вінничан?
Родинам загиблих військових збільшили доплату до пенсій. Скільки отримають?
За три літри — майже пів тисячі гривень. Чому зросла ціна на вінницький мед?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
С 18 до 23 если не замужем? Что за бред?