З початком пандемії коронавірусу в суди стали надходити справи про поширення фейків щодо COVID-19. За це передбачене покарання — штраф від 170 до 255 гривень або один місяць виправних робіт (стаття 173-1 Адмінкодексу).
У судовому реєстрі є шість постанов, які винесли суди за цією статтею. І там, де нам вдалося встановити стать обвинувачених (у реєстрі люди вказані як ОСОБА), то, як виявилося, судять переважно жінок.
Так, раніше писали, що за коронавірусний фейк засудили працівницю Літинського м’ясокомбінату. У СБУ 1 квітня відшукали її допис в фейсбуку, де жінка написала, що на території Літинського району є факти зараження коронавірусом. Це повідомлення визнали неправдивою інформацією, яка може поширити паніку серед населення — поліція склала на жінку протокол та передала справу до суду. У результаті винуватиця отримала штраф на 170 гривень.
За неправду про коронавірус у шкільному вайбері судили вчительку біології з Хмільника. Як йдеться у судовому рішенні, на засіданні жінка визнала свою вину, просила суворо не карати і в результаті — відбулася усним попередженням. Проте, згодом, стало відомо, що такий результат не став остаточним — справа про коронавірус в шкільному чаті була розглянута апеляційним судом.
В середині травня Вінницький апеляційний суд опублікував новину, що «Вчителька з Хмільника чутки про коронавірус не поширювала», а її дописи про COVID-19 були для того, щоб убезпечити учнів гімназії, їхніх батьків та колег. І днями опублікували повне судове рішення, в якому дізналися подробиці справи.
Суд встановив, що поліція склала протокол на вчительку біології за дописи в чатах «Класні справи» і «Вчителі гімназії №1» про те, що у медичних працівників брали аналізи і про те, щоб не контактувати з медпрацівниками.
Вчителька заявила, що цю інформацію вона прочитала на сайті райдержадміністрації. А поширити її спонукало те, що 31 березня 2020 року територія Хмільницької райлікарні по периметру була оточена поліцією, з медзакладу нікого не випускали.
Судді вирішили, що у жодному з дописів не говориться про поширення коронавірусної хвороби. Звинувачення про поширення чуток і паніки серед населення не відповідає дійсності, тому вирішили скасувати рішення суду першої інстанції.
У реєстрі є ще дві справи про поширення коронавірусних чуток, які розглядали вінницькі суди.
Шаргородський райсуд 14 травня розглядав справу проти лікарки Шаргородської лікарні, яка, як встановила поліція, поширювала неправдиву інформацію про забезпечення захистом працівників місцевих лікарень та про звільнення медперсоналу.
У суді жінка пояснила, що прокоментувала допис в фб-спільноті «Підслухано Шаргород», в якому повідомила про звільнення 16 медпрацівників. Цей факт, як говорила лікарка, вона дізналася від сестри, що раніше працювала в Жмеринській лікарні. Також сестра їй повідомила про відсутність захисних костюмів.
Доказовою базою в справі є роздруківка коментаря з фейсбуку, повідомлення від СБУ, рапорт інспектора шаргородського райвідділку поліції та протокол, складений на жінку. Проте судді зазначили, що ксерокопії «поганої якості», не завірені належним чином. А в матеріалах справи відсутнє посилання на веб-сторінку фейсбук, де був коментар лікарки.
Суду не вистачило підстав підтвердити, що інформація, поширена лікаркою, є неправдивими чутками. Справу закрили в зв’язку з відсутністю складу правопорушення.
Вінницький райсуд 17 квітня розглядав справу про поширення неправдивої інформації вінничанином, однак віддав матеріали провадження на доопрацювання райвідділку поліції. Причина — поліцейські невірно склали протокол, де не вказали, на підставі яких документів встановили особу порушника.
Через помилки в протоколах, нагадаємо, ⅔ проваджень про «коронавірусні чутки» надсилають на доопрацювання поліції.
Читайте також:
Засудили чоловіка, який вкрав мощі з храму на Келецькій
У справі солі міняють запобіжні заходи. Ніценку призначили нічний домашній арешт
Юнаку, що торік на Infiniti скоїв смертельну ДТП біля «Грошу», винесли вирок
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер