З карантином розширили Адмінкодекс. На порушників обмежень, встановлених Кабміном, складають протоколи за статтею 44-3 Адміністративного кодексу (Порушення правил щодо карантину людей). Покарання — штраф від 17 до 34 тисяч гривень для громадян та від 34 до 170 тисяч для посадових осіб. Однак постанови для стягнення штрафу недостатньо. Санкції має затвердити ще й суд.
Так, станом на 20 квітня, у Єдиному держреєстрі судових рішень знайшли 39 проваджень про порушення карантину, які розглянули в судах нашої області.
Третина з них стосується підприємців, що працювати під час карантину. Кілька судових рішень є на перевізників і людей, які прибули з-за кордону та не дотрималися 14-денної самоізоляції. Однак, через помилки в протоколах, поліція частіше отримує справи назад, без рішення суду.
Так, під кінець березня у районному суді Гайсина ухвалили рішення про покарання підприємця. Його магазин «Будцентр» 23 березня продовжив працювати й приймати відвідувачів всупереч карантинним обмеженням, через що на підприємця склали адмінпротокол. У судовому засіданні обвинувачений вину визнав та отримав штраф — 17 тисяч гривень.
Знову ж таки Гайсинський райсуд 1 квітня оштрафував підприємця, який не припинив роботу свого пункту прийому вторсировини. Підприємець частково визнав вину і розказав, що до початку карантину попереджав приймальника про необхідність припинення роботи пункту. Проте приймальник сказав, що не отримував такої вказівки.
Вийшов у магазин за м’ясом і отримав штраф на 17 тисяч гривень житель Вінницького району. Чоловік приїхав з Чехії та мав перебувати на двотижневій самоізоляції, яку і порушив. Враховуючи те, що свою провину він визнав, суд вирішив обмежитися штрафом «з метою виховання та запобігання вчинення ним нових правопорушень».
Кожне п’яте провадження з нині опублікованих у судовому реєстрі, закривають через відсутність складу правопорушення.
Так, поліція хотіли оштрафувати чоловіка, який 24 березня продав два мішки картоплі у селі Стратіївка. На суді він пояснив, що продавав картоплю, щоб придбати суміш для двомісячної дитини. Зрештою, Чечельницький райсуд закрив провадження, оскільки обвинувачений не є суб’єктом господарювання, тому немає складу порушення.
У Ладижині 25 березня протокол склали на власницю закладу «Еспресо-бар». Жінка пояснила в суді, що того дня працівниця закладу зняла покази з електролічильника, а потім мила підлогу. За словами поліцейських, заклад продавав каву, бо були «відкриті ролети на кіоску, біля кіоску стояла урна з використаними стаканчиками від кави, а біля віконця стояв чоловік, особу якого встановити не вдалося». Однак цих доказів суду не вистачило, провадження закрили.
У Хмільнику розглядали справу про порушення карантину лікарем-травматологом місцевої райлікарні, який 30 березня приймав пацієнтів без маски. Лікар пояснив, що зняв маску і халат, оскільки вони забруднилися після операції. Але своєї провини не визнав, вказуючи на дефіцит засобів захисту і те, що приймає пацієнтів після огляду сімейним лікарем.
Суд вирішив, що постановами Кабміну «не встановлювалися заборони чи обмеження на перебування лікаря без одягнутих засобів індивідуального захисту на період карантину». І ще підкреслив, що медики мають використовувати маски та інші засоби індивідуального захисту лише за потреби та своїх обов’язків, а лікар-травматолог такої необхідності не має. Тому провадження закрили через відсутній склад порушення.
Водночас 26 з 39 справ були передані з суду в поліцію для доопрацювання. Зазвичай, причиною є недостатня доказова база.
Так, уникнув ймовірного покарання водій автобуса в Іллінцях. Поліція встановила, що 23 березня на автодорозі Р-33 на автобусі ATAMAN перевозили пасажирів у режимі нерегулярні перевезення, що є порушенням вимог карантину. Але у постанові не вказане місце вчинення правопорушення, тому суд передав справу до Управління патрульної поліції на доопрацювання.
Баристу з Вінниці, який начебто продовжував працювати в кіоску, не оштрафували, бо суд встановив, що у матеріалах справи немає даних про власника закладу та доказів продажу кави й чаю з кіоску під час карантину.
Ще одну причину повернення справи поліції вказав Барський районний суд. Протокол, де барчанин нібито був на вулиці без захисної маски, заповнений нерозбірливим почерком. І також у протоколі є виправлення при написанні дати.
Варто зазначити, що 39 проваджень — це не всі справи про порушення карантину. Адже станом на 19 квітня вже було складено 280 постанов за статею 44-3 Адмінкодексу України. І на їх оформлення, розгляд в суді та публікацію рішення в держреєстрі потрібен час.
Фото в матеріалі ілюстративні, з сайту Нацполіції Вінницької області.
Читайте також:
Засудили чоловіка, який вкрав мощі з храму на Келецькій
Вінницький нотаріус подає у суд на активіста через звинувачення в «сірих» схемах
Не дочекався рішення суду. Пам'ять про найстарішого майданівця, побитого «Беркутом»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер