За 45 мільйонів гривень мерія Вінниці купує дрони на дроті — подробиці

- Виконком міськради замовив партію 13-дюймових дронів та наземні станції до них.
- Такі FPV стійкі до ворожих заглушок. Загалом на товар готові витратити до 45 мільйонів 440 тисяч гривень.
- На попередній закупці «пташок» на оптоволокні вдалося зекономити аж 9 мільйонів гривень.
Виконком Вінницької міськради замовляє чергову партію дронів на оптоволокні. За 20 комплектів, в складі кожного з яких є одна наземна станція та 50 «пташок», готові заплатити до 45 мільйонів 440 тисяч гривень. Або до 2,27 мільйона гривень за комплект.
Що саме купують
Технічні характеристики товару знайшли в закупівлі на «Прозорро».
Так от, на замовлення посадовців, потрібні FPV-дрони з карбованою рамою 13 дюймів. Літальні апарати зможуть переносити до 2 кілограмів навантаження, літатимуть не менше 12 хвилин, а радіус дії — на довжину оптоволокна, яке дрон буде теж нести на собі, до 10 кілометрів.
«Пташка» матиме камеру, що працює в режимах «день/ніч», записує фото та відео. А найголовніше, FPV-дрон буде діяти по дротовому підключенню, через що його не заглушать ворожі РЕБи. Для цього також купують наземну станцію керування оптоволоконними безпілотниками.
За умовами закупівлі усі 20 комплектів — в кожному з них станція і 50 безпілотників — потрібно буде доставити до Вінниці у строк не пізніше 1 серпня 2025 року.
Підрядника на постачання цієї партії FPV оберуть на аукціоні впродовж першої половини травня.
Попередній підряд отримала фірма з Києва
Раніше, нагадаємо, мерія уже замовляла дрони на оптоволокні. Тоді вирішили придбати аналогічну партію із 20 комплектів 13-дюймових дронів FPV на оптоволокні з наземними станціями. Очікувана вартість складала 45 мільйонів 433 тисячі гривень.
На аукціон за право стати підрядником подалися три учасники. У ході торгів між ними ціну вдалося «збити» до 36 мільйонів 408 тисяч 800 гривень. Економія — 9 мільйонів 24 тисячі гривень. Наразі триває кваліфікація переможця аукціону: ним стало товариство «Пташка Дронс».
Про цю компанію відомо, що вона була заснована у 2024 році, має 100 тисяч гривень статутного капіталу, прописку в Києві та основний вид діяльності — «26.70 Виробництво оптичних приладів і фотографічного устатковання».Фірма належить Євгену Сухініну, який крім «Пташка Дронс» заснував ще «Центр протидії БПЛА».
«Пташка Дронс» активна на тендерах, де за чотири місяці 2025 року отримала 20,4 мільйона гривень на підрядах. Найчастіше її послугами користується Запорізька ОВА: купують сіткомети за дронами, наземні станції керування, FPV-безпілотники на оптоволокні.
Довідка. Що таке дроні на оптоволокні?
Оптоволоконні FPV-дрони — це новий тип безпілотників, які з’єднуються з оператором тонким кабелем замість радіозв’язку. Така система робить їх стійкими до ворожого РЕБ і точно вражати цілі на малій висоті, навіть у приміщеннях.
Першими їх активно почали застосовувати росіяни, але Україна швидко наздоганяє — станом на кінець 2024 року над розробками у цій сфері працювали понад 25 команд-розробників, і Міноборони готується до масових закупівель.
Попри переваги, ці дрони мають обмежений радіус дії, коштовні у виробництві й можуть демаскувати оператора через помітний кабель. Проте технологія стрімко розвивається й змінює підхід до сучасної війни.
Читайте також:
Як ви ставитесь до податку на покупки в Інтернеті? Ми запитали вінничан
«Я вже не думав про заробіток»: як вінничанин створює лоти для зборів і пам’ятки для військових
«Нас хочуть виселити»: у профучилищі №7 говорять про рейдерське захоплення навчального закладу
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.