Як вінничанам отримати протези безкоштовно? Покрокова інструкція

- Протезування та забезпечення засобами реабілітації в Україні є безплатною послугою для військових і цивільних.
- Державна програма передбачає не лише отримання протезів, а і їх ремонт, заміну та навчання як користуватися ними.
- Як правильно подати заявку та що робити, якщо виріб потрібно замінити?
Працює портал protez.msp.gov.ua, де зібрано всю актуальну інформацію про державну програму протезування.
«Онлайн-платформа допомагає розібратися з усіма етапами — від подання заяви до отримання виробу», — пишуть на facebook-cторінці Вінницької ОВА.
Що і як можна отримати
Протезування та забезпечення засобами реабілітації, як пишуть на цьому порталі, є безкоштовним як для військових, так і для цивільних.
Опублікували великий список цього приладдя, доступного за держпрограмою. Серед них: протези, ортези, взуття, подушки протипролежневі, туалетні опори, милиці, крісла колісні, ліжка, матраци протипролежневі тощо. Увесь перелік засобів реабілітації можна знайти за цим посиланням.
Як їх отримати? Теж є інструкція. Окремо для протезів та засобів реабілітації, і окремо — на високофункціональні протези військовим.
Цивільним треба спочатку отримати висновок. Його видає мультидисциплінарна реабілітаційна команда, або лікарсько-консультативна комісія чи військово-лікарська комісія.
«Отримати висновок можна вже на етапі лікування у медзакладі. Військовим та цивільним, що постраждали від російської агресії, не треба чекати встановлення інвалідності», — пишуть на порталі.
Наступний крок — подати заяву. Це можна зробити через Соціальний портал Мінсоцполітики. Сюди всі документи про вас підтягнуться автоматично. Також подати заяву можна в ЦНАПі, до структурного органу соцзахисту у вашому місті чи селі.
«Подати заяву можна через Фонд соцзахисту або соцпрацівника медзакладу», — йдеться на порталі.
Третій крок — обрати підприємство. Спершу вам дадуть направлення. Його надішлють в особистий кабінет на Соціальному порталі Мінсоцполітики або вас повідомлять про це орган, в який ви подавали документи.
А потім на мапі обираєте підприємство, звідки хочете отримати, наприклад, протез. У Вінниці таких три:
- ПП «Ортопедсервісцентр» (вулиця Хмельницьке шосе, 114Ж);
- Державне некомерційне підприємство «Вінницьке ЕПОП» (Хмельницьке шосе, 126);
- ПП «Протезно-ортопедична майстерня» (Хмельницьке шосе, 114).
Останній крок — отримати виріб. Перед цим зробити примірку. В межах цього етапу вас навчають користуватися виробів, а також надають рекомендації щодо догляду та експлуатації. Отримуючи виріб, підписуєте акт-приймання передачі з підприємством.
На високофункціональні протези для військових схожий алгоритм отримання, але він коротший:
- Отримати висновок у ВЛК або мультидисциплінарній команді;
- Обрати підприємство. З ним та Фондом соцзахисту осіб з інвалідністю укладаєте договір та починається процес виготовлення протеза;
- Отримати виріб. Пройти примірку та навчання, як користуватися протезом.
Скільки відшкодовує держава
І ще дали відповіді на поширені запитання.
Яку суму держава виділяє на забезпечення засобами реабілітації?
— Держава встановлює граничні ціни. Це той максимум, який може коштувати виготовлення протеза або іншої реабілітації, що покривають бюджетними коштами.
Для військових граничні ціни збільшені втричі (крім високофункціональних протезів).
Якщо вартість виробу вища за граничну ціну, різницю доведеться покрити за інші кошти.
Граничні ціни опублікували в Наказах Мінсоцполітики: від 6 серпня 2019 року №1208 і від 25 травня 2022 року №158.
Так, наприклад, за першим наказом протез кисті може коштувати максимум 17,7 тисячі гривень. Протез стопи — до 32,6 тисячі гривень. Другим наказом Мінсоцполітики підвищили граничну вартість високофункціональних протезів. Так, протез верхньої кінцівки може коштувати до 4,3 мільйона гривень, а нижньої кінцівки — до 3,8 мільйона гривень.
Як отримати компенсацію?
— Можна самостійно придбати призначений вам засіб реабілітації та отримати компенсацію за нього. Для цього подайте заяву через Електронний кабінет особи з інвалідністю або звернутися до тервідділення Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю, органу соцзахисту населення чи до ЦНАПу.
До заяви надайте копії документи:
- документа, що посвідчує особу;
- ідентифікаційного коду;
- розрахункового документа, який підтверджує придбання товару;
- висновку або іншого документа, що підтверджує потребу в засобах реабілітації.
Зверніть увагу! Подати документи на компенсацію можна не пізніше ніж через 6 місяців із дати, вказаної в розрахунковому документі (а в період воєнного стану, а також для військовослужбовців — не пізніше ніж через 12 місяців).
Як отримати заміну засобу реабілітації?
— Для цього теж потрібно подати заяву, про яку писали вище. Заміна передбачена, якщо закінчується строк експлуатації — треба подавати заявку не раніше, ніж за 2 місяців до закінчення цього терміну.
Якщо плануєте замінити засіб реабілітації до завершення цього строку, тоді треба документ, який підтверджує необхідність заміни: це зокрема, новий висновок медкомісії.
Замінити засіб реабілітації раніше також можна у разі його пошкодження або втрати.
Як здійснюється ремонт та обслуговування?
— Якщо виріб потребує ремонту протягом гарантійного строку, зверніться до підприємства, яке видало вам виріб. Якщо у вас змінився розмір кукси (протягом усього терміну використання протеза), можна замінити приймальну гільзу (куксоприймач).
Для ремонту та вдосконалення виробу після завершення гарантійного строку подайте заяву до тервідділення Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю.
Більше читайте на порталі: protez.msp.gov.ua.
Читайте також:
Вінницькому протезному заводу — 90 років Репортаж про те, чим там зараз займаються
Понад 600 людей пройшли протезування у Вінниці: усі витрати покрила держава
Справа Янчак: відповідальну за мобілізацію у Вінниці відправили в СІЗО на 60 діб. ДЕТАЛІ
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.