Справа Янчак: відповідальну за мобілізацію у Вінниці відправили в СІЗО на 60 діб. ДЕТАЛІ

- Вінницький міський суд відсторонив начальницю мобілізаційного відділу ТЦК та СП від посади, а також обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
- Заступницю начальника Вінницького об'єднаного міського ТЦК підозрюють у перевищенні службових повноважень, пов’язаних із побиттям військовозобов’язаного.
- Детальніше про цю справу та що відбувалося на судових засіданнях – розповідаємо.
Сьогодні, 27 березня, у Вінницькому міському суді відбулися два засідання у справі заступниці начальника Вінницького об'єднаного міського ТЦК та СП, а також керівниці відділу мобілізації Оксани Янчак.
У чому підозрюють?
Поки журналістка «20 хвилин» чекала початку першого слухання щодо відсторонення Янчак від займаної нею посади, ДБР оприлюднило інформацію про вручення підозри їй та її колишньому підлеглому у зв’язку з побиттям військовозобов’язаного.
Як зазначається у повідомленні, йдеться про кримінальне правопорушення, передбачене частиною п’ятою статті 426-1 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років.
Інцидент стався ще 12 вересня 2024 року, коли чоловіка, який мав бронювання, оскільки працює на підприємстві критичної інфраструктури.
«Під час перебування в установі його направили до заступниці керівника. Посадовиця була незадоволена його поведінкою та почала примушувати підписати анкету військовозобов’язаного й відмовитися від бронювання. Після того, як чоловік не погодився на такі дії, вона вдарила його по голові, а потім почала душити», — йдеться у повідомленні.
У кабінеті також перебував інший військовослужбовець, на той час підлеглий чиновниці, який завдав потерпілому щонайменше три удари кулаками в обличчя та голову. Після побиття у чоловіка відібрали телефон.
У результаті він отримав забій головного мозку, синці та садна. Жодних документів не підписав і звернувся до ДБР.
Хто така Оксана Янчак?
Перш ніж перейти до того, що відбувалося на судових засіданнях, нагадаємо, хто така Оксана Янчак.
Жінка є підполковником та обіймає посаду заступниці начальника Вінницького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Вона відповідає за організацію мобілізації та контроль військового обліку у Вінниці.
Журналістка «20 хвилин» мала велике інтерв’ю з пані Оксаною, у якому ставила питання щодо дій працівників ТЦК, проведення мобілізації та вручення повісток на підприємствах, вулицях і навіть у ресторанах під її керівництвом. Що вона тоді розповідала – можна прочитати в матеріалі:
Неодноразово методи Янчак зазнавали критики. Багато вінничан зверталися до нашої редакції зі скаргами на те, що працівники ТЦК та СП перевищують свої повноваження, здійснюючи незаконні затримання або навіть побиття.
- «Представники ТЦК силоміць посадили в автобус»: як незаконно мобілізували єдиного сина незрячих батьків
- «А потім кажуть, що жінки здіймають галас». Чому ТЦК забирають телефони та чи мають на це право?
- «Мене примусово утримують на Локомотиві, прошу про допомогу» — що про затримання інтерна кажуть в ТЦК
Що було в суді?
На один день припало два судові засідання. Перше стосувалося відсторонення Оксани Янчак від посади. Прокурор аргументував це тим, що жінка може здійснювати тиск на підлеглих, які проходять у справі як свідки. До того ж сторона обвинувачення зазначила, що не всіх свідків було опитано, оскільки деякі боялися свідчити.
@vn20minut Керівницю мобілізаційного відділу Вінницького ТЦК Оксану Янчак відсторонили від посади і взяли під варту без права внесення застави. #тцк #військові #суд #вінниця #мобілізація #війна #події ♬ оригінальний звук - Новини Вінниці
Захисники виступили проти цього. Вони наголосили, що розслідування триває вже майже пів року, і протягом цього часу жодного тиску не здійснювалося. Також вони надали суду докази, що більшість свідків у цій справі вже давно переведені на службу в інші місця.
Крім того, один із адвокатів просив врахувати те, що сам потерпілий вчиняв протизаконні дії.
— Вінницький об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вживав заходів щодо припинення відповідних неправомірних дій з боку самого Смольницького (потерпілого - авт.). Зокрема, листом від 12.09.2024 року на адресу начальника ПрАТ «Вінницяоблпаливо» було надіслано повідомлення, у якому зазначалося, що громадянин Смольницький, зловживаючи наданим йому законним правом на бронювання, відкрито через соціальні мережі висміював діяльність військовослужбовців Вінницького ТЦК та СП. При цьому він грубо порушував законодавство у сфері охорони державної таємниці, розголошуючи інформацію про заходи та показники розвитку Збройних сил України, — сказав захисник.
Ще один адвокат підтримав свого колегу та додав, що йому, як колишньому військовослужбовцю, неприємно спостерігати за цією ситуацією.
— Мені, як колишньому військовослужбовцю правоохоронного органу, доволі дивно спостерігати цю ситуацію, коли щодня з відкритих джерел відомо про просування ворога. На плечі цієї жінки поклали питання мобілізації. Вона не повинна бігати, як собака, по Вінниці, ловити ухилянтів і забезпечувати їхню доставку. Вона має, не виходячи з кабінету, організовувати роботу. А тепер, у період воєнного стану, коли ситуація й так складна, цілий орган ДБР разом із прокуратурою спеціально привели до вас, — заявив адвокат.
Крім того, захисник додав, що слова прокурора про те, що хтось відмовився свідчити через страх перед пані Янчак, не мають жодного юридичного підтвердження. Також він наголосив на певних невідповідностях в підозрі.
У результаті суддя Гуменюк все ж оголосив ухвалу, за якою підозрювану відсторонили від займаної посади.
Одразу ж розпочалося друге засідання під головуванням судді Волошина. Цього разу розглядалося питання щодо обрання запобіжного заходу.
Сторони знову повторили свої аргументи, однак Оксана Янчак у свій захист зазначила, що ризику її переховування не існує, оскільки вона є військовослужбовицею, і це могло б розцінюватися як самовільне залишення частини (СЗЧ).
Невдовзі суддя виніс ухвалу, задовольнивши клопотання прокурора щодо запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без права внесення застави до 25 травня 2025 року.
Наголошуємо, що досудове розслідування триває, а всі ці рішення можуть бути оскаржені в апеляційному порядку.
Читайте також:
У Вінниці знову демонтовують водомати «Долини». За останній тиждень прибрали чотири апарати
Чи є незаконна мобілізація підставою для звільнення? Пояснює адвокат
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Nika Vin
Alla Gaschuk
Читач87 reply Alla Gaschuk
Читач02
Владимир Захарченко