Як вінничанам отримати компенсацію за знищене авто під час війни

- 40 автомобілів згоріли вщент внаслідок обстрілу Вінниці 14 липня.
- Але у «Дії» та «Прозорих офісах» приймають заявки на компенсацію за пошкодження нерухомості.
- Розпитали юристів про те, що робити людям, яким росія знищила або пошкодила машини під час ракетного удару?
26 загиблих та понад 60 госпіталізованих людей — наслідки ракетного удару росії по цивільних об’єктах Вінниці 14 липня. Крім людських жертв, були ще й матеріальні: 55 пошкоджених житлових будинків, 40 знищених авто.
У «Прозорих офісах» та в «Дії» вінничани можуть подати заявку на відшкодування пошкодженого/знищенного майна. От тільки нюанс — це право діє тільки на житлову нерухомість. То як бути автовласникам, чиї машини були знищені росією у Вінниці?
Страхова не заплатить
Страхування автомобілів — автоцивілка — є обов’язковою для водіїв в Україні. Але, як виявляється, ні ОСЦПВ, ні навіть КАСКО, не покриває збитків, отриманих внаслідок воєнних дій. Про це журналісту розказав адвокат Вадим Володарський.
— Автоцивілка не покриває такий ризик. КАСКО, зазвичай, містить пункт, що воєнні дії не є страховим випадком, — каже Володарський. — Таким чином, у більшості випадків (якщо у вас в КАСКО не було прописано страхування авто від воєнних дій) отримати відшкодування за знищений внаслідок обстрілу автомобіль неможливо. Доведеться чекати появи механізму відшкодування на міжнародному рівні коштом країни-агресора.
Наразі в Україні немає закону, який би регулював процес виплат та компенсацій. Верховна Рада ще 1 квітня схвалила в першому читанні проект закону №7198 «про компенсацію за пошкодження або знищення окремих об’єктів нерухомості». Тобто, над цим проектом нардепи працюють далі, і коли він стане законом — незрозуміло.
А про компенсацію збитків за знищення рухомого майна — автомобілів, побутової техніки, особистих речей тощо — взагалі зараз не йде мова. То що тоді робити?
Експертизу мають зробити безоплатно
Юристка ГО «Правозахисна група «Січ» Віталія Серебрянська радить займатись фіксацією отриманих збитків.
— Треба робити фото, відео, збирати публікації у ЗМІ, — каже юристка. — Далі варто звернутися до правоохоронців — у поліцію або до прокуратури — щоб подати заяву про вчинення кримінального правопорушення з боку російської федерації.
Після відкриття провадження, людина отримує статус потерпілої особи, може взяти витяг з реєстру досудових розслідувань, та звернутися до слідчого із клопотанням провести експертизу.
— Таким чином, кваліфікований експерт визначить суму збитків від пошкодження чи знищення автомобіля внаслідок російського обстрілу. І така експертиза, в рамках кримінального провадження, є безкоштовною для заявника, — зауважила Серебрянська.
А ще треба поскаржитись у слідчий комітет рф (!)
Наступний крок, який вас дещо здивує — це звернення до слідчого комітету російської федерації.
Через їх «Интернет-приемную» (sledcom.ru/reception) ви зможете подати звернення, в якому зазначите, що «у такому то місці, в такий час, внаслідок обстрілу російською федерацією було знищене майно та отримана така сума збитків. Прошу провести розслідування та виплатити компенсацію». Залиште адресу своєї електронної пошти, на яку вам надішлють відповідь.
— Це формальність, яку треба виконати людині, перед тим як звернутися до міжнародних судів, — пояснила Віталія Серебрянська. — Зокрема, можете потім звернутись в Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ - авт.), куди маєте право подати скаргу щодо порушення своїх майнових прав і вимагати компенсацію від російської федерації.
Однак, станом на 21 липня, ще немає виграних справ про стягнення коштів за знищене у війну майно, та й самого розгляду справ про воєнні збитки українців у ЄСПЛ.
— Але факт подання таких заяв в міжнародні та українські суди — це сигнал від суспільства до українських органів влади, що є потреба в дієвих механізмах компенсації, — підкреслила юристка ГО «Правозахисна група «Січ» Віталія Серебрянська.
Раніше, нагадаємо, родини жертв обстрілу Вінниці можуть отримати матеріальну допомогу з бюджету міста.
Читайте також:
Як фіксувати руйнування майна через Дію. Інструкція
«Нехай влада зробить монумент і побудує сховища». Вінничани про те, як вшанувати жертв обстрілу
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.