На статтю про реконструкцію Палацу Грохольских журналістки “20хвилин” Ольги Бобрусь відреагували у керівництві будівельної компанії “МУР”, що є підрядником у цьому проекті.
Нагадаємо, 4 червня депутат Вінницької міської ради Ганна Давиденко виклала допис у соцмережі про хід реконструкції палацу. Депутатку вразило те, що там 200-річну ліпнину у вигляді голів биків просто збили і вона валялася на траві.
Вінницький історик Олександр Федоришен взагалі назвав таку реконструкцію варварством:
“Здається, перед нами - стаття 298 Кримінального кодексу України "...знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини", - написав він у ФБ.
Так що було насправді? Про це розповів заступник гендиректора з комерційних питань компанії “МУР” Василь Александрович.
Так що з ліпниною?
У розмові з журналістом заступник директора розказав про “варварство” зі старовинною ліпниною та показав, що буде з палацом.
За проектом збираються оновлювати не тільки палац Грохольских у Вороновиці, але й парк позаду нього
- Ліпнину не збивають з фасаду, а знімають руками. Там дуже кволе кріплення - два іржавих цвяхи, які просто вставлені в стіну. Робітники знімали ці старовинні барельєфи та клали на траву, бо не знали, що робити після демонтажу. Цей недолік виправлено та на будівництві такого більше не буде, - каже Василь Александрович.
Перші мільйони
Євросоюз виділив на реконструкцію палацу і парку 30 мільйонів гривень. Реконструкція розпочалася з 9 червня. На перший етап, в який входить капітальний ремонт фасаду та заміна 100 вікон, виділяють - 4 мільйони 276 тисяч гривень. З фасадом планують закінчити до кінця 2016 року.
А ось проект реконструкції парку
- Коли наші архітектори створювали проект реконструкції, вони шукали оригінальні фото та креслення палацу з 18-19 сторіччя. Пошуки були навіть за кордоном. За цим проектом ми поміняємо усі вікна в палаці. Навіть ті, які встановив музей авіації (металопластикові вікна - авт.). Замість них будуть дерев’яні вікна за автентичними розмірами і з сучасним подвійним профілем, - каже Александрович.
Згідно з кресленнями, для фундаментів і перших шарів цегли над фундаментом буде використовуватися штукатурка. А після того встановлять художнє оздоблення, яке зроблять за такими ж формами і розмірами, як оригінальна ліпнина. Ще в самій будівлі планують замінити газові конвектори на автономну систему опалення.
Ще там буде парк
Палац не єдине, що оновлюватимуть. З наступного року “МУР” хоче взятися за парк. І згідно з кресленнями в ньому буде зроблено:
усі стежки в парку замостять керамічною тротуарною плиткою. А дорогу перед палацом - плиткою для проїзду автомобілів
на території парку створять клумби, новий газон
знесуть п’ять будинків часів Радянського Союзу
Коротко про історію пам’ятки
Палац Грохольських-Можайських побудований в стилі раннього класицизму в 1770-1777 роках. У 1869 році палац був куплений капітаном II рангу Можайским. Його брат, Олександр Можайський, жив тут з 1869 по 1876 рік і проводив експерименти в області повітроплавання. У 1882 році літак з паровим двигуном Можайського став першим у світі літальним апаратом важче повітря, який відірвався від землі. Зараз у палаці розміщується музей історії авіації та космонавтики імені Олександра Можайського.
Палац буде центром культури
Віктор Демяненко (55), директор Вороновицького музею авіації та космонавтики
- Після закінчення реставрації палац Грохольських використовуватиметься так само, як і раніше. Плюс, на першому поверсі знаходяться бібліотеки району, школа естетичного виховання. А на третій поверх, якщо зроблять ремонт - повернемо районний Будинок школярів. Усе, що розміщуватиметься у оновленому палаці стосуватиметься культурного життя. Щодо туристів, то вважаємо, що кількість відвідувачів збільшиться - у нас в травні щодня заходило по 1000 людей. А коли палац відремонтують, то, думаю, кількість туристів збільшиться в кілька разів.
Оновлювати треба цілий комплекс
Володимир Смоляк (68), кандидат архітектури ВНТУ, член Союзу архітекторів України
- Палац Грохольських- Можайських у Вороновиці потребує реконструкції. У радянські часи його ремонтували, але тільки попереду, фасад будівлі. Позаду - майже ніколи не було навіть поточних ремонтів. Добре було б, якби відновили не тільки палац і парк, а ще й підсобні приміщення: стайні, будиночок для прислуги тощо. Але головне, щоб реконструкцію проводили за матеріалами та технологіями, які використовувалися у 18 сторіччі.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Рахітектори з муру зашиють його знову в пенопласт, які і все у Вінниці, бо інших матеріалів і аутентичність вони не знають, що це таке.