Палац Грохольських-Можайських: 30 мільйонів на реконструкцію чи варварство?

Палац Грохольських-Можайських: 30 мільйонів на реконструкцію чи варварство?
  • На фасаді архітектурної пам’ятки збивають старовинну ліпнину.
  • Грантоотримувачі називають це реставрацією.
  • Дуже тривожні фото з Ворониці.

Вже до кінця 2016 року за грантові гроші Європейського Союзу в Вороновиці відреставрують палац польських дворян Грохольських-Можайських. Зараз нарешті отримали дозвіл від Міністерства культури.

Європейський грант виграв керівник проекту «Туризм - запорука динамічного соціально-економічного розвитку сільських громад» Юрій Царук. За словами Юрія, вони більше року чекали дозволів від Міністерства культури на реставрацію будівлі і днями його отримали.

Загальна сума реставрації згідно проекту становить близько 30 мільйонів гривень. На сьогодні виділили лише шосту частину грошей.

Відео дня

За 5 мільйонів грантових грошей планують замінити 100 вікон та всі двері і зробити фасад маєтку.

- Для фундаментів і перших шарів цегли над фундаментом буде використовуватися високоякісна штукатурка, яка витягне надлишок вологи, що знаходиться в фундаменті, - розказує  Василь Александрович, заступник гендиректора підприємства “МУР”, яке є головним підрядчиком проекту.

Він також роз’яснює, що ліпнину з фасаду демонтують та не будуть реставрувати. Оскільки це дуже дорогий процес. Натомість її передадуть до обласного краєзнавчого музею. На її місці буде встановлена ​​цільна - відлита з оригіналу, ліпнина.

Нагадаємо, 4 червня депутат Вінницької міської ради Ганна Давиденко виклала допис на ФБ про хід реконструкції палацу. Депутатку вразило те, що там 200-річну ліпнину  у вигляді  голів биків просто збили і вона валялась на траві.

Допис прочитав завідуючий сектором   охорони культурної спадщини управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Михайло Потупчик. Він пообіцяв розібратися з “реконструкцією” та невдовзі повідомив, що роботи призупинили.

Відомий  вінницький історик і краєзнавець Олександр Федоришен взагалі назвав таку реконструкцію варварством:

“Здається, перед нами - стаття 298 Кримінального кодексу України "..знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини", - написав він у ФБ.

 

Що зараз з архітектурною пам’яткою в стилі раннього класицизму і чи варто сюди їхати за враженнями, дізнавалась наша журналістка Альбіна Курбанова.

Довідка: Палац Грохольських-Можайських побудований в стилі раннього класицизму в 1770-1777 роках. Архітектурні прийоми будівництва запозичені з італійської архітектурної епохи Палладіо - палаци з легко вигнутими боковими крилами. Схема будівлі - основний обсяг палацу з портиком і фронтоном, який доповнюється по боках галереями і павільйонами. Можливо, архітектором палацу був Д. Мерліні, який в 1774-1777 роках був королівським архітектором і розробляючи проекти палаців польських магнатів, які проживають в Україні.

У 1869 році палац був куплений капітаном II рангу Можайским. Його брат, Олександр Можайський, жив тут з 1869 по 1876 рік і проводив експерименти в області повітроплавання. Тут же він виготовив першу модель планера. У 1882 році літак з паровим двигуном Можайського став першим в світі літальним апаратом важче повітря, який відірвався від землі.

Зараз в палаці розміщується музей історії авіації та космонавтики імені Олександра Можайського


 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Igor Groholsky
    дивна турбота при живих нащадках......
  • Анонім
    Посадити в зону реставраторів та підрядника.
  • Анонім
    300 милинонов мало денег? и поэтому мы все развалим и сделаем ровные стены, да без этой лепнины это уже непамятник архитектуры а обычное здание
  • Анонім
    Ще хотілося б підняти питання станції Вороновиця.

    Мало того, що коли переробляли колію з вузької на широку, перенесли станцію за місто і замість вокзалу поставили якусь будку, так ще й зараз він в незадовільному стані.

    Зрозуміло, що заради одного-єдиного поїзда не будуть робити панські хороми, але все ж варто зробити хоч якись благоустрій, як-не-як це колишній райцентр.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
15:12 У Вінниці організовують безкоштовний сплав на катамаранах для дітей Захисників 14:09 ТОП-5 оригінальних рецептів холодної кави, які варто спробувати вдома 13:31 Якби ви зустріли мера, що б ви у нього запитали? Ми запитали вінничан 13:04 У Гнівані відкрили модернізований дитсадок за підтримки ЄС play_circle_filled Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 11:56 На Хмельницькому шосе згорів легковик — відео. По області рятувальники ліквідували ще 15 пожеж play_circle_filled 11:34 «Квітки соняха»: у Вінниці відкривається група підтримки для тих, хто втратив рідних через війну 11:10 Б’ють по ТЦК: за тиждень — третій прицільний удар росії по центрах комплектування photo_camera 10:12 Вінничанка Лілія Бакар здобула срібло на Всесвітньому фестивалі української культури photo_camera 10:08 Укрзалізниця запускає «Паспорт мандрівника» для дітей — отримати можна у Вінниці play_circle_filled 09:42 «Нива» на останніх хвилинах контрольного поєдинку вирвала перемогу у «Буковини-2» 09:18 У полум’ї й диму: Україну атакували 157 дронів, є постраждалі і руйнування 08:16 Кого вітаємо та що святкуємо. Історія, заборони та прикмети 6 липня 21:00 Сонце палитиме в неділю. На Вінниччині очікують до +34°C 20:26 У Гайсинському районі з річки Південний Буг дістали тіло 47-річного чоловіка 20:06 У Вінниці вручили житлові сертифікати 60 родинам військових і загиблих Героїв photo_camera 19:05 У Тростянецькій громаді за понад вісім мільйонів відремонтували дві ключові дороги державного значення 18:09 Ведмежата Подільського зоопарку тішать відвідувачів літніми водними іграми play_circle_filled 17:06 У Вінницькій області за пів року зафіксували 79 випадків сказу серед тварин 16:02 Як будували мазанки на Поділлі: від глини і соломи до саману й кізяка photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up