Палац Грохольських-Можайських: 30 мільйонів на реконструкцію чи варварство?

Палац Грохольських-Можайських: 30 мільйонів на реконструкцію чи варварство?
  • На фасаді архітектурної пам’ятки збивають старовинну ліпнину.
  • Грантоотримувачі називають це реставрацією.
  • Дуже тривожні фото з Ворониці.

Вже до кінця 2016 року за грантові гроші Європейського Союзу в Вороновиці відреставрують палац польських дворян Грохольських-Можайських. Зараз нарешті отримали дозвіл від Міністерства культури.

Європейський грант виграв керівник проекту «Туризм - запорука динамічного соціально-економічного розвитку сільських громад» Юрій Царук. За словами Юрія, вони більше року чекали дозволів від Міністерства культури на реставрацію будівлі і днями його отримали.

Загальна сума реставрації згідно проекту становить близько 30 мільйонів гривень. На сьогодні виділили лише шосту частину грошей.

Відео дня

За 5 мільйонів грантових грошей планують замінити 100 вікон та всі двері і зробити фасад маєтку.

- Для фундаментів і перших шарів цегли над фундаментом буде використовуватися високоякісна штукатурка, яка витягне надлишок вологи, що знаходиться в фундаменті, - розказує  Василь Александрович, заступник гендиректора підприємства “МУР”, яке є головним підрядчиком проекту.

Він також роз’яснює, що ліпнину з фасаду демонтують та не будуть реставрувати. Оскільки це дуже дорогий процес. Натомість її передадуть до обласного краєзнавчого музею. На її місці буде встановлена ​​цільна - відлита з оригіналу, ліпнина.

Нагадаємо, 4 червня депутат Вінницької міської ради Ганна Давиденко виклала допис на ФБ про хід реконструкції палацу. Депутатку вразило те, що там 200-річну ліпнину  у вигляді  голів биків просто збили і вона валялась на траві.

Допис прочитав завідуючий сектором   охорони культурної спадщини управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Михайло Потупчик. Він пообіцяв розібратися з “реконструкцією” та невдовзі повідомив, що роботи призупинили.

Відомий  вінницький історик і краєзнавець Олександр Федоришен взагалі назвав таку реконструкцію варварством:

“Здається, перед нами - стаття 298 Кримінального кодексу України "..знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини", - написав він у ФБ.

 

Що зараз з архітектурною пам’яткою в стилі раннього класицизму і чи варто сюди їхати за враженнями, дізнавалась наша журналістка Альбіна Курбанова.

Довідка: Палац Грохольських-Можайських побудований в стилі раннього класицизму в 1770-1777 роках. Архітектурні прийоми будівництва запозичені з італійської архітектурної епохи Палладіо - палаци з легко вигнутими боковими крилами. Схема будівлі - основний обсяг палацу з портиком і фронтоном, який доповнюється по боках галереями і павільйонами. Можливо, архітектором палацу був Д. Мерліні, який в 1774-1777 роках був королівським архітектором і розробляючи проекти палаців польських магнатів, які проживають в Україні.

У 1869 році палац був куплений капітаном II рангу Можайским. Його брат, Олександр Можайський, жив тут з 1869 по 1876 рік і проводив експерименти в області повітроплавання. Тут же він виготовив першу модель планера. У 1882 році літак з паровим двигуном Можайського став першим в світі літальним апаратом важче повітря, який відірвався від землі.

Зараз в палаці розміщується музей історії авіації та космонавтики імені Олександра Можайського


 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Igor Groholsky
    дивна турбота при живих нащадках......
  • Анонім
    Посадити в зону реставраторів та підрядника.
  • Анонім
    300 милинонов мало денег? и поэтому мы все развалим и сделаем ровные стены, да без этой лепнины это уже непамятник архитектуры а обычное здание
  • Анонім
    Ще хотілося б підняти питання станції Вороновиця.

    Мало того, що коли переробляли колію з вузької на широку, перенесли станцію за місто і замість вокзалу поставили якусь будку, так ще й зараз він в незадовільному стані.

    Зрозуміло, що заради одного-єдиного поїзда не будуть робити панські хороми, але все ж варто зробити хоч якись благоустрій, як-не-як це колишній райцентр.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
15:05 У Вінниці презентували поштову марку на честь українських матерів 14:09 Вінницькі рятувальники вдосконалюють навички розмінування з дронами 13:13 Сплав на каяках, йога та велопробіг: безплатні заходи у травні для ветеранів та їхніх родин 12:22 У Могилів-Подільському районі сімейна сварка ледь не закінчилась трагедією play_circle_filled Від читача 14:59 Регіональний форум «10 років. Пробація – майбутнє зараз» у Вінниці 11:56 АРМА шукає управителів для двох спиртзаводів Жеваго на Вінниччині: хто зможе взяти на себе активи? 11:25 Під час пиятики в Шаргороді чоловік побив знайомого ногою по голові 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 09:55 Книжковий фестиваль у Вінниці: що пропонує VinBookFest play_circle_filled 09:15 Травень - місяць обізнаності про меланому: чому варто обстежити родимки і де це зробити у Вінниці (партнерський проєкт) 08:52 У Вінниці попрощаються з полеглим воїном Юрієм Білим 08:12 Сьогодні Всесвітній день руху для здоров’я. Історія, заборони та прикмети 10 травня 21:00 Тут творилась історія: сторінки минулого Гонтівки 20:07 Весна — сезон загострення астми. Чому хвороба завдає шкоди дитячому організму і як з цим боротись 19:46 Вихідні не для пікніка: на Вінниччині обіцяють холод та дощ 18:44 Пʼять порад від лікаря, як обрати сонцезахисні окуляри для дітей 18:18 Субсидія на оренду житла для переселенців: як працює новий механізм допомоги 18:15 Гурт ТІК святкуватиме 20-річчя у Вінниці великим концертом просто неба 17:05 В Томашпільській громаді врятували підлітка, який замерзав у полі на шляху додому play_circle_filled 16:12 На Хмельницькому шосе зіткнулися Volkswagen та Nissan. ВІДЕО play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up