Військовий нагляд. Чому гвардійців послали на вулиці та на які дії вповноважили?

Військовий нагляд. Чому гвардійців послали на вулиці та на які дії вповноважили?
Так виглядає патрульний нацгвардієць. Фото з сайту МВС
 • Військовослужбовці Нацгвардії патрулюють вулиці Вінниці з минулого четверга, з 1 серпня.
 • Редакція дізналася, з чим пов’язане підсилення охорони порядку солдатами та які повноваження є у гвардійців.

 

Раніше разом з поліцейськими, а тепер — у складі окремих патрулів. Так з 1 серпня патрулюють вулиці Вінниці військовослужбовці Національної гвардії України.

Гвардійські патрулі можна побачити щовечора, крім понеділка і вівторка, в проміжок часу з 16.00 до 22.00. Вони мають маршрути, які міняють залежно від криміногенної обстановки в місті. Кожному патрульному військовому доручають стежити за порядком в чітко визначеній зоні.

Давайте розберемося, на які дії мають право нацгвардійці, як вони виглядають, чим екіпіровані та чи варто перехожим остерігатися їх появи?

Навіщо це потрібно?

Причину введення окремих патрулів із військовослужбовців в обласній поліції пояснили дорученням міністра внутрішніх справ, підписаному в липні цього року. Тобто збільшення кількості піших та мобільних груп патрулювання не пов’язані в якимось кримінальними вінницькими подіями.

По всій країні посилили охорону правопорядку на вулицях. Чому, пояснив перший заступник міністра Сергій Яровий:

«Літо — період активних відпусток, характеризується більшою кількістю людей, зокрема дітей, на вулицях міст та сіл. Це потребує додаткових сил правоохоронців, зокрема з точки зору превенції порушень громадського порядку та злочинів».

— Це для того, щоб населення розуміло, що на вулиці є і поліція, і Нацгвардія для охорони публічного порядку і недопущення скоєння злочинів, — сказав під час першого розводу нових нарядів на площі біля «Книжки» начальник Управління превентивної діяльності обласного главку Нацполіції Сергій Мельник. — Кожен працівник Нацгвардії буде закріплений за оперативною зоною в місті Вінниці. Їм будуть роздані маршрути патрулювання — з якої по яку вулицю…

Маршрути, як сказали в обласному главку Нацполіції, мінятимуть по ситуації. Десь побільшало квартирних крадіжок, наприклад, — туди спрямують наглядати за станом речей патруль. Повідомляли люди про шумну компанію — в те місце також направлять військових.


За інформацією МВС
593 патрулі Нацгвардії заступили в перший день чергування по всій території держави, а це – більше 2000 військовослужбовців:

 • 317 самостійних піших патрулі,
 • 104 наради на патрульних автомобілях,
 • 68 патрулів зі службовими собаками,
 • 172 спільні з поліцейськими патрулі гвардії. 
Вінниця, площа Стуса. Перший вихід нацгвардійців на самостійне патрулювання вулиць (фото відділу комунікацій обласної поліції) 

Як гвардійці працюють?

Сергій Мельник сказав, що військовослужбовці будуть інформувати старшого з своєї військової частини, якщо виявлять правопорушення. Цей черговий офіцер Нацгвардії у визначені для патрулювання години знаходитиметься в ситуаційному центрі Нацполіції на Театральній.

— Якщо військовослужбовці під час несення служби виявлять порушення, то до них скерують наряд поліції після повідомлення про це. Якщо адміністративне порушення, то буде направлена патрульна поліція. А якщо кримінальне — слідчо-оперативна група, — пояснив Сергій Мельник. — Нацгвардія виходить поліції на допомогу в несенні служби.

Яка це допомога в кількісному вимірі? За його словами, йдеться про 10 нарядів військовослужбовців. Більшість із них — піші із собаками. Таких 7. Ще 3 патрулі гвардійців — на автомобілях.


Дані відділу комунікацій обласного главку Нацполіції
щодоби в місті працює 30 поліцейських автопатрулів та З піших поліцейські наряди.

 • Сумніваєтеся чи ні в правдивості офіційної цифри? Напишіть про це в коментарях.

На що солдати мають право?

До того, як випустити гвардійців на патрулювання, їх навчили алгоритму дій на випадок зустрічі з порушником. Щоб припинити незаконні дії, за словами солдата Національної гвардії Андрія Лук’янюка, він має право робити зауваження та інколи застосовувати силу, спецзасоби або зброю.

— Всі нормативні акти будуть підписувати поліцейські. Наше завдання — тільки охорона громадського порядку, — сказав солдат. — Ми маємо право робити зауваження, в деяких випадках застосувати спецзасоби і в крайніх випадках — це вогнепальна зброя.

Одягнені гвардійці в зелену форму. Мають з собою, крім штатної зброї, газові балончики та гумові кийки. Право на це прописано в Законі України «Про Національну гвардію України».

«Також військові матимуть при собі планшетні пристрої, підключені до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України». Це дасть змогу в режимі он-лайн слідкувати за оперативною обстановкою в районі виконання завдань», — сказали в Департаменті комунікацій МВС, але в обласній поліції поки що про планшети в руках військовослужбовців не повідомляли.
 

Четвер, 1 серпня. Піші патрулі нацгвардійців вийшли на самостійне патрулювання зі службовими собаками (фото відділу комунікацій обласної поліції) 

Із Закону «Про Національну гвардію України»:

військовослужбовці Нацгвардії під час охорони громадського порядку мають право здійснювати превентивні та поліцейські заходи примусу відповідно до Закону України «Про Національну поліцію»

Превентивні заходи

 • перевірка документів особи,
 • опитування особи,
 • поверхнева перевірка і огляд,
 • зупинення транспортного засобу,
 • вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території,
 • обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю,
 • проникнення до житла чи іншого володіння особи,
 • перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ,
 • застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису,
 • перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб,
 • поліцейське піклування.
   

Поліцейські заходи примусу:

 • фізичний вплив (сила),
 • застосування спеціальних засобів,
 • застосування вогнепальної зброї. 

Перейняли чийсь приклад?

«Виконання функцій з охорони громадського порядку, забезпечення захисту та охорони життя, здоров’я, прав, свобод і законних інтересів громадян цілком відповідає основним завданням Національної гвардії України, визначеним у законодавстві», — пояснили в МВС.

А командувач Нацгвардії України Миколи Балан самостійне несення служби з охорони громадського порядку військовими правоохоронцями назвав європейською практикою:

«Ми постійно обмінюємося досвідом із аналогічними структурами провідних європейських держав і намагаємося відповідати міжнародним стандартам та нормам у підтримці публічної безпеки. Модель самостійного патрулювання військових дуже поширена в аналогічних структурах Європи, зокрема й у тих, що входять до Міжнародної асоціації сил жандармерії та поліції у статусі військової установи FIEP. Нацгвардія України є повноправним членом цієї організації ще з 2017 року».

Як відбувалося перше шикування патрулів Нацгвардії, дивіться на відео відділу комунікацій поліцейського главку:


Читайте також:

«Дайте номер Гавришівки, я влаштую їм свято!» Реакція вінничан на парад авіатехніки

Боїшся квартирника? Влаштуй йому квест, щоб не знайшов за 10 хвилин всі «заначки»

Приймала клієнтів у налаштованому на секс номері. Порносправа прибиральниці готелю
 

Коментарі (8)
 • Nom

  «Літо — період активних відпусток..." проснись маруся ты дрыщеш! Лето на исходе а у них активная пора?! А три месяца назад что была зима , вы где тогда были ?
 • Vladimir

  цікаво як це шапіто кореспондується з ЗУ "Про національну поліцію". Які повноваження у так званих "патрулів військових чобітників." В країні що комендантська година? Яким чином вони наприклад збираються мене затримувати, якщо я їх маючи повне право відправлю до відомого пішого еротичного туру разом з тією собакою з якою вони позують на фото.
 • Я

  Щоб призовників ловити?)
 • fank franko

  А що після 22 години правопорушення чи злочини не здійснюються?

  Nom reply fank franko

  ППСники заступали с 17:00 и до 6:00 ну был какой то порядок (сыкотно было бродить ночью да ещё и залитым)
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

21:01 Що очікує долар, євро та рубль на наступному тижні (15 - 20 жовтня)? 20:01 Переведення годинника: через два тижні вінничани переходять на зимовий час 19:19 Мені діагностували рак! Що робити? (Практичні поради) 18:32 Поліція не розкриває й половини злочинів. Але вінницьке управління в ТОП-5 кращих Від читача 14:25 Збережемо довкілля Разом! 18:01 Зламав хрести та пам’ятники. Вандал не знає, чому він влаштував наругу на цвинтарі 17:38 Нацрегулятор погодив збільшення тарифу на розподіл для «Вінницягазу» 17:17 Понад сто мистецьких подій. З’явилася повна програма AIR ГОГОЛЬFEST 2019 16:30 «Сармат» та «Вікінги ЛТД»: кого з вінницьких бізнесменів перевірять на тижні 15:15 По Соборній на місці, де збили вінничанку, просять світлофор або білу зебру 14:11 Судитимуть водія Volkswagen, який на смерть збив жінку-квіткарку на Коцюбинського 14:03 100 гривень штрафу загрожує сину, який викинув ногу матері в річку 13:00 В Європі вирують циклони Rocco та інші. Яку погоду прогнозують у нас? 11:59 Покрова 2019. Що можна і чого не можна робити 14 жовтня 11:22 «Нива» приймає «Чайку» із Петропавлівської Борщагівки 10:59 Головні автомобільні новини – за 5 хвилин. Тиждень №41 10:48 У вінницькій шаховій «Формулі-1» діти «б’ють» ветеранів: школяр знову випередив майстрів 10:10 Бунтарі на двоколісних змінили місто. Як зароджувався велорух у Вінниці photo_camera 09:53 У Козятині фаната Ultras Nyva Ternopil вбило струмом на даху вагону. Перші подробиці play_circle_filled 09:30 Аптека інтимних товарів: 7 питань працівнику секс-шопу, за які не соромно
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up