«Виставили 6000 грн за доставку, хоча газом не користуюсь». Вінничанин скаржиться на надумані борги

- Півтора року тому Альберту Шагіняну опломбували газову трубу до його будинку. Чоловік перейшов на електрику, щоб обігріватись і готувати їжу.
- Але коли почалися планові відключення світла, то вирішив повернутися до газу. Втім, йому відмовили.
- У газконторі сказали, спочатку заплатіть борги, а потім відновимо газопостачання. От тільки з боргами за доставку чоловік не погоджується.
— Мені вимкнули газ ще до того, як запровадили плату «за трубу». І зараз, щоб відновити газопостачання, треба заплатити борг 6000 гривень! А я з цією платою за доставку газу не погоджуюсь, бо як її нараховували, якщо мені ніякого газу не доставляли, — з такою проблемою до редакції прийшов Альберт Шагінян.
Чоловікові півтора року тому опломбували трубу до його будинку. Попередню зиму пережили завдяки електриці: перейшов на електричну пічку, бойлер та конвектор. А тепер, коли почалися планові відключення світла, то вирішив повернутися до газу.
Втім, у «Вінницягаз» відмовили йому в тому, щоб зняти пломбу. Навіть попри те, що у будинку, крім нього, ще мерзнуть двоє малолітніх дітей. Чому так? Розбиралися.
«Без газу прожив би, от тільки доньки мерзнуть»
Альберт Шагінян розказав, що живе у Вінниці, в приватному будинку. Раніше готували їжу та грілися на газу. Але через прострочену заборгованість газовики вимкнули газопостачання до цього будинку ще у 2020 році.
— Ще тоді мені запропонували поставити пломбу на трубу. Бо якщо відрізатися від мереж, то потім повернути газ буде значно дорожче, — каже чоловік.
— А як ви жили без газу попередньої зими? — спитав журналіст.
— Перейшов на електрику: поставив конвектори, бойлер на воду. І коли не було проблем зі світлом, то відсутність газу ми спокійно переживали. А зараз світло часто відключають, то ні їсти не приготувати, ні зігрітися, — відповів Альберт Шагінян.
І ці труднощі можна було б пережити, але діти мерзнуть, додав чоловік.
— У мене двоє доньок — одній десять років, а другій 11. Тому як тільки ці відключення світла стали набагато тривалішими, я пішов до газконтори, щоб відновити газопостачання до будинку, — розказав Альберт.
Чоловік прийшов до центру обслуговування клієнтів «Вінницягаз». Поспілкувався з представниками компанії. Але отримати дозвіл на зняття пломби та відновлення газопостачання — не зміг.
— Приходив в газконтору. Просив, щоб мені увімкнули газ, бо дві малолітніх дитини мерзнуть. Розповідав, що мені поставили пломбу і частину суми, щоб погасити борг, — каже Альберт Шагінян. — А мені кажуть, що за доставку ще шість тисяч гривень треба заплатити. Зробили мені роздруківку моєї заборгованості. А я кажу: «яка плата за доставку, якщо я газом не користуюсь?». Мені відповідає жіночка, що якщо мене не відрізали від мереж, то я маю платити за доставку. Я говорю: «покажіть мені закон, за яким я маю платити цю доставку». Бо закону такого немає.

Чоловіка обурює ще той факт, що сусіди платять за доставку «по 100 гривень», а йому, хоча він газ не отримує, нараховують 300 гривень щомісяця.
— Я заплачу борг за газ. Але я не погоджуюсь із заборгованістю по доставці. Бо як вони нараховували ту доставку, якщо у мене газопостачання немає, — каже Альберт. — І ще момент — у газконторі я питав, а чи можна оплатити борг частинами? Мені відмовили. Мовляв, якщо оплатите усе й одразу, одним платежем, то тільки тоді ми зможемо зняти вам пломбу і включити газ.
Поки приєднані до мереж, маєте платити за доставку
За роз’ясненнями по історії Альберта Шагіняна звернулися до «Вінницягаз». Розповіли речниці служби Ларисі Логіновій, що у будинку вінничанин стоїть пломба на газовій трубі останні півтора року, і, за його словами, він не мав отримувати плату за доставку, бо газом фізично не може користуватись.
— Опломбування не звільняє від плати за розподіл газу. Усі приєднані до мереж споживачі, на підставі Кодексу газорозподільних систем, вважаються споживачами послуги розподілу газу та роблять свій внесок в забезпечення належного технічного стану і функціонування системи у вигляді плати за розподіл газу, — відповіла Лариса Логінова.
— Тоді як робили обрахунок плати за доставку газу, якщо фактичного споживання газу не було? — спитав журналіст.
— Для розрахунку плати за розподіл використовується формула: сума кубів газу, спожитого в попередній газовий рік, ділиться на 12 місяців. Результат множиться на тариф на доставку. Так отримуємо вартість доставки на місяць, — пояснила речниця «Вінницягазу». — Однак з 1 січня 2021 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у постанові №580 від 6 березня 2020 року встановила, що річна замовлена потужність (сума кубів газу, спожитого за рік - авт.) не може бути меншою за:
- 39 куб. м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
- 126 куб. м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
- 314 куб. м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об’єкта споживача, що не є побутовим.
— Такі ж норми застосовують для обрахунку плати за доставку тим споживачам, які мають нульове споживання газу за попередній рік, але залишаються приєднаними до мереж газопостачання, — відповіла на питання щодо розрахунків Лариса Логінова.
Також звертаємо увагу, що у центру обслуговуванні клієнтів «Вінницягаз», чоловікові відмовили у реструктуризації заборгованості. Що там йому фахівці сказали, що «можна заплатити тільки повну суму, і тільки тоді знімуть пломбу з труби».
— Послугу розподілу газу можна реструктуризувати. Питання щодо заборгованості за газ як товар ця людина має вирішувати зі своїм постачальником газу, — коротко відповіла речниця АТ «Вінницягаз» Лариса Логінова.
Заборонили відключати від комуналки за борги, утворені під час війни
В Україні, поки триває воєнний стан, заборонено відключати населення за несплату комунальних послуг. Про це у Telegram повідомила пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Зазначається, що на гарячу лінію Мінреінтеграції надходить багато звернень від громадян щодо того, що люди отримують попередження від надавачів комунальних послуг і електропостачання про відключення за несплату.
Це, за даними міністерства, стосується електроенергії, газопостачання, гарячої води та централізованого водопостачання. Як уточнюється, є навіть випадки, коли громадян залякують виселенням із житла за комунальні борги.
«У період дії воєнного стану в Україні забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Така вимога діє відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206», — заявили у міністерстві.
На час воєнного стану також діє заборона на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, відсотків річних, нарахованих на заборгованість, «утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги», про що повідомили у Сьомому апеляційному адміністративному суді.
«Таким чином законодавець забезпечив безперебійне надання послуг навіть за наявності боргів. Однак це не звільняє споживачів послуг від оплати їх у повному обсязі», — йдеться у роз'ясненні.
У Мінреінтеграції також закликали українців платити за комуналку.
«Перед комунальними службами, як і перед всією державою, в нинішній час постали великі виклики. За першої ж можливості підтримайте тих, хто дає нам тепло, світло, газ, воду. Оплата спожитих послуг для них сьогодні критично важлива. Цим ви зробите свій внесок в енергетичну стійкість України», — зазначили у Мінреінтеграції.
Раніше, нагадаємо, вінничанин скаржився на газовиків через те, що йому виставили борг за вже оплачений газ.
Читайте також:
«Привласнили спільну територію». На Келецькій скандал через паркувальні замки
Вінничанка скаржиться на обленерго: «Нас відрізали без попередження за борг, якого не було»
«Припинили свавілля». На 600-річчя люди бойкотували будівництво парковки
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Крючкова Ірина
Olena Trush
Елена Корнева
Pumas Rom