Урядовці працюють над другою фазою проекту «Міський громадський транспорт ІІ», який Україна реалізує спільно з Європейським інвестиційним банком (далі — ЄІБ).
Міністр інфраструктури Владислав Криклій повідомив, що попередньо визначено 18 міст-учасників проекту. Це Вінниця, Сєвєродонецьк, Ужгород, Черкаси, Кременчук, Біла Церква, Мелітополь, Кам’янське, Хмельницький, Тернопіль, Кривий Ріг, Дніпро, Луцьк, Запоріжжя, Львів, Полтава, Одеса та Чернівці.
«Остаточний перелік буде сформовано після погодження відповідної фінансової угоди між Україною та ЄІБ», — передає прес-служба міністерства слова Криклія.
Угоду на 200 мільйонів євро планується підписати наприкінці року, в грудні. Орієнтовна загальна вартість проекту — понад 400 мільйонів євро (13,3 мільярда гривень за курсом на 18 листопада). На ці кошти хочуть купити більше 280 тролейбусів, 65 електробусів з зарядними станціями та без, 34 трамваї. Передбачено ремонт наявного парку транспорту, будівництво інфраструктури.
З графіки, яку оприлюднило Мінінфраструктури, бачимо, що Вінниці може дістатися з цього проекту 40 тролейбусів, десять електробусів та п’ять зарядних станцій. На яку суму та що за моделі транспорту — міністр поки не оголошує.
Перемовин про потреби та можливості нашої мережі транспорту з «Вінницькою транспортною компанією» також ще не проводили, зазначив гендиректор підприємства Михайло Луценко.
— З нами ще нічого не обговорювали. Наскільки мені відомо, цей проект ще на стадії обговорення та визначення міст-учасників, — каже Луценко. — Нині ми маємо потребу в заміні тролейбусів ЗіУ-9, які наразі складають основу нашого рухомого складу і застарілі. Крім того, є потреба в розширенні автобусного парку, бо будемо обслуговувати приміські села, які увійшли до складу Вінницької міської громади.
Варто зазначити, що проект «Міський громадський транспорт України II» — це позика від Європейського інвестиційного банку. Перший подібний проект був укладений у 2016 році. Тоді гроші на оновлення транспорту планували виділити на 11 міст: Вінниці серед них не було.
У висновку до закону, яким чотири роки тому затвердили проект з ЄІБ «Міський громадський транспорт України I» можна дізнатися умови кредитування:
Утім. Якщо вірити оприлюдненій статистиці від Мінфіну, станом на 1 жовтня 2020 року Україна витратила лише 6,4 мільйона з 200 мільйонів євро позики.
У 2019 році Україна не витратила жодного євро з кредиту ЄІБ на «Міський громадський транспорт України I» — зазначили у звіті Національного інституту стратегічних досліджень, який підпорядкований президенту України.
Однак Мінінфраструктури звітує: станом на січень 2020 року на міста виділили 176 мільйонів євро з 200 мільйонної позики інвестбанку.
У матеріалі «Чи вигідні Україні позики від інших держав» на порталі Економічна правда доводять на прикладах, що наша держава часто не використовує міждержавні позики, які справді мають вигідні умови: великий пільговий період, низькі відсотки тощо. Причини цьому — бюрократизація і неготовність працювати з проектами, вважає аналітик Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки Анна Корнилюк.
«Робота органів державного управління побудована за процесним принципом, а освоєння донорських коштів потребує проектного принципу: з чіткою ціллю, відповідальними, тайм-менеджментом. Як наслідок, проблеми виникають вже на етапі розробки проєктної документації», – пояснює експертка.
По Вінниці останні 13 років їздять швейцарські трамваї. З Цюриха нам передали 116 вживаних вагонів, які стали на заміну чеським «Татрам». Місто не заплатило за ці трамваї ні копійки, але зобов’язалось їх утримувати. При тому, що швейцарці робили капремонт перед відправкою вагонів до Вінниці.
У 2017 році міський голова Сергій Моргунов вперше повідомив, що ведуть перемовини зі швейцарською муніципальною компанією «VBZ» про нову партію вживаних вагонів. За попереднім планом, з 2021 року Вінниці планують передати трамваї «Tram 2000».
Модель збудована в 1976 році, має низькопідлогову вставку, у салоні від 50 сидячих місць. Точна кількість вагонів ще невідома, а керівництво Вінницької транспортної компанії не ділиться подробицями.
— Цей проект також просувається. Повільно, але просувається. Ми ще на стадії перемовин, — говорить гендиректор «ВТК» Михайло Луценко. — А самі поставки, ймовірно, почнуться з 2022 року, а не з наступного. «Вдарила» криза, викликана коронавірусом.
Майбутні «вінницькі трамваї» оцінював вінничанин Валерій Старжинський, про що в матеріалі: «Без старих трамваїв Цюрих вже не той». Вінничанин розказав, на чому швейцарці їздять зараз.
Читайте також:
Чи з'явиться у Вінниці більше тролейбусів з автономним ходом?
Від «німців» до «швейцарців». Як вінницький трамвай прожив свої 107 років
Лічильники «зайців». У транспорті Вінниці почали рахувати пасажирів
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Ols Kat