- Загалом люди, які мають «тугий гаманець», не залишають чайових, - сказав 24-річний Сергій Мосендз. - У нас в кінці чеку завжди написано: «Чайові бажані, проте завжди залишаються на ваш розсуд». Є одна багата вінницька сім'я, яка завжди залишає щедрі чайові. Залишили навіть тоді, коли їх запросили на банкет у якості гостей. Найбільше, що мені особисто залишали будь-коли - 900 гривень.
Заробити й поділити
Чайові залишають більшість відвідувачів, стверджують офіціантки кав'ярні «Золотий дукат». Традиційно всі чайові, зібрані за день, вони розділяють між собою.
- У нас із дівчатами все по-братському, - каже двадцятитрирічна офіціантка Оксана Гладько. - Якось допізна на другому поверсі кав'ярні сиділи чоловік і жінка. Замовлення їхнє було на 99 гривень. Трохи посидівши, вони розплатились купюрою 200 грн і пішли. Піднявшись нагору, щоб прибрати, ми відчули запах тютюну. На столі при цьому залишилася 101 гривня. Думаю, це нам компенсація за дим та незручності.
У закладах швидкого харчування – «фастфудах» - не заведено давати винагороду офіціантам. У мережах піцерій «Челентано» такий підхід обумовлений політикою керівництва. Чайові не можна брати, навіть якщо їх дають.
Ніяких грошей
- Чайові ми не беремо, - сказала офіціантка піцерії Тетяна Комар. - Нас це влаштовує повністю. Хоча якось взяли гроші. У нас сиділи відвідувачі - молода пара. Наш заклад уже закривався, але вони хотіли затриматися на десять хвилин. Ми пішли на поступки і зачекали їх. Коли закохані збиралася, чоловік залишив нам 50 гривень. Приємно, що нам так віддячили.
Отримують чайові і бармени. В ресторані «Анастасія» бармен розповів, що отримав 100 доларів за відгадану загадку.
- Було таке, що прийшла людина і просила відгадати загадку за 100 доларів. Відгадав – отримав їх, - каже бармен Ярослав. - Дуже подобаються позитивні люди, які жартують, щось запитують. Розказуєш їм про коктейлі, показуєш трюки - і завжди отримуєш якусь суму «подяки». А іноді люди можуть бути задоволені усім, але в результаті не залишать навіть копійки.
Ми запитали вінничан: Чи даєте ви чайові?
Вадим Хоржевський (21), студент:
- Частенько даю. Ну, гривень 20, десь так, або менше. Дивлячись як мене обслуговують. Чим кращий сервіс і ставлення персоналу, тим більше вони отримають чайових.
Вадим Робутило (25), працівник «Вінницягазу»:
- Взагалі-то рідко даю, у середньому десь гривень десять виходить. Звичайно, це залежить тільки від рівня обслуговування.
Юрій Ратніков (26), безробітний:
- Я даю чайові, коли гарне обслуговування. Якщо офіціанта довго немає чи він неуважно ставиться до клієнта, тоді чайові не даю, але, як правило, даю гривень п’ять-десять.
Тетяна Кускова (22), студентка:
- Постійно даю чайові, в середньому від п’яти до семи гривень. Насамперед це залежить від якості і швидкості обслуговування. Іноді дуже довго доводиться чекати замовлення.
Юлія (35), працівник аптеки:
- Якщо кудись ходжу, то даю, але ходжу в такі заклади рідко. Сума чайових залежить від обслуговування і від смаку їжі. Частіше всього залишаю решту від купюр, які дала, або додаю, якщо сума здачі невелика.
Вікторія Біляченко (21), студентка:
- Так, даю. Це залежить від рівня обслуговування та від того, чи подобається людина. Від смаку їжі розмір чайових не залежить, кухар до офіціанта відношення не має.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер