Сьогодні, 1 червня, на засіданні Верховна Рада ухвалила у другому читанні та у цілому законопроєкт, яким забороняється розповсюджувати пластикові пакети крім біорозкладних у магазинах та закладах харчування. Законопроєкт №2051-1 підтримали 297 нардепів.
Даний закон спрямований на зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів, обмеження їх розповсюдження з метою поліпшення стану довкілля та благоустрою територій. Він забороняє розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг надтонких пластикових пакетів, тонких пластикових пакетів та оксорозкладних пластикових пакетів.
Тепер заборонять використовувати маркування «біо», «біопакет» та «біорозкладний», якщо пакети не мають здатності до біорозкладання згідно європейських норм. Крім того, заборонять схиляти споживачів до купівлі пластикових пакетів. Про це пише Економічна правда.
Водночас ця заборона оминає біорозкладні пластикові пакети та до 2023 року надтонкі пластикові пакети товщиною до 15 мікрон. Але їх не можна буде давати безплатно.
До того ж такі пакети можна використовувати лише як первинну упаковку для пакування чи транспортування свіжої риби, м'яса та продуктів із них, сипучих продуктів та льоду.
Строк адаптації – 9 місяців. Протягом цього часу, кажуть автори закону, з’являться альтернативи: паперові пакети, торбинки багаторазового використання.
Після завершення перехідного періоду заборонені пакети не можна буде розповсюджувати, вони підлягатимуть утилізації.
За безоплатне розповсюдження пакетів передбачено штраф від 1700 до 3400 грн, за повторне порушення — від 3400 до 8500 грн.
Якщо ж суб'єкт порушить заборону на розповсюдження пакетів, сплатить штраф від 8500 до 17000 грн вперше, а за повторне порушення — від 17000 до 34000 грн.
Якщо президент підпише закон, він набуде чинності з наступного дня після публікації.
Але більшість статей закону почнуть працювати за шість місяців, а заборона на розповсюдження пакетів і покарання за це почне діяти за дев'ять місяців з моменту публікації закону.
Ціль нового закону — покращити екологічну ситуацію і наблизити Україну до європейських стандартів, йдеться в пояснювальній записці до проєкту.
Автори закону посилаються на досвід ЄС, де відмовляються від пластикових пакетів, стимулюють до переробки та просувають біорозкладні пакети, пише ВВС.
Саморобна зубна паста, домашня сортувальна станція та цілковита відмова від пластику — такого еко-стилю життя вже рік дотримується сім’я Березовських з Вінниці. У їхньому побуті все багаторазове, а діти навчились обходитись без пластикових іграшок.
Як перейти до екологічного життя та з чого почати. Поради дає Юлія Березовська.
Детально про досвід цієї родини у наступному матеріалі: На власному досвіді. Як вінницька родина цілий рік живе без сміття.
Читайте також:
Де у червні 2021 запланували відключити світло? Графік на місяць
ФОТО ДНЯ. У Подільському зоопарку «зацвіла» велетенська парасоля
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Заборону на пакети та ще й на пляшки!