Юлія та Олександр Березовські, їхні четверо малюків та мама Юлії живуть у будинку зі зрубу на околицях Вінниці. Рік тому родина оголосила війну поліетиленовим пакетикам та пластику, і перейшла на стиль життя — нуль відходів. Сама Юлія — викладачка англійської, зараз у декретній відпустці, чоловік Олександр працює в IT-сфері.
— Рік тому я почала сортувати сміття на сухе та вологе і зрозуміла, що від нашої великої сім’ї залишається дуже багато відходів, — розповідає Юлія. — Ми вирішили, що це жахливо і нам має бути соромно за таку кількість сміття. Тоді й прийняли рішення, що це потрібно терміново змінювати. Вже приблизно рік, як ми перейшли на світлу сторону.
Першим від чого родина відмовилася — були поліетиленові пакети. Їх замінили торбинками з тканини та паперу, а ще придбали «авоськи». З ними вони ходять до продуктових крамниць. Юлія каже, що від одноразового пластику відмовитись не так просто, як хотілось би. Чоловік спочатку казав: «Чого я маю це робити?», але потім це ввійшло у звичку.
— Ми все замінили на речі багаторазового використання, — каже жінка. — Якщо йдемо за кавою, то із своїм стаканчиком. У мене, наприклад, він бамбуковий та красивий. Також я перевела сім’ю на те, щоб не купувати на вулиці воду чи напої. Натомість ми завжди носимо воду у власних багаторазових пляшках.
На думку Юлії, такий спосіб життя недорогий. Вона каже, що для того, щоб почати його дотримуватися, потрібно не так багато всього.
— У мене немає десяти кремів для обличчя, а є один, — каже Юлія. — Також немає вагону декоративної косметики, а лише найнеобхідніше, і я цим користуюсь дуже рідко. Я зрозуміла, що мені треба менше купувати. Таким чином ми відмовились від йогуртів, бо вони у пластику, від різних десертів, перекусів на вулиці. То порахуйте, яка це економія виходить. Можна відкласти на більш дорогі, але ж корисніші речі. Тому наш бюджет, після переходу на екологічний стиль життя, не змінився. Ми як витрачали певну суму, так і витрачаємо.
— У домі я змогла повністю замінити побутову хімію. Рідини для миття посуду, підлоги, ванни, які продають у пластику, ми замінили на натуральні продукти. Більшість домашніх прибирань я роблю власноруч приготовленими засобами для миття.
Посуд Юлія, наприклад, миє гірчичним порошком з содою. А ванну чистить перекисом водню, содою та господарським милом. Зубну пасту жінка також робить сама, каже, рецепт для її приготування знайшли в інтернеті. Шампунь і кондиціонер для волосся купує тверді. Губки для миття посуду використовує целюлозні. Також засіб для миття посуду варить сама з шкаралупи мильного горіха. Каже, що там відваром відмивають навіть найбрудніший посуд.
— Заміна є всьому, було б лише бажання знайти її, — каже вінничанка. — Звісно, потрібно витратити на це час. Насправді ці всі еко-засоби дуже легко робити, і крім того, ми бережемо своє здоров’я. До того ж інгредієнти максимально прості, у мене вдома завжди є гірчичний порошок, сода та оцет. Ще роблю настоянку з апельсинових шкірок, вона чудово чистить. А якщо ж не можу зробити засіб власноруч, то шукаю еко-упаковку. Наприклад, пральний порошок у картоні купуємо. Зараз вдосталь фірм, які переходять на екологічні пакування.
Сміття Березовські сортують одразу. Для цього на кухні поставили величезний ящик від велосипеда і поділили його на десять відділень. Туди скидають сухі відходи. Вологі - компостують у ямі, яку викопали на городі. Зібране сміття раз у кілька місяців везуть на сортувальну станцію у Вінниці.
— Коли ми їдемо на сортувальну станцію, то там потрібно все поділити на 30-ть фракцій. Тому краще це зробити вдома, — розповідає Юлія. — Ми розкладаємо все по різним коробках, це не дуже зручно, але екологія потребує жертв. Сортуємо за маркуванням на продукції. Щоправда, часто виробники не ставлять маркування, я звертаю на це увагу, бо якщо немає маркування, то це ти нікуди не здасиш.
У результаті у Березовських сміття немає взагалі. Юлія каже, що для цілком екологічного способу життя вони б хотіли відмовитись ще від авто.
— Ми їздимо на машині, це не екологічно, але ми живемо за містом, тому відмовитись складно. Поки не знаємо, як без неї обійтись, бо дітей на тренування потрібно відвозити у місто, за покупками їздити.
Також родина хоче відмовитись від перельотів, бо статистика каже, що один перельот для однієї людини дорівнює року користування автівкою.
— Ми рідко літаємо кудись, десь раз у рік, — каже співрозмовниця. — Хотілось би зовсім цього не робити, думаю, в Україні також багато чого красивого і за цей рік можна багато куди поїхати, замість одного перельоту в Європу.
У родині Юлії та Олександра четверо дітей, найстаршому — вісім, а наймолодшому — два роки. Діти також дотримуються еко-стилю життя та сортують сміття.
— Ми пояснили дітям, що пластик — це дуже погано для природи, — каже жінка. — Я їм показала картинки китів, які страждають в океані від пластику. Сказала, що ми можемо продовжувати забруднювати природу, або допомогти їй. Вони вибрали останній варіант, тому я пояснила, що для цього потрібно припинити купувати зайве, обдумувати кожну покупку. Наприклад, мильні бульбашки ми не будемо купувати, бо ними можна гратись лише кілька годин. Звісно, іноді в магазині вони кажуть: «Я хочу кіндер-сюрприз», але потім одразу пригадують, що це ж пластик і самі відмовляються його купувати. Ми, як батьки, іноді тиснемо їм на совість. Але діти ж виростуть усвідомленими людьми і будуть допомагати природі. Я вважаю, що ми дітей ні в чому не обмежуємо, але навіщо ж дітям десять іграшок, наприклад.
— Якщо людина зробить ці п’ять мінімальних кроків у своєму житті, то це вже буде добре, — каже Юлія. — Їх може зробити кожен для того, щоб принаймні навколо себе покращити екологічну ситуацію.
Отож, перше, що радить зробити Юлія — це відмовитись від пакетів. Замість них використовуйте мішечки чи еко-торби. По-друге, відмовитись від одноразових стаканчиків. Натомість купіть термо або еко-чашку для кави і ходіть із нею повсюди. По-третє, забудьте про одноразові бутилки для води, купуємо одну бутилку і ходимо із нею роками.
— Постарайтесь відмовитись від одноразових речей у своїй ванній. Можна позбавитись від: вушних паличок, зубної щітки, замінити її на бамбукову. А замість шампуню у пластиковій упаковці купити твердий, — каже жінка. — І останнє — менше використовуйте машину, натомість старайтесь більше ходити пішки чи пересядьте на велосипед. Все, ви вже еко-активіст, — додає Юлія.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер