Двох кошенят жорстоко побили діти, собак убивають на очах дітей... Подібних випадків із власної практики волонтери - четвертокурсниці політеху Світлана й Аня - розповідають безліч
Лише четверо працівників прибирають і доглядають за тваринами, приміщення без освітлення - таким незатишним сьогодні є перше у Вінниці пристановище для бездомних братів наших менших, яке поки що і притулком назвати важко.
Але люди, які за власною ініціативою чотири місяці тому створили його - вінницький благодійний фонд захисту тварин "Планета" і Товариство захисту тварин - вважають вже й це великим досягненням. Уперше їх підтримана міська влада. Правда, поки що більше теоретично, але заступник міського голови Анатолій Ворона принаймні пообіцяв допомогти хоча б встановити кілька ліхтарів. Сьогодні притулок, в якому живе більше сорока собак, утримується виключно за рахунок коштів меценатів, територію орендують. Вісім підопічних уже забрали додому нові господарі.
- Проблема безпритульних тварин тісно пов'язана з питаннями милосердя та моральності суспільства, адже включає в себе і жорстокість поводження, і знищення безпритульних чотириногих на очах дітей. За статистикою, 90% людей, що багаторазово відбували покарання, у дитинстві жорстоко поводились із тваринами, - каже заступник голови наглядової ради фонду Валентина Цимбал. - Сьогодні в притулку ми не лише утримуємо безпритульних, а й робимо щеплення, стерилізуємо, лікуємо хворих тварин, багатьом чіпляємо нашийники з жетонами про щеплення і відпускаємо у двори, де вони жили раніше.
Старі люди скаржаться на нічний шум і гавкіт, діти лякаються, коли собачка просто граючись підскочила, а мешканці багатоповерхівок бояться підійти до ліфту, бо безпритульні собаки оселяються в під'їздах. Усі ці моменти добре знає головний спеціаліст управління комунального господарства міської ради Анатолій Тарануха:
- Ми змушені реагувати на скарги вінничан - працює спеціальна бригада, яка знешкоджує бродячих собак безболісним, але жорстоким методом. Буває, усипляють по п'ять-шість тварин на день. На ці потреби з міського бюджету виділяється приблизно 100 тисяч гривень на рік.
Проте захисники тварин спробують ініціювати на сесії міськради розгляд питання про те, щоб ці гроші виділяли на стерилізацію собак чи на притулок, а не на знищення тварин, яке відбувається часто на очах дітей. А завідуюча дитсадком № 21 Лідія Лук'янова пропонує збирати по міських дитсадках для харчування підопічних притулку рештки їжі, які все одно викидаються.
Щодо проблеми жорстокості у поводженні з тваринами, яку мають на меті вирішити організатори притулку, юрист Сергій Сурма констатує невтішний факт:
- За всі роки незалежності у судовій статистиці я не зустрів жодного випадку кримінальної або адміністративної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами, передбаченої законодавством.
Анатолій Ворона при цьому вважає, що ситуацію можуть спробувати виправити волонтери -захисники тварин, створивши разом із дільничними інспекторами патрулі "дружинників" (спеціалізованих загонів з охорони громадського спокою) і фіксувати подібні факти, щоб спробувати притягти кривдників тварин до відповідальності.
Оксана ЧЕРНІЙ
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.