Словами не описати горе, що спіткало Олександра Мельника зі Жмеринки. Протягом двох років він втратив двох синів. Старший Артем загинув за місяць до свого 26-ліття. Сталося це 12 серпня 2019 року. Молодший Олексій розбився у 23 роки. Фатальним днем для нього стало 10 жовтня 2020-го.
Обидва брати померли внаслідок важких травм, отриманих в автомобільних аваріях. До реанімації Жмеринської лікарні їх доправляли ще живими. Життя обривалося, коли лікарі рятували пацієнтів. Отримані травми виявилися несумісні з життям.
Про молодшого Олексія батько говорить небагато. Каже, син сів в автомобіль не до того водія. Така, мабуть, доля в дитини.
У той жовтневий день він гостював у свого родича. Хлопці ровесники. Обом було по 23 роки. В цей час на подвір’я заїхав автомобіль. Його доставив майстер після ремонту. Автомобіль належав родичу, в якого гостював Олексій. Хлопці сіли в салон. Майстер мав проїхати з ними, тим само підтвердити гарантію ремонту. Розігнав автівку до такої швидкості, що під час обгону на вузькі дорозі не впорався з управлінням.
Всі троє загинули. Олексій перебував на задньому сидінні. Ще залишався живий, коли його везли до лікарні…
Аварія сталася по дорозі зі Жмеринки до села Станіславчик. Саме на цій дорозі у 2019-му загинув старший син Мельника.
— Про молодшого сина може сказати тільки те, що не треба було йому сідати в те BMW, — розповідає батько. — Заднім числом всі ми розумні. Але як молодому 23-річному хлопцю було не проїхатися в іномарці?.. У загибелі старшого є винуватець. Так довела експертиза, що винен не Артем, а водій автомобіля «Нива». У серпні буде два роки, як розслідують аварію. То одна експертиза, то друга, то третя, всього їх було чотири. Хтось добре гальмує, щоб вигородити…
У той день, 12 серпня 2019 року, знайомий попросив Артема Мельника підвезти в село його дівчину. Їхати треба було зі Жмеринки до села Станіславчик. Відстань невелика, як кажуть, рукою подати.
Артем мав хороший мотоцикл «Suzuki». Як було не виручити знайомого? В дорозі під час обгону мотоцикліст зіткнувся з автомобілем «LADA-2140». Його водій, на 10 років старший мотоцикліста, рухався у попутному напрямку.
— Мені розповідали, що швидку допомогу довелося чекати 40 хвилин, — каже батько загиблого сина Олександр Мельник. — Артем помер вночі 13 серпня. Дівчина, яку він підвозив, жива. Живим залишився і водій автомобіля. Пізніше я знайшов його. Сказали, де працює. Є в Станіславчику відоме сільгосппідприємство, у Вінниці на Максимовича їхній головний офіс. Колись і я проживав у Станіславчику, знаю багатьох, підказали, де його шукати. Він без кінця одне й те ж говорить: «Я не винен». Навіть після того, як експертиза довела його вину, все одно співає те саме. Знаю, хто його покриває. Тому за два роки розслідування так і не пред’явили йому нічого. Нині документи вже пів року лежать у прокуратурі. Про це мені говорили слідчий поліції і адвокат.
Нещодавно Олександр Мельник приходив до Жмеринської окружної прокуратури, щоб запитати у прокурора, яка ситуація з розслідуванням справи.
— Прийшов у приймальню, а мене не пропускають в кабінет, — розповідає Мельник. — Пояснюю їм, що в мене двоє синів загинули, що я маю право запитати, чому за два роки не закінчили розслідування, що маю результати трьох експертиз… прорвався у кабінет.
Чоловік каже, що розмовляв з прокурором на прізвище Філімонов. За словами батька загиблого сина, Філімонов сказав, що йому нічого не відомо про таке тривале розслідування. Сказав, що буде виясняти, в чому справа. На цьому розмова закінчилася.
— Що там прокурор вияснив, якщо взагалі робив це, не знаю, мені про це ніхто ні слова, ні пів слова не говорив, — каже Олександр Мельник. — Я звертався також до слідчого поліції. Той пояснив, що він свою справу зробив і передав матеріали у Жмеринську прокуратуру. Словом, все замикається на прокурорах.
Адвокат Максим Бистрицький звернувся письмово до прокурора області Олександра Бутовича. Звернув увагу на недотримання розумних строків процесуальним керівником Жмеринської прокуратури під час розслідування кримінального провадження за фактом аварії із загибеллю людини, що сталася 12 серпня 2019 року.
Адвокат просив задовольнити його скаргу, витребувати матеріали справи до обласної прокуратури, вивчити їх, дати необхідні вказівки і встановити строки для завершення розслідування. Забезпечити контроль за виконанням розслідування. Він також вимагає вжити заходів для притягнення до відповідальності осіб, винних у зволіканні досудового розслідування.
Яким же було здивування адвоката, коли йому зателефонували з Жмеринської прокуратури і повідомили, що отримали від нього скаргу.
— Не писав я ніяких скарг Жмеринському прокурору, — говорить Максим Бистрицький. — Мені кажуть, що передали її з Вінниці з прокуратури. Виходить, той, на кого скаржилися, тепер буде розглядати скаргу на самого себе. Як він її розгляне, можна тільки здогадуватися… Як можна після цього вплинути на процесуального керівника, аби він прийняв законне рішення у досудовому розслідуванні?
Адвокат Максим Бистрицький стверджує, що для такої категорії справ, якою є аварія із загибеллю Артема Мельника, два роки розслідування — це забагато. Цей термін перевищує об’єктивно необхідний час для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Тим більше, що є висновки трьох експертиз, де вказується на вину водія автомобіля, який допустив порушення Правил дорожнього руху (ПДР).
— Різними судово-експертними установами України, у Вінниці, Києві і Харкові, проведено чотири судово-технічні експертизи, — розповідає адвокат. — Висновки експертів у трьох з них вбачають вину водія автомобіля у порушенні ПДР. Експерти вказують на причинно-наслідковий зв’язок такого порушення з вчиненням аварії.
Запитую адвоката про четверту експертизу. Її результати не підтверджують вини водія автомобіля. Проводили дослідження у Вінницькому відділенні Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
— Експерт не в повній мірі дослідив питання слідчого, — каже Максим Бистрицький. — Зокрема, обставини щодо можливого перестроювання автомобіля на смугу зустрічного руху. Чому експерт не зробив цього? На це питання він міг би надати відповідь слідчому. Однак його так і не допитали. Для мене, як адвоката, це залишається незрозумілим, адже ми наполягали на проведенні такого допиту.
Адвокат нагадує, що проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор. Два роки — які це розумні строки? До того ж, приблизно шість місяців матеріали лежать у шухляді прокурора.
— Наскільки мені відомо, орган досудового розслідування уже декілька разів звертався до Жмеринської окружної прокуратури з проектом підозри, — каже адвокат. — Але щоразу отримував відмову без належного обґрунтування.
Журналіст звернувся до прес-служби обласної прокуратури за коментарем стосовно наведеної вище ситуації з розслідування аварії. Поки що відповіді не отримав.
Читайте також:
«Коли твій батько — Вовк». Любляча донька написала і видала книгу про тата за… три тижні
«Подивіться, що зробив Каленич з лікарнею». Квартири для лікарів придбала агрофірма «Ольгопіль
Карантин в Україні продовжили до 31 серпня. Які правила змінив уряд?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер