За православним календарем в цей день, 20 квітня, вшановують двох мучеників - святих Акиліну і Руфіна, які звернули 200 римських воїнів у віру. Коли до влади прийшов імператор Максимін, обох стратили.
У цей період, згідно за народним повір'ям, прокидаються русалки. Тому селянки носили речі до водойм для того, щоб річкові діви мали можливість одягнутися, щоб не замерзнути. В обмін на людську доброту, русалки не чіпали добродійок. Інакше, водяні красуні могли залоскотати аж до смерті людину.
Вважалося, якщо русалок задобрити 20 квітня, то вони будуть оберігати чоловіків і дітей від всяких напастей. Не дивно, що обряди виконувалися саме жінками - вони просили русалок про те, щоб в їхніх сім'ях не було утоплеників. Вірили, що влітку і в середині весни русалок можна побачити в городах. Також русалка могла постукати в двері. У народі розповідали історії про те, що русалками зазвичай стають дівчата, які померли перед своїм весіллям або були задушені уві сні матерями. Також до них зараховували самогубців. Говорили, що русалки водяться в лісах, в полі і на воді.
Коли селянки йшли за водою 20 квітня, русалки намагалися заманити їх у свої володіння. Часто з собою брали пучок полину, яка, як вважалося, захищає від русалок.
У цей день не можна було з вікна визирати - біду накличеш. А ось на вулицю 20 квітня всі виходили з радістю і спостерігали за природними явищами, намагаючись передбачити погоду на найближчі місяці і дні.
Цього дня звертали увагу на народні прикмети: "якщо дощить — це віщувало поганий урожай ярих" . З іншого боку, дощ віщував урожай калини: "дощ на Килину — гарна калина" . Також спостерігали за зоряним небом: "якщо багато зірок, то в лісі буде так само багато грибів і ягід" .
Крім цього, селяни помічали, яка погода на Килину (Акиліна), така буде і 20 вересня.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер