З травня постачальники мають запропонувати побутовим споживачам так звані базові річні тарифи. Ключова умова — ціна газу не буде змінюватися з 1 травня 2021-го до 30 квітня 2022 року.
Нацкомісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), схвалила проект рішення, за яким для побутових споживачів запроваджують річну ціну на газ.
Про це йшлося на засіданні комісії 5 березня.
— Прийняття проекту надасть можливість побутовим споживачам купувати природний газ за фіксованою ціною, яка діятиме з 1 травня поточного року до 30 квітня наступного року, — пояснює член Нацкомісії Тетяна Рябуха. — Усі постачальники до 25 квітня повинні будуть оприлюднити цю ціну, яка протягом періоду змінюватися не буде. Це ключове.
Також вона зазначила, що крім річної ціни, газопостачальники зможуть пропонувати споживачам й інші пропозиції: газ з щомісячною ціною, з фіксованою ціною на квартал тощо. Вільна зміна газопостачальника не забороняється.
— Що таке річний продукт? Це цивілізаційна правильна річ, яка дозволить не шарахатися споживачам щомісяця від ціни газу. Річна ціна буде фіксованою, її змінювати протягом дії річного пакету послуг забороняється, — пояснює голова НКРЕКП Валерій Тарасюк.
Посадовець зазначив, що це рішення є попереднім. Його ще допрацюють на обговоренні з зацікавленими учасниками проекту регулювання.
— Ми маємо його підготувати протягом місяця, щоб споживачі з 1 травня мали змогу отримати річні ціни на газ, — говорив Тарасюк.
Як надіслати звернення до НКРЕКП — пояснення ось тут.
Проект рішення опублікований на сайті НКРЕКП. У ньому вказані нюанси пропонованої річної ціни газу.
Отже, як зазначали на засіданні НКРЕКП, фіксована ціна діятиме з 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року. Газопостачальники до 25 квітня мають оприлюднити річні ціни на своїх ресурсах до 25 квітня.
Річну ціну газу не можна змінювати, поки не закінчиться строк дії річного пакету послуг. Водночас інші пропозиції — газ на місяць, газ з фіксованою ціною на квартал, газ на зиму тощо — можна змінювати та навіть припиняти надання газу за цим пакетом послуг. Газопостачальник повідомляє споживача про зміни умов продажу газу не пізніше, ніж за місяць до цієї зміни.
Ще один цікавий момент — споживач втрачає можливість отримати фіксовану ціну газу на рік, якщо захоче, наприклад, перейти до іншої компанії:
«У разі зміни споживачем базової річної пропозиції постачальника на іншу комерційну пропозицію цього постачальника або зміни постачальника протягом строку дії однієї базової річної пропозиції (з 01 травня по 30 квітня), такий постачальник не має права повторно постачати споживачу природний газ в рамках базової річної пропозиції у поточному році (з 01 травня по 30 квітня)», — йдеться в проекті рішення НКРЕКП.
Після хвилі тарифних протестів урядовці пообіцяли, що річні ціни на газ будуть у всіх постачальників. Але нинішній проект НКРЕКП має ряд загроз і «підводних каменів» для споживачів, вважає експерт «Української енергетичної асоціації» Валентин Землянський.
Експерт звертає увагу, що річна ціна на газ буде діяти з 1 травня. Верхня межа для продажу газу населенню, яку зафіксував уряд на рівні 6,99 грн за куб, припиняє діяти 31 березня. Яким буде тариф з 1 по 30 квітня — питання відкрите.
— Немає відповіді, що буде відбуватися з 1 по 30 квітня. На сьогодні ціна на газ варіюється в межах 8 гривень за кубометр. Отже, після фіксованих Урядом 6,99 грн/м³, споживачі отримають підвищення в квітні до 8 гривень, якщо не буде пролонговано чинну постанову Кабміну, що обмежує ціну, — каже Валентин Землянський.
Водночас експерт з «Української енергетичної асоціації» вказує, що у проекті постанови НКРЕКП немає механізму формування ціни газу по річному контракту. А це будуть великі обсяги газу, які постачальники мають купувати собі у збиток: найдешевший газ влітку, а продавати населенню за фіксованою ціною зобов’язують вже з 1 травня.
— Чи готовий уряд підтримати гравців ринку, створивши умови для пільгового кредитування для закупівель газу в літній період? Чи буде організована взаємодія між гравцями і АТ«Укртрансгаз» для забезпечення резерву в ПСГ для закачування даного газу? І як будуть компенсовані збитки постачальникам за поставки газу населенню в лютому-березні поточного року за ціною 6.99 грн./м³? Для успішного вирішення ситуації потрібно швидко знайти відповіді на ці питання, — резюмує Валентин Землянський.
Річні тарифи на газ, нагадаємо, були і в 2020-му році. Після запуску ринку газу держава відпустила ціни для населення у «вільне плавання», а постачальники стали пропонувати купити газ на 6-12 місяців з незмінним щомісячним тарифом.
Щоправда, як було видно з останніх пропозицій, половина газопостачальників продають обсяги газу за умови 100% передоплати. Тобто, якщо ви хочете отримати 10 тисяч кубів газу на рік за ціною 5,99 грн за куб, то доведеться одразу викласти майже 60 тисяч гривень.
Читайте також:
Тарифи, пенсії та пільги. Що зміниться у березні для вінничан?
Перевірте газові лічильники, щоб не платити тричі за температурні коефіцієнти
Встановили мінімальну межу. Доставку за газ стали рахувати по-новому
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер